DünyaManşet

Rakamlarla Apeldoorn

Tokyo 2020’ye tek bir bilet için altı yarışma günü, 15 maç, 56 set, 1.482 dakika ve 2.565 ralli. Bu, Olimpiyat hayallerinin peşinden koşan ve Hollanda’nın Apeldoorn şehrinde kadınların CEV kıta elemeleri turnuvasında oynayan sekiz üst düzey Avrupalı ekibin toplam çabalarını özetliyor. Sadece Türkiye, 2565.nci ralliyi kazandı ve Temmuz ile Ağustos aylarında Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek olan Arjantin, Brezilya, Çin, Dominik Cumhuriyeti, İtalya, Kenya, Rusya, Sırbistan, Güney Kore, ABD ve ev sahibi Japonya’nın arasına katıldı.
Apeldoorn’daki Omnisport salonundaki 15 maçı toplam 37.356 seyirci izledi. Bu sayı, komşu Almanya’da gerçekleşen erkekler Olimpiyat elemelerinden biraz daha fazlaydı. Turnuvadaki maçlardan ikisi tribünlere en fazla seyirci çekenlerdi. 5.850 kişi, Hollanda’nın grup aşamasındaki Polonya ve yarı finaldeki Almanya maçlarını takip etti.Türkiye ve Almanya arasındaki final maçında ise tribünlerde 5.321 seyirci vardı.
Beş binden fazla seyirci çeken diğer maç, Türkiye ile Polonya arasındaki yarı final oldu. Bu 5.096 taraftar, muhtemelen heyecan verici beş setlik bir maça ilaveten bu oyunda birçok turnuva rekoru kırıldığı için mahkemede gördüklerinden en memnun olanıydı. Bu 5.096 taraftar, muhtemelen heyecan verici beş setlik bir gösteriye ek olarak, bu oyunda birçok turnuva rekoru kırıldığı için sahada gördüklerinden en memnun olanıydı. Bu maç aynı zamanda iki saat ve 24 dakika lık süresi ile turnuvanın en uzun maçı idi ve maçtaki 225 ralliden 115 ini Türkiye kazandı. Maçın dördüncü seti, Polonya’nın 5 maç sayısından yararlanamaması ile 33-31 Türkiye’nin oldu. Bu set, 45 dakikada sonuçlandı ve Felix Koslowski’nin takımının 33-31 kazandığı Almanya ve Belçika arasındaki ilk B Grubu maçı ile birlikte turnuvanın en uzun seti oldu.
Türk smaçör Meryem Boz, yarı finaldeki zaferde 36 sayı ile katkı yaptı, bu sadece bu maç için değil tüm turnuva için de en yüksek seviye oldu. Meryem, en skorerler listesinde toplam 85 sayı ile üçüncü sırada yer aldı. Meryem’in önünde 99 sayıyla (set başına 6.19) Alman Louisa Lippmann ve 0.86 sayı ortalaması ile yine Alman  Hanna Orthmann yer alıyor. Galip Türkiye bir takım olarak toplamda en yüksek toplam sayıyı topladı. (rakiplerin hatalarını saymaz isek) Topam 375 sayı (282 hücum, 30 ace, 63 blok).

Türkiye ve Polonya arasındaki rekor kıran yarı finale geri dönersek, bu oyunda hem bireysel hem de tam olarak bloklar göze çarptı. Eda Erdem Dundar, rakibi yaptığı toplam 10 blok ile rakiplerini durdururken, takım toplamı ise 22 ile fantastik bir sayıya ulaştı. İki Türk orta oyuncudan Eda Erdem Dündar toplam 24 blok ile tüm turnuva sıralamasında üst sıraya yerleşirken, 20 yaşındaki takım arkadaşı Zehra Güneş 19 blok sayısı yaptı. Söylemeye gerek yok, takımın toplam 63 öldürücü bloğu da bir etkinlik rekoru oldu.

Turnuvanın servis rekoru ise dört setlik bir maçta gerçekleşti. B Grubu’nda Belçika’nın Hırvatistan’ı 3-1 yendiği maçta pasör çaprazı Britt Herbots 6 ace yaptı toplamda ise turnuvayı 12 ace ile tamamladı. 20 yaşındaki Herbots, oynadığı üç maçta yatığı toplam 12 yada set başına 0.92 ace ile etkinliğin en iyi servis atan oyuncusu oldu. Hanna Orthmann’da 12 ace yaptı ama daha fazla maç oynadı. Bir bütün olarak ele alırsak, 21 yaşındaki Orthmann ayrıca Apeldoorn’da bir dizi etkileyici performans sergiledi ve turnuvanın büyük keşfi olarak kabul edilebilir. Çünkü Almanya’nın bir önceki yarışması EuroVolley 2019’da takımda bile değildi. Belçika ve Almanya, en iyi servis atan takımlar oldular. Set başına ortalama 2,4 ace ortalaması tutturdular ve tüm turnuvayı 36 ace ile tamamladılar.

Almanya, smaçlarda da başarılı oldu hücumda % 45,28 başarı oranı kaydederek Apeldoorn’daki diğer tüm takımlardan daha iyi bir ortalama tutturdular. Türkiye ise 282 hücum sayısı ile zirvede yer aldı. Genç Türk orta oyuncu Zehra Güneş, hücumda en yüksek bireysel başarı oranını % 54.67 ile elde etti.

Top karşılamada, bütün kayıtlar Almanya tarafından belirlendi. Bir takım olarak, rakip servislerin % 40.11’ini mükemmel şekilde karşıladılar. Smaçör Jennifer Geerties ise turnuvanın en iyi bireysel servis karşılayıcısı oldu. Gelen servislerin  % 45.79’unu mükemmel bir şekilde pasöre ulaştırmayı başardı.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu