Genel Haberler

Plus League’ da Spor Yaralanmaları

Fiziksel aktivite bir dizi ömür boyu sağlık faydası sağlasa da, sağlık için önemli bir tehdit oluşturan yaralanmalara da yol açabilir. Sporla ilgili yaralanmaların yaygın olarak meydana geldiği ve fiziksel zindeliği geliştirmeyi amaçlayan yoğun egzersizle ilişkilendirildiği profesyonel sporlarla uğraşan kişilerde özellikle dikkat çekicidir. Makale, Plus League voleybol oyuncuları tarafından bildirilen spor yaralanmalarının sıklığını belirlemeye ve en yaygın türlerini ve nedenlerini belirlemeye çalışmaktadır.
Katılımcıların% 87’sinden fazlası en az bir sporla ilgili yaralanmadan muzdaripti. Bir voleybolcu başına ortalama 4,02 olmak üzere toplam 362 yaralanma meydana geldi. En yaygın spor yaralanmaları arasında ayak bileği veya talocrural eklem (46 yaralanma), diz ve alt bacak kasları (30), parmakların interfalangeal eklemleri (30) ve omuz eklemi vardı. Yaralanmaların yarısından fazlası (% 57) iki veya üç kez meydana geldi. Voleybolcular genellikle yarışmadaki rakip oyuncularla temas kurarak yaralanmalara maruz kalırlar. Spora özgü yaralanmalar ayrıca yorgunluk, dinlenememe ve yetersiz tedavi edilen yaralanmalar nedeniyle de meydana gelebilir.
Voleybolla ilgili en sık görülen yaralanmalar öncelikle talocrural eklem, el ve omuz yaralanmalarıdır. Voleybol oyuncularını etkileyebilecek yaygın yaralanma türleri arasında kaslar, eklemler ve bağ yaralanmaları, burkulmalar ve incinmeler ile morluklar bulunur. Bu yaralanmaların çoğu yorgunluk, müsabaka sırasında rakip bir oyuncuyla temas ve yorgunluktan kaynaklanır. Sporla ilgili yaralanmaların insidansı, somatik özellikler, atlama parametreleri ve profesyonel voleybol kariyerinin uzunluğu gibi faktörlerden etkileniyor gibi görünmektedir.
E Cieśla 1, R Dutkiewicz, M Mgłosiek, G Nowak-Starz, M Markowska, P Jasiński, J Dudek

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.