Dünya

Rusya’ya Davet, Güney Kore’den Red

Asya Olimpiyat Konseyi Rus milli takımına Asya Oyunlarına katılma teklifinde bulundu, Koreliler bu davete itiraz ediyor.
Asya Olimpiyat Konseyi (OCA), Rus ve Belaruslu sporculara, voleybol branşını da içeren Çin’in Hangzhou kentinde yapılacak 2023 Asya Oyunları da dahil olmak üzere Asya’daki yarışmalara katılma fırsatı vermeyi teklif etti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu’nun Ukrayna’da savaşın başlamasının ardından Rusya ve Beyaz Rusya’dan gelen sporcuların statüsü ve bu ülkelere verilen cezalarla ilgili OCA’nın beyanına katıldığını açıkladı. Bununla birlikte, Asya’daki Olimpiyat hareketinin yönetim organı, “sporun insanları bir araya getirebileceğini ve milliyeti veya pasaport durumu ne olursa olsun herkesin spor etkinliklerine katılma hakkı olması gerektiğini düşünüyor.”

Kısa bir süre sonra Rusya’daki çeşitli spor dallarındaki ulusal federasyonlardan yanıt geldi. Rusya Voleybol Federasyonu’nun (VFV) genel sekreteri Aleksandr Yaremenko, Asya’da “Rus milli takımı için oynamanın ilginç olacağı” olduğunu söyledi.

OCA’nın Rus takımlarının Asya Oyunlarına dahil edilmesi yönündeki önerisine karşı çıkan ilk ülkelerden biri Güney Kore oldu. Kore Spor ve Olimpiyat Komitesi (KSOC), OCA’ya Rusya ve Beyaz Rusya’nın bu yılki Asya Oyunlarına katılmasına neden izin verildiğini soran bir mektup gönderdi. Asya Oyunlarının Paris’teki Olimpiyatlar için bir eleme işlevi gördüğü göz önüne alındığında, “Rus ve Belaruslu sporcuların katılımıyla, Asya Oyunlarında eleme etkinlikleri düzenlemek bazı sorunlara yol açabilir”, bu nedenle KSOC, OCA’dan bu durumlarla nasıl başa çıkacağı konusunda açıklama istiyor. IOC’nin, Rusların 2024 Olimpiyat Oyunlarında tarafsız isimler ve semboller altında yarışmasına izin verme kararını vermeye yakın olduğunu hatırlatmakta fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu