Dünya

Rizola Daha Fazlasına Aç

Dünyadaki her yeni takımın fark edilmek ve bir şeylerin değişmekte olduğu algısını sağlamlaştırmak için büyük bir sonuca ihtiyacı var. Ve Kolombiyalı kadın milli takımının 13 ay önce kendine özgü bir anı vardı.

FIVB Dünya Sıralamasında yavaş yavaş yükselen Las Cafeteras (kahve üreticileri), Peru, Lima’daki 2019 Pan-Amerikan Oyunlarında izleyicileri etkiledi ve yarı finalde kıta devi Brezilya’yı alt üst ederek ilk kez bir çoklu spor etkinliğinde finallere yükseldi.

Brezilya’ya karşı ilk kez aldıkları bu tarihi zafer ve takımın kazandığı gümüş madalya çok önemliydi. 2016’nın sonundan beri takımda olan deneyimli Brezilyalı teknik direktör Antonio Rizola, takımın zihniyetini güçlendirmede önemli bir rol oynadığını söyledi.

“Brezilya’yı yendiğimizde çok duygusallaştım ve bir çocuk gibi ağlamaya başladım” dedi. “Ağın diğer tarafında Brezilya olduğu için değil, takım olarak inandığımız her şeyi doğruladığı için. Bana göre, sürekli olarak en iyilere karşı oynarsan, bir gün onları yenebilirsin. Ve bunu ilk kez yaptıktan sonra, tekrar yapabileceğine inanmaya başlarsın. Bizim için büyük bir itici güç oldu ve yaptığımız şeye olan inancımızı kesinlikle geliştirdi.’

Kolombiyalılar arasında zihniyet değişikliği ve özgüven artışı Rizola’nın gelişiyle başladı. Oyuncularla ilk gününde Brezilya’yı bir gün yenebileceklerini düşünüp düşünmediklerini sordu.

Beklenmedik sorusuna verilen cevaplar ille de cesaret verici değildi, ancak kelimeler kullanmaktan çok, oyuncular sonraki günlerdeki hareketleriyle yeni koçlarının zihniyetini benimsediklerini gösterdiler.

Rizola, “Buradaki ilk günümden itibaren Federasyon yöneticilerinden oyunculara kadar herkesten bir şeyleri değiştirme istekliliğini ve kararlılığını gördüm” dedi. “Yol boyunca bazı sorularımız ve şüphelerimiz oldu, ki bu normal, ancak oyuncular ilerlemek için ne gerekiyorsa yapmaya her zaman çok kararlıydılar ve takımın başarmış olmasının nedenlerinden biri de bu.”

Rizola’nın görevdeki ilk yıllarındaki ana hedefi, Kolombiya’yı ilk Olimpiyatlarına hak kazanmaktı. Las Cafeteras, Ocak ayında Bogota’da ev sahipliği yaptıkları Güney Amerika Elemeleri’nde Arjantin’i neredeyse yenerek acı verici bir şekilde yaklaştı.

Başarısız oldular, ancak şu anda dünyada 19. sırada olan Güney Amerikalılar, 2018’de Güney Amerika Oyunlarını kazandı, aynı sezon FIVB Voleybol Challenger Kupası’nda ikinci oldu ve Güney’in arka arkaya sürümlerinde gümüş madalya kazandı. 2017 ve 2019’daki Amerikan Şampiyonası.

Son sonuçlar rakiplerden farklı bir saygı düzeyi yarattı, bu da büyümenin gerçekleştiğine dair bir başka işaret.

Koç, “Pandemi başlamadan önce, Avrupa’daki en iyi üç milli takımdan oraya gidip onları oynamaları için davet aldık” dedi. “Geçen yıl, Pan-Amerikan Kupası’nda oynamak için Peru’ya geldiğinde, Amerika Birleşik Devletleri uzandı ve turnuva başlamadan önce bizimle bir hazırlık maçı yapmak istediklerini söyledi. Bu, bu ekiplerin yaptığımız şeye olan saygı düzeyini ve neden bu kadar ilerlediğimizi anlama isteklerini gösteriyor, bu da bana doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. ”

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu