Plaj Voleybolu

Plaj Voleybolunda Bir Dev Stoyanovskiy

Dünya şampiyonu Oleg Stoyanovskiy, dünyanın en iyi engelleyicileri arasında olduğunu düşündüğünü ve kuma dönüş için kendini hazırlamak için ne yaptığını anlattı.

23 yaşındaki oyuncu için inanılmaz bir 2019 du. Ortağı Viacheslav Krasilnikov ile Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nı kazanan ilk Rus çifti oldular. Ayrıca Lahey ve Xiamen’de 4 yıldızlı etkinlikler kazanmanın yanı sıra Roma’daki Dünya Turu Finalleri’ni de kazandılar.

Stoyanovskiy, Moskova’daki ve Rus kırsalındaki evleri arasında yaşıyor ve Mart ayında 4 yıldızlı FIVB Doha etkinliğinden sonra partnerinden ayrıldı.

“Bence durum sezon dışı ile hemen hemen aynı. Sezon öncesi biraz daha fazla, bu yüzden pratik yapmak için daha fazla zamanımız olacak. ”

Krasilnikov ve Stoyanovkiy 2018’de güçlerini birleştirdiğinde, voleybol dünyasında kesinlikle birkaç taş yerinden oynadı. Son derece dinamik olan ve sol tarafta oynamayı basit gösteren fiziksel ve atletik bir savunmacı olan Krasilnikov ile Stoyanovskiy’nin 2.07m boyu ile bloklama yeteneği onların her zaman ağız sulandıran bir ekip olmasına neden oldu.

Oleg modern bir plaj voleybolcu. File üzerindeki hakimiyeti, ayakları üzerinde hızlı ve hafif olması gibi ondan çok daha küçük oyuncuların teknik yeteneğine sahip. Dünya şampiyonları şimdiden büyük başarılar elde etmesine rağmen, Oleg yapılması gereken çok şey olduğunu ileri sürüyor. Geçen sezon sadece bir araya gelmişlerdi.

“Biz hala ortaklığımızın ilk aşamalarındayız. Geliştirecek çok şeyimiz var. Takım olarak çok genciz. Bizim için sadece ilk yıldı. Saha içinde ve dışında nasıl etkileşim kurabileceğimizi bulmaya çalışıyoruz. Elbette gelecekte sahada elimizden gelenin en iyisini yapabilmemiz için bu süre boyunca konsantre olmaya devam etmeliyiz. ”

Dünyadaki birçok plaj voleybolu takımı gibi, Rus ekibi de son birkaç aydır antrenman yapmıyor. Ve Stoyanovskiy, yakın gelecekte iş hayatına geri döndüğünde zindeliğin anahtar olacağını biliyor. Engelleyicinin bir ağırlık programı yok, ancak güç antrenörü ile birçok vücut ağırlığı egzersizleri üzerinde çalışıyor.

“Öncekiyle aynı miktarda kas kütlesi kazanmamız gerekiyor. Uzun bir aradan sonra hepimiz gücümüzü kaybediyoruz. Fiziksel şekle geri dönmek zor bir iş olacak. ”

Dünya Turu’ndaki son yarışmaları Mart ortasında Doha’daydı. Burada dünya şampiyonları 5.nci sırayı aldılar.Turnuvayı 2.nci sırada tamamlayan sürpriz Meksikalılar Josue Gaxiola ve Jose Rubio’ya mağlup oldular. Ruslar kaybetmek ve beşinci sırayı almanın hayal kırıklığına uğradılar, ancak Stoyanovskiy, ekibin Olimpiyatların daha ‘küresel hedefi’ planladığını söyledi … Takım, yarışın sezonun başlarında olması nedeniyle zirveye ulaşmadı.

Stoyanovskiy, plaj voleybolu sahasında olduğu gibi Olimpiyatlara yaklaşımında da sakin.

Ve Stoyanovskiy 23 yaşında olmasına rağmen, uzun bir süre boyunca hala sporun zirvesinde olacak yeni nesil genç blokörlerden biri. Kendisi gibi oyuncular, Anders Mol ve Julius Thole 23 yaş ve altındalar ve bir süre egemen olmaya hazır görünüyorlar.

Stoyanovskiy, “Bence şu anda en iyi blokörler Anders Mol, Michal Bryl, Alison Cerutti, Paolo Nicolai, Konstantin Semenov ve Robert Meeuwsen” diyor.

“Bazıları fiziksel olarak güçlü ve hepsi file üzerinde çok fazla baskı oluşturuyor.

“Bazıları çok fazla deneyime sahip ve yıllardır varlar. Voleybol değişti ve daha deneyimli blokörler onunla birlikte değiştirmek zorunda kaldı. Fiziksel olarak ve fileye baskı yapmanın iki ‘süper gücünü’ birleştirmeyi başarırsanız, diğerlerine hükmedeceksiniz. ”

“Tüm plaj voleybolu topluluğu adına konuşamıyorum, ancak bu dönem, uzun bir süre boyunca voleybol olmadan tarihte ilk kez olduğu için ilginç bir zaman olacak. Ama bu bir sorun olabilir. Rekabet her sporcu için ve hatta hazırlığın önemli bir parçası olarak çok önemlidir. ”

Oleg Stoyanovskiy ve Viacheslav Krasilnikov geleceğe baktıklarında, şu anda bazı normalliklere geri dönmek için eğitim kampları ve uygulamaları yaratmanın yollarını bulmaya çalışıyorlar. Ama o zamana kadar çok önemli bir 2021 inşasında mümkün olduğunca formda olmaya çalışacaklar. Viacheslav Nirka, takımının teknik direktörü ‘herhangi bir etkinliği kazanabilecek 10-12 takım var’ demiş olduğu için ilginç bir sezon olacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu