ManşetPlaj Voleybolu

Plajda Olimpiyat Elemeleri Sistemi Belli Oldu

FIVB, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu ve FIVB Yönetim Kurulu’nun onayını takiben yeniden planlanan Olimpiyat Oyunları Tokyo 2020-2021 için Plaj Voleybolu Eleme Sisteminin belirlendiğini duyurdu.

FIVB Plaj Voleybolu Komisyonu ve FIVB Sporcular Komisyonu ile birlikte çalışarak ve 30 Mart 2020’de IOC tarafından sağlanan güncellenmiş Kalifikasyon Sistemi ilkelerine uygun olarak aşağıdaki temel güncellemeler üzerinde anlaşmaya vardılar:

  1. Yeni Olimpiyat Sıralaması için eleme son tarihi 13 Haziran 2021’e uzatıldı (önceki 14 Haziran 2020 tarihini yansıtacak şekilde) ve Olimpiyat Sıralaması listesi 14 Haziran 2021’de yayınlanacak.
  2. Yeni Kıta Kupası eleme son tarihi 27 Haziran 2021’e uzatıldı (önceki son 28 Haziran 2020 tarihini yansıtacak şekilde) ve Kıta Kupası Finalleri 21-27 Haziran 2021’in aynı haftasında yapılacak.Ayrıca, yukarıda belirtilen güncellemeler dışında, başka değişiklik yapılmayacaktır. Uygunluk kriterleri aynı kalacaktır ve ekiplerin tüm yeterlilik yollarında en az 12 eleme etkinliğine katılmaları gerekmektedir. Daha önce olduğu gibi, bir takımın en iyi 12 sonucu Olimpiyat Sıralamasına dahil edilir.

Uyarlama, 13 Haziran 2021’e kadar planlanan minimum 3 yıldızlı, 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı etkinliklerin yer aldığı gelecekteki Dünya Turu takviminin tahminine dayanıyor. Ayrıca FIVB’nin Olimpiyat Oyunları Tokyo 2020’nin ertelenmesinden önce mevcut olan orijinal Yeterlilik Sisteminin tahsis yöntemini ve yollarını yansıtma önceliğini de gerçekleştirmektedir.

Duyurunun ardından FIVB Başkanı Dr. Ary S. Graça F °, “Olimpiyat Oyunları için Plaj Voleybolu Eleme Sisteminde yapılan bu değişikliklerin Tokyo 2020’nin dengeli, adil ve evrensel bir yaklaşımı temsil ettiğine inanıyoruz. Oyunlara katılma şansına sahip olacaklar. Bu duyuru ile, plaj voleybolu oyuncularına Tokyo 2020’ye kadar olan yol haritasının kesinliğini veriyoruz ve bu nedenle şu anda sağlıklarını ve refahlarını korumaya odaklanmaya devam ediyorlar. ”
Daha önce IOC İcra Kurulu tarafından onaylandığı üzere, cinsiyet başına 24 kota yerinin dökümü değişmemiştir. Ayrıca, halihazırda Ulusal Olimpiyat Komitelerine (NOC) tahsis edilen tüm kota yerleri, Oyunların ertelenmesinden ve daha sonra Yeterlilik Sistemine uyarlamalardan etkilenmeyecektir. Zaten tahsis edilen kota yerleri arasında, oyunların ev sahibi ülke olarak Japonya erkek ve kadınlarının ulusal plaj voleybolu takımları; 2019 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nın kazananları olarak Kanada kadın milli takımı ve Rusya erkek milli takımı; 2019 Tokyo Eleme Turnuvası’nın galipleri olarak İspanya ve Letonya’dan kadın milli takımları ile İtalya ve Letonya’dan erkek milli takımları yer alıyor.

FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu, küresel koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelenen veya iptal edilen birçok etkinlikle Temmuz 2020’ye kadar askıya alındı ve Plaj Voleybolu Olimpiyat kalifikasyonu sadece güvenli olduğunda ve tüm potansiyel sporcuların katılmasına izin verdiğinde yeniden başlayacak.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu