Avrupa

Sahaya Geri Dönmek

EuroVolley – Erkekler A Grubu’ndaki rekabet Perşembe günü Krakow’da üç heyecan verici karşılaşmayla başladı. Tüm oyuncular ve takımlar şu anda EuroVolley turnuvasına odaklansa da, son aylar bazıları için tamamen farklıydı.

Portekiz’in pasör çaprazı Hugo Gaspar Perşembe günü 39. doğum gününü kutladı. Tauron Arena Kraków’da toplanan binlerce hayran, ona hem İngilizce hem de Lehçe Mutlu Yıllar şarkısını canlı bir şekilde söyledi ve o kesinlikle ayakta alkışlanmayı hak eden bir kişi. O sadece bir oyuncu değil, aynı zamanda son iki yılda pandemilerle mücadelede ilk cephede yer alan doktor. Bir noktada, sadece bir tıp uzmanı olarak görevlerini yerine getirmek için voleybol kariyerini ertelemeye bile karar verdi.

“Özellikle son iki yılda Covid-19 nedeniyle her ikisini de yapmak çok zor oldu. Çok çalıştım, EuroVolley’e hazırlanmak için sadece dört haftam vardı ama voleybol oynamayı seviyorum, bu yüzden hala burada oynuyorum.”. Son iki senedir hayatımız zordu ve herkesin bu insanlara ihtiyacı var tribünlerdeki taraftarlar umarım bu kış sorunsuz geçer ama korkarım hala covid’i yenemediğimizi düşünüyorum ve çok dikkatli olmalıyız. Tüm insanlara temel mesajım önlemlere uymaları, maske takmaları, mesafeyi korumaları ve aşıları kullanmaları çünkü aşının çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorum ve mesajım bu. Burada olmaktan ve üst düzey voleybol oynayabildiğim için çok mutluyum ve çocuklarıma göstermek istediğim şeylerden biri de bu ve bu yüzden onlara hala en iyi voleybolu oynayabileceğimi göstermek için buradayım. Polonya’nın en büyük voleybol salonlarından birinde doğum günü harika”. dedi

Öte yandan, EuroVolley ev sahibi olan Polonya, Tokyo’da uzun zamandır beklenen Olimpiyat Oyunlarında büyük bir üzüntü yaşadı. Olimpiyat madalyası hayalleri, çeyrek finalde tekrar kaybettikleri için başka bir hayal kırıklığı oldu. Çalışmak ve antrenman yapmak için motivasyonu yeniden kazanmanın bir yolunu bulmak kesinlikle kolay değildi, ancak profesyonel sporcular ve buna ek olarak Avrupa’nın önde gelen rekabet oyuncularının ev sahibi olarak Vital Heynen’in rehberliğinde çok hızlı bir şekilde silkinmek zorunda kaldılar.

“Olimpiyatlar umduğumuz gibi değildi, bu yüzden geçiş inanılmaz derecede zordu, nereye tırmanacağınızı ve uçurumda olduğumuzu anlamanız gerektiğini okudum. Asıl soru şu anda ne kadar uzağa tırmandığımız. Yarısı ya da üçte biri ya da üçte ikisi bilmiyorum. Uzun bir yükselişte beraberdik, olimpiyatlar hakkında konuştuk, çok derinden, sert ve dürüst bir şekilde analiz etmeye çalıştık. Kapatmak belki de en zoruydu bir gün boyunca konuşuyorduk. Personelle, oyuncularla konuştuk ve sonunda bir oda dolusu evrak vardı ve geri dönüp ateş yakıp bitti dememiz gerekiyordu. Her oyuncuyla görüştüm ve onlara oyundan zevk almamız gerektiğini söyledim ve çalışmaya başladık ve boş hislerin olduğunu biliyorum bu yüzden bizi oyundan zevk almakla meşgul etmemiz gerektiğini söyledim. Sadece birkaç gün önce oynamanın mümkün olduğunun ilk işaret gördüm.” diye itiraf etti Heynen.

En son Olimpiyat sona erdiği için takım, coşkulu taraftarları tarafından yeniden çevrelenmekten keyif alabilir. Polonya’daki yarışmanın ilk gününde tribünlerde 5000’den fazla kişi vardı. Polonya’nın orta blokçusu Piotr Nowakowski, takımının taraftarlarla dolu salonda daha fazla zaman geçirmek istediğini ve bu nedenle bir set daha oynadığını bile şaka yaptı. Röportaj sırasında “Mekandaki atmosfer o kadar harika ki biraz daha uzun oynamaya karar verdik” dedi. Ve önümüzdeki günlerde daha fazla taraftarın favorilerine tezahürat etmesini bekleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu