Plaj Voleybolu

Plaj Voleybolu Vikingleri için yeni bir sayfa: Münih 2022

Olimpiyat, dünya ve dört kez Avrupa şampiyonluğu yaşamış olan Norveçli Anders Mol/Christian Sørum, nam-ı diğer Plaj Voleybolu Vikingleri, bu spordaki eşi benzeri görülmemiş başarı hikayelerine yeni bir sayfa eklemeyi amaçlıyorlar.

Münih 2022 Avrupa Şampiyonası’nda erkekler yarışması Bavyera başkentinin tam göbeğinde yer alan ikonik Königsplatz’da 15-21 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Anders Mol/Christian Sørum (NOR) Münih’te üst üste beşinci kez Avrupa şampiyonluğuna ulaşabilmek için mücadele edecekler. Geçen yıl Mol/Sørum, Tokyo 2020 Olimpiyatları’ndaki tarihi başarılarından sadece birkaç gün sonra Viyana’da üst üste dördüncü Avrupa şampiyonluğunu elde ederek eşi görülmemiş bir başarıya imza atmışlardı. Beşinci Avrupa tacı için Mol/Sørum, altı eski Avrupa şampiyonu dahil olmak üzere çok sayıda köklü ve gelecek vaat eden rakiple karşılaşacak.

Letonyalı Aleksandrs Samoilovs ve Janis Smedins 2015’te Avrupa şampiyonluğunu kazanırken, İtalyan Paolo Nicolai ve Daniele Lupo 2014, 2016 ve 2017’de podyumun zirvesinde yer almışlardı. Birbirleri ile ortaklıkları sonlandıran İtalyanlar, yeni ortakları Samuele Cottafava ve Alex Ranghieri ile Münih 2022 de mücadele edecekler. İspanya’nın her daim gözde plaj voleybolu ikilisi olan Pablo Herrera/Adrian Gavira, 2013’te kendilerini Avrupa şampiyonu olarak taçlandırmışlardı.

Alman taraftarların gözleri ise 2019 Dünya Şampiyonası’nın gümüş madalyalı isimleri Bavyeralı Clemens Wickler ve ortağı Nils Ehlers’in üzerinde olacak ve plaj voleybolu meraklıları kesinlikle bazı gelecek vaat eden takımları da çok yakından takip edecekler. Estonya’nın sansasyonel ismi Kusti Nõlvak/Mart Tiisaar, geçen yılın EuroBeachVolley gümüş madalya kazananları Hollandalı Yorick de Groot/Stefan Boermans ve birçok yaş grubunda Avrupa şampiyonu İsveçli David Åhman/Jonatan Hellvig gibi.

2013 dünya şampiyonu ve 2016 Olimpiyat bronz madalyası olan deneyimli Hollandalılar Alexander Brouwer ve Robert Meeuwsen, yakın zamanda Roma’daki Dünya Şampiyonalarında çeyrek finale çıktıkları için hesaba katılması gereken bir güç olmaya devam ediyorlar.

Münih 2022’deki erkekler turnuvasında 16 ülkeden takımlar yer alıyor.

Kadınlarda ise 2016 Olimpiyat şampiyonu ve iki kez Avrupa altın madalyası sahibi olan Kira Walkenhorst, Münih’te evinde mücadele edecek.

Mol/Sørum, Königsplatz’da sahaya çıkacak olan tek Olimpiyat şampiyonu değil. Alman taraftarlar, uzun yıllar sakatlıklarla boğuştuktan sonra büyük bir yarışmaya dönen Rio 2016 Olimpiyat altın madalyalı Kira Walkenhorst’un geri dönüşünü dört gözle bekliyorlar.

Walkenhorst, kadınlar turnuvasında kısa süre önce kapalı alanda oynamaktan kuma geçme niyetini açıklayan Alman voleybol yıldızı Louisa Lippmann ile birlikte mücadele edecek.

32 kişilik kadroyu oluşturan 14 ülkeden takımlar arasında, Dünya Şampiyonası bronz madalya sahibi Müller/Tillmann’ın yanında, kısa süre önce kendilerini uluslararası seçkinler arasına çıkartan ve son üç EuroBeachVolley kazanan çiftler Letonya’dan Tina Graudina/Anastasija Kravcenoka (2019 ), İsviçre’den Joana Heidrich/Anouk Vergé-Dépré (2020) ve Nina Brunner/Tanja Hüberli (2021) de Münih 2022 için mücadele edecekler. Kira Walkenhorst, eski ortağı Laura Ludwig ile 2015 ve 2016 yıllarında iki kez üst üste Avrupa şampiyonluğu kazandı. İtalya’dan Marta Menegatti de bir başka eski Avrupa şampiyonu (2011).

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu