Avrupa

Polonya’nın Yükselen Yıldızı Martyna Czyrnianska

Martyna Czyrniańska” adını duydunuz mu? Polonya Voleybolu’nu takip ediyorsanız, büyük ihtimalle biliyorsunuzdur ancak izlememişseniz önümüzdeki voleybol sezonlarında büyük bir ihtimalle bunu yapacaksınız.

18 yaşındaki Czyrniańska, Polonya kadın voleybolunun umutlarından biri. Bu yıl Chemik Police ile sözleşme imzalayarak ve CEV Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ederek ilk profesyonel çıkışını yaptı. 2021 yazında Martyna, Dünya Şampiyonası’nda U20 milli takımının liderlerinden biriydi ve Polonya altıncı olurken, Czyrniańska iyi bir potansiyel göstererek dikkatleri üzerine çekti. Ayrıca Martyna, VNL’de A milli takımla da çıkış yaptı ve yüksek hayaller kurdu.

Martyna sekiz yaşında ailesi sayesinde voleybol oynamaya başladı.

Kız kardeşi Martyna’dan altı yaş büyüktü ve antremanlara gidiyordu. Annesi onu evde yalnız bırakmak istemediğinden ve şehre ulaşımın zor olduğu bir köyden geldiği için onu ablasının antremanına götürmek zorunda kaldı.

Martyna başlangıçta voleybolu hiç sevmiyordu. Ancak zamanla her şey değişti ve işler tersine döndü. Antrenmana gitmeye fırsat bulamayınca ağlamaya başladı. Bir süre sonra ablası voleybolu bıraktı ama Martyna bu maceraya devam etmeye karar verdi.

Martina’nın spora profesyonel düzeyde devam etmek istediğinden %100 emin olması için iki yıl eğitim alması gerekti.Onu voleybola aşık eden ilk antrenöründen etkilendi.

Yetenekli pasör çaprazı dış vurucu şimdi Grupa Azoty Chemik Police’de oynuyor. Kulüpteki ilk yılı ve ilk profesyonel sözleşmesini yaptı.

İlk Şampiyonlar Ligi deneyimi, Czyrniańska’nın sonsuza kadar hatırlayacağı bir şey. Grupa Azoty Chemik Police, şampiyonanın çeyrek finaline çıkamadı, ancak Martyna, Avrupa’nın seçkin rekabetinin duygusunu hissetme şansına sahip olduğu için mutlu.

Geçen yaz Martyna, Dünya Şampiyonasında U20 takımıyla mücadele etti ve daha sonra A takım için ile ilk kez sahaya çıktı. Czyrniańska’nın takımdaki geleceğiyle ilgili büyük hedefleri var.

“Evet, altıncı bitirdiğimiz U20 Dünya Şampiyonasına katıldım ama bence grubumuzda çok daha fazlasını yapabilirdik çünkü gerçekten çok iyi ve eksiksiz bir takımımız vardı. VNL’yi çok iyi hatırlıyorum, oynama fırsatım olmamasına rağmen, bu seviyede katıldığım ilk turnuvaydı. Milli takımla ilgili hayallere gelince belki o kadar yaratıcı bir şey söylemeyeceğim çünkü bir sporcunun en büyük hayalinin olimpiyatlarda altın madalya kazanmak olduğunu düşünüyorum. Sadece bu turnuvaya katılmak bile büyük bir olay ve altın kazanmak bir rüyanın gerçekleşmesi anlamına geliyor.”

Victoria Georgieva

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu