Köşe YazarlarıManşet

Şampiyonlar Kupası’nda kim kazandı, kim kaybetti?

Merhaba sevgili takipçilerimiz,

Maç başlayınca eyvah dedim.. 25/14 set bitince çok üzüldüm.. İmkânlarında sınır olmayan iki takımın sahaya koyduğu voleybol kalitesi bu olamazdı.. Daha bir ay önce Türk çocukları 12 yabancıya karşı seyircisini arkasına alınca neler yapıyor herkes görmüştü. Hem de çok kötü kenar yönetimine rağmen.

2.Set aynı senaryoydu bana göre. Eczacı servis attı, Vakıf topu avuta vurdu. VakıfBank’ ta 1 “topçu” denecek oyuncu var Gabi, 2 set oynamadı, aklım almıyor. Vakıf 6 kişiyi nasıl dizer bilemem ama 1.oyuncu Gabi olur. Sonra 5 kişi daha koyarsınız.
Şimdi Eczacı ve Vakıf yabancı pasör aldılar ya, sözüm ona tecrübeliler. Sene içinde göreceğiz ancak ikili değişiklikte oyuna girecekler. Yabancı pasör ile oynayacak cesarette antrenör göremiyorum kendi aralarındaki maçlarda oynarken (Eczacı-Vakıf-FB…hatta GS ve Aydın deplasmanında) ama Şampiyonlar Ligi’nde dörder, beşer yabancı ile aslan gibi oynayacağız.
İnşallah sonuç alır, Türk Voleybolunu gururlandırırız. Yoksa yine çöpe atılan milyonlar olacak her biri bu oyuncuların.

Maçla ilgili teknik yorum yapmama gerek yok. Kulüp yönetimleri ya okumuyor ya okuduğunu anlamıyor. Yöneticileri nasıl bu yorumlardan uzak tutuyorlar yada “Bu yorumları nasıl çürütüyorlar yalan-yanlış “diye helal olsun. İnsan merak eder, görür, anlar kimin dediği zaman içinde çıkıyor, oluyor diye. Ve ona göre kararlar alır yönetici olarak. Hadi VakıfBank Kulübü Başkanı ve yönetimi çok sık değişiyor politik yer, Eczacı aile şirketi, kurum nasıl alınan sonuçlar sorgulanmaz, nasıl bir kişi arayıp “Ya gel arkadaş, anlat bakalım neymiş bu kadar yanlış olan” diye sormaz bunu da anlayamıyorum.
Mesela bir örnek; geçen sene basında Eczacı genç kız kadrosundaki birçok oyuncu takımdan yollanıp, yerlerine yıldız kız takımı ile “geleceğe yatırım yapıldı” dendi yönetime ve camiaya. Peki, o kadar yıl neden boşa para harcandı? Neden bu yollanan sporcuların ve ailelerin hevesleri ile oynandı? Final maçında bir tek Derya ile 17/25, 7/25, 16/25 set skorları ile 0/3 yeniliyorlar. 7 sayı alınarak kaybedilen bir set, hem de final maçında. Rahmetli Şakir bey olsaydı neler olurdu çok iyi biliyorum. Örnek vereyim; Eczacı/ Halkbank maçı oynandı mesela. Yani rakip o kadar iyi, maçı 3 / 0 Eczacı alıyor. Setler 4/15 – 6/15 – 9/ 15 oynanmış. Ertesi sabah Şakir Bey Eczacıbaşı fabrikasının kapısında beklerdi. Zeki-Faruk-Oktay abi, kim gelirse fabrikanın kapısında fırça atardı. ‘3.set nasıl 9 sayı verirsiniz’ diye! Ne bu laubalilik diye. Ama gördüğüm Eczacı da çok şey değişmiş, hesap soran yok yada aşırı kibarlar, etkisi olmuyor.
Sırpi latin, Brezilyalıların, ABD’lilerin, İtalyan eniştelerin çiftliği olmuşuz. Önlerinde altın tepsi içinde yetenekli ama eğitilmeyen TÜRK gençleri, yanlarında sırtlarında çanta 3 katı paraya dolaşan muhteşem yabancılar. Ha, kondisyoner, strecyöner, istatistikçi, notçu, vs vs yardımcıları saymıyorum bile. Bu “duayen-her şeyi bilen” teknik adamlar üniversitelerimizde verilen eğitimlere de bir göz atsalar, oradaki eksiklikleri de gidersek. Bari kondisyoner, fizyoterapist, masör vs elemanları TÜRK çocuklarından tamamlasak diyorum..
Yani toparlarsak, Eczacı bizim bildiğimiz kulüp değil. Kenarda 20 kişi stafla, bir Cengiz Göllü nün yaptığı işi (yanında Erdal Önder ve ben vardık) (yine başka bir örnek vereyim; şu an kalınan otelden Atatürk Salonu’na biz yürüyerek gider, İzmirli voleybolseverlerle sohbet ederek, Eczacıbaşılı voleybolcuları halkın içine sokar, kaynaştırırdık. Şimdi ayni takım, beş dakikalık yolu 55 kişilik otobüs ile gidiyor. Fark burada.) yapamayan, senelerin yatırımı genç kızları son senelerinde maçlara çıkarmayıp yollayabilen, yerine sahaya çıkardıkları kadro ile de 7/25 kaybetmenin sorgusu yapılmayan bir kulüp olmuş.
Bu maçı kazandılar, şampiyon oldular. Hatta 3/0 da kazanılabilirdi. Hande nerede? Dört numara mı, pasör çaprazı mı ne oynar? Yolladıkları Büşra’nın yerine aldıkları Ergül daha mi iyi oyuncu? O zaman yıllardır A Milli takımda neden Büşra oynadı? Üç yabancı köşe ile oynamak zorunda Eczacı, B planı yabancı ortayı oynatmak zorunda. Orta oyuncu ile Vakıf – FB ortalarını tehdit etmeyen Eczacı, köşelerde hep güçlü kurulmuş bloklara karşı atak yapmak zorunda kalacak demektir. Orta oyuncularda Vakıf ve FB’nin gerisinde Eczacı ne yazık ki.
Bu sene Naz ve Neriman’ı almamakta büyük strateji hatası yaptılar.. 2011/2012 sezonundan beri liglerde şampiyon olamayan bir Eczacıbaşı kabul edilemez..
VakıfBank ise genç ve fizik olarak gelişmeleri devam eden oyuncuları başlarına Can hocayı da vererek Yeşilyurt Spor Kulübü’ne verdi. Yerlerine Eczacıbaşı’nın gözden çıkardığı tecrübeli ve ilk altıya daha iyi antrenman verecek, Eczacıbaşı – FB hariç her maç kullanabileceği bir bench de kurdu. En önemlisi bu oyuncuları 5 ay A Milli takımda hazır hale getirdi. Zhu’yu yu kaybetti, Lonneke’yi, Robinson’ u kaybetti ama uzun boylu Haak, her işi yapan Gabi, çok gelişen Ebrar, pasör Maya, Meliha, Gözde, 3 orta oyuncusu ile yedekleri en güçlü olan kadro kurdu. En önemlisi Türkleri en iyi tanıyan, her konuda yöneten cin gibi Gio başlarında. Sırtında A Milli takım sorumluluğu olmasa yada Olimpiyatlara katılmayı garantilemiş olsak “padişah ” olmuştu.
Ocak ayında tarihimizde en büyük federasyon desteği ile organize olan Türkiye, olimpiyatlara kalamazsa tek sorumlu Gio olacaktır. VakıfBank’ da kaptanları hiç oynamadan sezon bitirmekte, yerine genç takımdan 10 senedir 1 oyuncu koyulmamaktadır ama bunu da maliyet ve oyuncu olarak sorgulayan 1 kişi olmamakta.. Ama öyle bir yapı oluştu ki bu camialarda, oynamayan oyuncu da, ilk 6 dan çıkmayan da çok mutlu. Herkes biliyor ki 3-4 katı fazla para tıkır tıkır alacağım ve oynayıp oynamamak hiç sorun değil..
Sonuç;
Eczacı, VakıfBank, FB ve diğer takımlar YABANCILARIN VURUP,TUTTUĞU AĞIRLIKTA bir oyun kurgusuyla oynanacak yeni bir sezon daha bizi bekliyor. GELİŞECEK, TÜRK VOLEYBOLUNA HİZMET ETMESİNİ BEKLEDİĞİMİZ GENÇ OYUNCULARIN bekleyeceği bir sezon. Kolay yada zor maç olsun bakın MAÇLARDA EN SKORER OYUNCULAR HER ZAMAN YABANCI OYUNCULAR olacak..
Beş aydır olimpiyat elemeleri oynayan YABANCILARIN başlayacak lig maçlarında ölesiye topu kırmasını da beklemeyin! Aralık ayına kadar rehabilite olacaklar, kendine gelecekler. Şampiyonlar Ligi Finallerine doğru herkes kendini hazırlayacak ve Ocak ayından onra TÜRK finallerini oynayacaklardır. Sezon senaryosu bu olacak diyorum.
Yine İzmir seyircisi salonu doldurup görsel şölen yaptı. Genç altyapı oyuncuları, aileler, muhteşem bir görüntü verdiler. İzmir Sultanlar Ligi’nde bir takımla temsil edilmeyi hak ediyor, bu potansiyel fazlasıyla var.
Maçı eczacı kazandı. Hande yoktu..
VakıfBank kaybetti, Cansu sonradan girdi. Ebrar ilk iki set oynadı. Meliha 6.adamdı.
Kazananlar; Kim, Rasic, Natalia, Haak, Gabi, Boskovic oldu. Bütün sayılar bu oyuncular üstünden oynandı ve oynanacak.
Kaybedenler; Zehra, Hande, Kübra, Meliha, Ebrar, Gözde hatta Cansu. Yeşilyurt Spor Kulübü’ne yollanan Derya, Tuğba oldu.
Saygılarımla,
Osman Uraner

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu