Plaj Voleybolu

Plajda Farklılıklardan Doğan Güç

Üç yıl öncesine bakıldığında, Brezilyalılar Ana Patricia Ramos ve Rebecca Cavalcanti’nin şu anda bulundukları yere gelebileceklerini hayal etmek neredeyse imkansız olurdu.

Sadece bir FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu etkinliğinde birlikte yer almaktan ilk Olimpiyatlarına katılmaya yaklaşmaya kadar, Brezilyalılar 2018’den beri mükemmel bir formda ve sporun seçkinleri arasında hızla isimlerini belirlediler.

2016 yılının sonunda, 23 yaşındaki Rebecca, ülke ulusal turunu ikinci olarak tamamladıktan ve Lili Maestrini ile bir çift Dünya Turu bronz madalya kazanmış olmasının ardından Brezilya içinde zaten önemli bir isim olmuştu.

O zamanlar sadece 19 yaşında olan Ana Patricia ile oynama ihtimali o kadar da çekici görünmüyordu. Gençlik Olimpiyatlarını ve FIVB U-21 Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonasını kazanmıştı, ancak hentboldan sonra plaj voleybolu oyuncusu olarak henüz üçüncü yılındaydı.

Rebecca, “Dürüst olmak gerekirse, o sırada onunla oynamak istemedim,” dedi. “Hala çok ham olduğunu ve çok fazla giriş noktası olmadığını düşündüm, bu yüzden bu benim için pek iyi bir seçenek gibi görünmüyordu. Koçluk kadromuzun beni en azından denemeye değer olduğuna ikna etmek için çok çalışması gerekti ve iyi sonuçlar aldıktan sonra, her şey bana daha anlamlı gelmeye başladı. ”

Rebecca kararından şimdi kesinlikle pişman değil. İkili, efsanevi teknik direktör Reis Castro’nun rehberliğinde çalışmak için güçlerini birleştirdiğinden, beri ekip adeta kanatlandı. Elbette, Mart 2018’de Brezilya Turu’ndaki ilk zaferlerini kutladılar, ancak o zamandan beri işleri gerçekten yeni bir seviyeye taşıdılar.

Brezilya’da ikili 11 altın madalya kazandı ve 2019-2020 sezonunda şampiyonluk kazandı. Uluslararası olarak, Qinzhou, Lahey ve Xiamen’de altın madalyalar ve 2019’daki Gstaad Major ve FIVB Dünya Turu Finalleri’nde bronzlar da dahil olmak üzere altın madalya kazandı.

Sahada bu kadar birleşik görünen takım, söz konusu voleybol ve kum olmadığında eşit fikirli değildir. Ancak farklılıklarının bir zayıflıktan çok bir güç olduğunu söylüyorlar.

Savunma oyuncusu, “Nasıl bu kadar iyi anlaştığımızı açıklayamıyorum çünkü saha dışında tamamen farklıyız” diye ekledi. “Müzikten yemeğe ya da boş zamanlarımızda yapmaktan hoşlandığımız şeylere, zevklerimiz çok farklı. Ama bence bizim için anahtar, değişmeye veya birbirimize uyum sağlamaya çalışmak yerine birbirimizi kabul etmek ve saygı duymak ve farklılıklarımızla dalga geçmek oldu. ”

Şu anda FIVB Dünya Sıralamasında dördüncü sırada yer alan oyuncular, ilk Olimpiyatlarına girerken pek çok beklenti taşıyacaklar, ancak altın için savaşmaya kararlılar. Ve son zamanlarda başardıkları onca şeyden sonra, neden olmasınlar?

“Olimpiyatları düşündüğümde, tek hissettiğim minnettarlık,” dedi Ana Patricia. “Quad’a başladığımızda, belirlediğimiz hedefler arasında sıralama yapmak değildi. Ancak işler değişti ve bu, herkesin hayal edebileceğinden daha zor bir yoldu. Şu anda çok heyecanlıyız çünkü hayalimizi gerçekleştirme şansımız olacak ve bunun için mümkün olan en iyi şekilde hazırlanacağız. ”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu