Plaj Voleybolu

Salon ve Plaj Voleybolu Arasındaki Dört Fark

Voleybol sizin oyununuzsa, sevdiğiniz bir sporu oynarken, ortamınızı değiştirmeyi deneyin.

Salon voleybolundan plaja geçerken aklınızda bulundurmanız gereken dört nokta var.

# 1: Saha Boyutları

Kapalı ve plaj voleybolu için saha ölçüleri çok farklıdır. Kapalı kortlar 18m x 9m boyutlarında olup, paralel hücum hattı merkez hattına 3m uzaklıktadır. Arka hat oyuncuları topa vururken bu çizginin arkasında kalmalıdır.

Plaj sahaları daha küçüktür – 16m x 8m ve hücum hattı yoktur. Bir oyuncu, filenin herhangi bir yerinden topa vurabilir. Plaj sahasının neden daha küçük olduğunu merak ediyorsanız, kumda hızlı bir yanal koşuyu deneyin ve ne kadar hız (ve nefes) kaybettiğinizi görün. Daha küçük bir saha, topun daha uzun süre canlı kalmasını ve rallilerin daha eğlenceli olmasını sağlar.

# 2: Toplar

İç mekan voleybolları deriden yapılmıştır ve açık hava toplarından daha ağırdır. Kapalı alanda voleybol bir güç oyunudur ve ağır toplar daha hızlı hareket eder ve daha sert vurulabilir.

Plaj voleybolları, kapalı toplardan daha yumuşak, daha hafif ve biraz daha büyüktür. Daha hafif olması, iyi oyuncuların havayı kendi avantajlarına kullanmalarına izin vererek havada daha fazla yüzmelerini sağlar.

Ciddi olmak istiyorsanız veya en azından oynarken ciddi görünmek istiyorsanız, sarı-beyaz çizgili Wilson plaj voleybolunu satın alın. Bu, Voleybol Uzmanları Derneği’nin (AVP – aka profesyonel plaj pisti) resmi topudur.

# 3: Oyuncular

Kapalı voleybol, taraf başına altı oyuncu ile oynanır. Her kişinin özel bir konumu vardır ve her bir kişinin belirlenen konumunda kalmasını sağlamak için oyunlar boyunca devam eden karmaşık rotasyonlar ve anahtarlar vardır.

Plaj voleybolu genellikle çiftlerle oynanır. Özel pozisyon yoktur, sadece bir sol ve bir sağ taraf vardır. Çoğu plaj oyuncusu çok yönlüdür ve vurabilir, blok yapabilir ve engelleyebilir.

# 4: Puanlama

Salon voleybolu ile bir maç beş set veya oyundan oluşur. 25 puana ulaşan ilk takım seti kazanır. Üç set maçı kazanır ve gerekirse beşinci set, sadece 15 sayıya kadar oynanır. Takımlar her maçtan sonra taraf değiştirir. Plaj voleybolunda bir maç, her maçın 21 sayıya ulaştığı, üç maçın en iyisi serisinden oluşur. Maçı iki set kazanır ve gerekirse üçüncü set de 15 puana kadar oynanır.

Hem kapalı hem de açık voleybolda iki puanla kazanmalısınız. Diğer bir benzerlik, her iki oyunun da ralli puanlaması kullanmasıdır, yani puanı kazanmak için topa servis atmanız gerekmez. Ralliyi kazanan takım puan kazanır.

Shannon Fiack

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu