Plaj Voleybolu

Salon Voleybolundan Plaj Voleyboluna

Kou Nai-Han, voleybol kariyerinden ve spordan bir süre uzak kaldıktan sonra, atletik kariyerine plaj voleybolu oynayarak devam etmeyi seçti ve şimdi Çin Taipei için sayısız başarılar iddia ediyor.

Kou şans eseri plaj voleybolu oynamaya başladı. İç mekan oyunundaki sağlam bir geçmişe rağmen, her şeyi sıfırdan yeniden öğrenmek ve sürekli olarak kumda rekabetçi olmak için antrenman yapmak zorunda kaldı ve sonunda plaj voleybolunda yeni çizgilerini kazandı.
“O zamanlar voleyboldan emekli oldum ve işgücüne girdim. Bazen arkadaşlarım beni eğlenmek için plaj voleybolu oynamaya davet ederdi. Plaj voleyboluna olan tutkumu keşfetmeme neden olan Profesör Peng Yi-Kun ile karşılaştığım için şanslıydım. Onunla birkaç kez antrenman yaptıktan sonra plaj voleyboluyla daha çok ilgilenmeye başladım. Voleyboldan daha zor olduğunu hissettim.
“Plaj voleyboluyla ilk tanışmam 2008 yılına dayanıyor. Voleyboldaki sağlam becerilerime rağmen, plaj voleybolunda gerekli beceriler ve hareketler tamamen farklı.
“2011 ve 2017 yılları arasında plaj voleybolu antrenmanlarımız aralıklarla devam etti, bu nedenle fiziksel durumumuz ve becerilerimiz diğer profesyonel plaj voleybolu oyuncularınınkine yetişemedi.
“2018 yılında uzun soluklu bir antrenman planı oluşturmaya başladık ve spor otoritelerimizin desteği ile birçok yarışmaya katılma fırsatı yakalayarak fiziksel gücümüzü, becerilerimizi ve tecrübemizi artırdık.
“Zihinsel gücümüz, kazansak da kaybetsek de oynadığımız her maçtan edindiğimiz tecrübenin yanı sıra uzun süreli antrenmandan da faydalandı. Ayrıca, farklı oyun tarzları ve taktikleri olan takımlara karşı yarışarak eğitim programımıza ince ayar yapabildik ve becerilerimizi ve zihinsel gücümüzü geliştirebildik. ”
Kou, 2006 Doha’da Asya Oyunları voleybol bronz madalya kazandı, ancak plaj voleybolundaki ilk madalyasını 12 yıl sonra Jinjiang’daki FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu 2 yıldızlı etkinliğinde şimdiki ortağı Liu Pi-Hsin ile gümüş madalya alarak kazandı.
Bundan iki aydan kısa bir süre sonra, Daegu ve Ulsan’daki Dünya Turu 1 yıldızlı etkinliklerinde sırasıyla üçüncü ve birinci oldular. 2019’da Satun 1-star’da evlerine bir madalya daha getirdiler, ardından salgından önceki son Dünya Turu etkinliği olan Langkawi 1-star’da tekrar altın madalya kazandılar.
“Pandemi olmadan önce, daha fazla puan kazanmak için diğer birçok Dünya Turu etkinliğine katılmayı planladık. Ancak karantina esnasında bireysel ağırlık antrenmanı programları planlayarak, oyun becerilerini geliştirerek ve diğer olasılıkları ve stratejileri denemek için farklı rollerde farklı ortaklarla oynayarak antrenman planımızı düzenlemekten başka seçeneğimiz yoktu. ”
Artık tam teşekküllü bir plaj voleybolu sporcusu olan Kou, oyunu etkileyen doğal unsurlar olduğu için sahada daha içgüdüsel olduğuna inanıyor. Aynı zamanda daha iyi bir salon oyuncusu olmasına da yardımcı oldu.
“Her etkinliğin kendine özgü ve akılda kalıcı bölümleri vardır. Plaj voleybolu bir açık hava aktivitesidir ve bu, maç sırasında kuvvetli rüzgarlar, yağmur ve aşırı sıcakla karşılaşacağımız anlamına gelir. Bu nedenle, becerikli ve esnek olmak nispeten önemlidir.
“Partnerim ve benim iyi durumda olmadığımız zamanlar vardır ve benim için en iyi kısım, ortak hedeflerimizi takip etme ve tüm zorlukların birlikte üstesinden gelme sürecidir. Tüm kan, ter ve gözyaşları değerli anılar yaratır.
“Bir maç sırasında hızlı bir gözlem ve tepki duygusu geliştirmek ve rakiplerin eksikliklerini hızla tespit etmek ve hızlı bir şekilde yanıt vermek gibi günlük çalışmalarımızda edindiğim becerileri ve yetenekleri başarıyla uygulamaya koyduğumda beni tatmin ediyor ve tatmin ediyor.
“Salon voleybolundan öğrenilen sağlam beceriler ve pratik düşünme için minnettarım. Disiplin çok daha fazla konsantrasyon, hassas beceriler ve daha iyi vücut kontrolü gerektirdiğinden plaj voleyboluna hızlı bir şekilde adapte olmama yardımcı oldular. Bütün bunlar voleyboldaki performansımı başka bir seviyeye çıkardı.
“Plaj voleybolu, oyuncu değişikliği olmayan iki oyunculu bir takımdır. Bana getirdiği en büyük değişiklik, öz disiplinin ve atletik performansın önemi. Bir salon voleybolu oyuncusu olarak, genç yaşımdan dolayı zihnim yeterince olgun değildi ve performansımı sürdürmek için sadece temel eğitim gereklilikleriyle rekabet ettim.
“Koç, beni kendimi daha da güçlendirmem için gerçekten önemli bir rol oynadı, ancak plaj voleybolu dünyasına adım attıktan sonra, sunduğu zorluklara aşık oldum. İyi ya da kötü, maçın sonucu için performansım çok önemliydi.
“En iyi durumda olmasam bile, orada durup telafi edebilecek kimse yok. Daha iyi bir oyuncu olmak için yeni bir zihniyet benimsemek ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmek gerekiyor. ”
Kou şimdi 38 yaşında ve hala “acı yoksa kazanç da yok” diyerek yaşıyor. Şimdi mükemmelliğe olan bağlılığının meyvelerini topluyor ve zihniyetini Çin Taipei’nin gelecek nesillerine aktarmayı umuyor.
“Spora olan ilgim, ilkokuldayken dokuz yaşında gelişti. Yüksek atlama ve uzun atlama gibi atletizm ile başladım. Bir gün okulun voleybol takımı kurmayı planladığını öğrendim ve spora olan tutkumdan o takıma katıldım.
“Eğitim bir ilkokul öğrencisi için çok zordu, ancak koç bize eski bir atasözü” acı yoksa kazanç da yok “dedi, bu da beni çok etkiledi ve voleybol yolculuğuma devam etmem için ilham verdi.
“Şimdi ortaokulda beden eğitimi öğretmeniyim ve aynı zamanda kadın voleybol takımının koçu olarak görev yapıyorum. Gelecek planım oldukça basit. Öğretmen ve koç olarak işime odaklanmayı ve deneyimlerimi genç nesillerle paylaşmayı planlıyorum. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu