Avrupa

Saha Temizleyiciliğinden Kaptanlığa

Genç Anna Czakan, beş yıl önce LP SALO’nun son kez yer aldığı seçkin CEV Şampiyonlar Ligi’nde dünya yıldızlarını sahanın kenarından takip ediyordu. O sırada ellerinde havlular vardı ve memleketi Salo, Finlandiya’da oynarken onlara hayranlıkla bakarak sahanın en iyi yıldızlarının terlerini siliyordu.

Bugün ise orada Tijana Boskovic, Kim Yeon-Koung ve Eda Erdem gibi oyuncuları durdurmaya çalışırken dünyanın en iyi kadın oyuncularıyla oynuyor. Anna Czakan, sadece birkaç yıl önce tuttuğu zemin silici pozisyonundan Şampiyonlar Ligi ve milli takım oyuncusu haline geldi.

“Paspas kızı olduğum zamanlar hakkında pek bir şey hatırlamıyorum. O zaman bu terlemenin ne kadar “altın” olduğunu, ne sildiğimi anlamadım. Yıldız oyuncularla bile selfie çekmedim ama o zaman voleybol ateşim daha da büyük bir alev haline geldi. Bir gün sahada olmak istediğimi hatırlıyorum ”diyor Anna.

2014-2015 sezonunda CEV Şampiyonlar Ligi kadrosunda ilk kez yer aldı. Dinamo MOSKOVA ile iç saha maçından önce ısınmaya katılmak bile onun için çok büyük bir şeydi.

“LP SALO ile bir sezon antrenman yapıyordum, ancak B takımlarıyla daha düşük seviyede ve çoğunlukla gençler ile oynuyordum. Pia Kinnunen sakatlandığı için takıma katılmamı istediklerinde cennetteydim. Ellerim o kadar kötüydü ki, topu pasör Viktoriia Tuchashvili’nin ısınmasında ellerime aldım. Salohalli’de tam bir kalabalığın önünde ilk kez ortaya çıktı, ”diye gülüyor Anna.

O zamanlar ‘sadece’ kadroyu tamamlamak için idi en iyi oyuncularla oynamaya hazır değildi. O günden bu yana işler çok değişti. Bugün Anna Czakan (23), CEV Şampiyonlar Ligi’nde LP SALO’nun kaptanı ve Ankara’da EuroVolley 2019’da oynadığı Finlandiya milli takımının bir üyesi.

“Bu yılın Şampiyonlar Ligi’nde dünyanın en iyi takımlarına ve oyuncularına karşı yaptığımız şeyden çok memnunum. Baskı altında olmadan her şeyimizi vererek oynadı. İdollerinize karşı oynamak harika. Bu maçlar bize çok şey öğretti ve bazı sınırlarımın ötesine geçtiğimi hissediyorum. ”

Şimdi LP SALO’nun kadrosunu kontrol edelim ve bundan beş yıl sonra nasıl görüneceğini düşünelim… Belki Anna Czakan hala kaptan olacak, ancak şu isimleri de görebiliriz: Arita Ternava (2002 doğumlu) ve Inka Mehtola (2001 doğumlu).

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu