Dünya

Regla Torres, eski ve yeni oyuncu karşılaşmalarını doğru bulmuyor

Küba’nın efsanevi voleybolcusu Regla Torres, yıllarca uluslararası sahnede boy gösterdi ve 20. yüzyılda üç kez olimpiyat şampiyonluğu yaşadı ve dünyanın en iyi voleybollarından biri olarak tanınıyor.

Torres, Jit sitesine verdiği röportajda, Küba’dan son ayrılan voleybolcuların, kendi koşullarına ve uluslararası alanda rekabet etme imkanlarına sahip olmadıklarını anlatıyor.

Torres, sekiz yaşında spora başladığında, voleybolda yeri olmayan egzersizlerle becerilerini geliştirdiler… Milli takıma 13 yaşında muazzam bir temelle geldi ve kendisini parlatmaya hazırdı, tıp ki tüm nesli gibi. Şimdi ise Küba’da kızlar çok büyük teknik-taktik boşluklarla bu seviyeye geliyor ve tüm bu unsurları öğretmek için yeterli zaman yok.

Küba voleybol efsanesinin döneminde sabah ve öğleden sonra antrenman yapıyorlardı, ders ise çarşamba ve cumartesi günleri gündüz veriliyordu. Geceleri ise tarlaya gidiyorlardı.

Şimdi ise Kübalı kadınlar eğitimden sonra çalışmak zorunda. Bu spor tekrarlarla ilgilidir, bu yüzden en kendilerini tam olarak olmuş hissettiklerinde antrenmanı bırakmaları gerekir. Bu durum bir istatistikçinin olmaması kadar onları zorlar. Bu ve diğer sorunlar çözülmediği sürece Küba dünyadaki diğer takımlarla aynı seviyede olamayacak diye düşünüyor.

Regla Torres Küba voleybolu için ve Antiller voleybolunun kadınlar arasındaki durumuyla ilgili endişe hissediyor.

Regla Torres’in düşünceleri, kadınlar arasında dünyaya hakim olduktan sonra Küba kadın voleybolunun düşünülemez yerlere düştüğünü gösteriyor.

Ona göre en önemli sorunlardan bazıları, mevcut oyuncuların dünyanın en iyileriyle karşılaşamaması, bazılarının Küba’nın altın çağında olduğu gibi kendilerini antrenmanlara adamamaları.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu