Plaj Voleybolu

Plaj Voleybolundaki Yeni Kadın Ortaklıklar

Bundan birkaç yıl sonra zor bir bilgi sorusu olabilir: Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda plaj voleybolunda podyumda yer alan takımlardan en çok madalyayı hangisi kazandı?

Çoğu kişi, anlaşılır bir şekilde, Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmış olan Amerikalı April Ross – Alix Klineman veya dünya şampiyonları Kanadalı Melissa Humana-Paredes ve Sarah Pavan diyecektir. Ancak 2017-2021 sezonunda bu iki takımın toplamını neredeyse geride bırakan başka bir takım daha vardı: Brezilyalı Agatha Bednarczuk ve Eduarda ‘Duda’ Lisboa.

Onlarınki muhteşem bir ortaklık. Bu, Brezilyalı Agatha’daki tüm zamanların en iyi blokçularından biri olma özelliği ile Duda’daki dünyanın en umut verici yeteneği olma özelliğini birleştiren beş yıllık bir serüvendi. Duda, daha 20 yaşına bile gelmeden akranları tarafından dünyanın en iyi hücum oyuncusu, en iyi vurucusu ve en seçkin oyuncusu olarak tanınıyordu. Duda, Agatha’dan hem yeni bir şeyler öğrenmek hem de Agatha ile birlikte kendini geliştirmek için iyi bir zamanlamaya sahipti.

İkili, 41 turnuvada sadece iki kez ilk 10’un dışında kaldılar ve bunların her ikisi de 2017’de gerçekleşti. 2021 sezonunun son etkinliğinde Itapema, Brezilya’nın en iyi takımı için bir dönemin sonu oldu. Ve Agatha ve Duda’nın birlikte mücadele ettiği son turnuva oldu.

Ancak bir ortaklığın sona ermesine neden olan turnuva, diğerlerinin başlamasını sağladı.

Tokyo Olimpiyat Oyunlarının ardından Rebecca Cavalcanti ve Ana Patricia Silva’nın ayrılacağı pek de bir sır değildi. Birliktelik o kadar hızlı başlamıştı ki, ilk beş turnuvalarında üç altın ve bir gümüş kazanmışlardı ve hemen Tokyo’nun madalya favorisi haline gelmişlerdi.  Ancak hızlı bir düşüş yaşadılar ve yalnızca tek bir madalya ile altı turnuvayı tamamladılar böylece Cancun’daki en kötü 17. ikili oldular. Gstaad’da kazanılan gümüş madalya, Tokyo’ya giden yolda onlara kısa süreli bir moral oldu ve Olimpiyat Oyunlarında beşincilik elde ettiler.

Tokyo’dan kısa bir süre sonra, Rebecca Cavalcanti, 2013-2015-2017 yıllarında üç kez FIVB Yılın Takımı’na seçilmiş olan 39 yaşındaki Talita Antunes ie birikte mücadeleye başladı.

Miki Ishii, FIVB Tour’da 46 müsabaka oynadı; Bunlardan 42’si Megumi Murakami ile birlikte oldu. Murakami tarafından takip edilmeden Ishii’nin adı bile anılmıyordu. Ancak plaj voleybolunun doğası böyle. Çünkü, İspanya’dan Adrian Gavira ve Pablo Herrera veya İtalya’dan Paolo Nicolai ve Daniele Lupo gibi en kalıcı ortaklıklar bile sona erdiler.

31 yaşındaki Mizoe de çaylak bir oyuncu değil. Son iki yılda Dünya Turu sahnesinde çoğunlukla yoktu, sadece üç etkinlikte oynadı.

Maria Carro, TCU yıldızı Daniela Alvarez ile Avrupa Şampiyonasında beşinci olduğu gençlik etkinliklerinde mücadele etmesinin üzerinden yalnızca bir yıl geçti. Şimdi 22 yaşındaki İspanyol Angela Lobato ile mücadele ediyor. Son dört yıldır başarısız bir dönem geçiren 29 yaşındaki Lobato için belki de genç Carro ile birlikteliği bir dönüm noktası olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu