Köşe YazarlarıManşet

Şampiyonluk Getiren Mektup

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Bugün Türkiye’nin denizden en yüksek yerlerinden biri olan Kars’a, yaklaşık 800 nüfuslu köyü Dikme’ye gideceğiz.

İl merkezine 15 km. uzaklıktaki Dikme Köyünde 54 öğrencili Hacı Yasemen Yılmazel Ortaokulu, sosyal etkinlik ve sportif alanlardaki başarısı ile dikkatleri çekiyor.

27 Kız, 27 Erkek Öğrencisi Var

54 öğrencisi bulunan okul, öğrencilerini akademik kariyerlerine hazırlarken sosyal hayatlarını geliştiriyor. Beş öğretmenden oluşan uyumlu bir ekip; valilik, belediye, il özel idaresi, muhtarlık gibi kurumların da desteğiyle harika işler yapıyorlar.

Okulda Sera

Okulun, soy ismi gibi durmadan çalışan müdürü Yasin Çalışır, Kafkas Üniversitesi’nin desteğiyle okul bahçesinde sera oluşturmuş. 2018 Yılından beri Fen ve Teknoloji dersi hedefleri doğrultusunda bu alana özgü becerileri veriyor öğrencilerine. Bilimsel süreç, yaşam, mühendislik ve tasarım ile girişimcilik gibi kavramlarla yoğrulan öğrenciler; bu serada biber, domates, salatalık, patlıcan, çilek, İspir fasulyesi, mısır, turşuluk kornişon gibi 15 çeşit ürün yetiştirmişler.

 

İçeri – Dışarı Ayakkabı Uygulaması

Köy merkezinden 2 km. uzaklıkta bulunan okulun her daim temiz ve düzenli olması için içeri- dışarı ayakkabı uygulaması başlatmışlar. Özellikle kış aylarında çamurlu olan okul yolunda ayakkabıları kirlenen öğrenciler, okulda bulunan içeri ayakkabılarını giyerek yaşadıkları yeri tertemiz tutuyorlar.

Her öğrencinin bir ağacı var

Okulun bulunduğu bölge zayıf bir bitki örtüsüne sahip. Geniş bir arazisi olan okulda tüm veliler, öğretmenler ve öğrenciler el ele vermişler ve 35 ayrı çeşit ağaç dikmişler. Kiraz, elma, alıç, vişne, iğde, ceviz, kuş üvezi, süs elması, akçaağaç, mavi ladin, salkım söğüt gibi birçok ağaç dikmişler.
Sulama için yaklaşık 10 bin metreden fazla damlama sistemini de kendi imkânları ile yapmışlar. Bahar ayı geldiğinde doğa yeşil örtüsünü giyince okulun çehresi değişivermiş.

Her öğrencinin bir ağacının bulunduğu bu küçük ormana Şehit Albay Şentürk Aydıner ve Gazi Murat Akkaya ile rahmetli hayır sever iş insanı Murat Yılmazel Hatıra Ormanı adını vermişler.

Karslı öğrenciler, okul bahçesindeki serada organik sebze ve meyve üretiyor - Anadolu Ajansı

Köy Muhtarı, İl Özel İdaresi Katkı Verince

Yasin öğretmen, oynadıkları müsabakalarda öğrencilerinin spora olan yatkınlığını fark ediyor. Köy muhtarı, İl Özel İdaresi ve hayırsever vatandaşların çimento desteği ile 3 voleybol, 2 basketbol sahası yapmışlar. Bu sahalarda fiziksel gelişimleri için voleybol, basketbol ile futsal oynuyor öğrenciler.


Okul müsabakalarında oynama yaşında olan 17 kız öğrenciden biri doktor raporu, üçü de lise sınavına girecek olmaları nedeniyle takımda yer alamamışlar. Kalan 13 kız öğrencinin ise büyük hayalleri var!

 

 

Fen Bilgisi öğretmeni olan Yasin öğretmenin çalıştırdığı voleybolcular, il ve il dışında karşılaştığı bütün takımları set vermeden yenip Tunceli’de düzenlenen bölge turnuvasına katılma hakkı elde eder ancak gidip gitmeyecekleri belli değildir. Yaklaşık 450 km’lik yol ve kafileye refakat edecek kadın öğretmen olmaması, işleri zorlaştırsa da kızların kalbinde yanan voleybol ateşi ve akıllarında şampiyonluk varken durdurulmaları imkansızdı.

Baba, Bize İnan Şampiyon Olacağız

 

Tunceli’ye gitmesi tehlikeye giren öğrenciler çareyi, takımı çalıştıran ve aynı zamanda oyunculardan birinin de babası olan Yasin Öğretmene mektup yazmakta bulmuşlar.
‘Canım babam, güzel babam. Bu bizim son şansımız. Para sıkıntı ise arkadaşlarımla hallederiz. Lütfen BABACIM’ yazan mektuba hangi baba yüreği dayanır?
Yasin öğretmen, birkaç veliyle birlikte kızları turnuvaya götürür.

Tunceli’de Erzurum ve Adıyaman takımlarını da 3-0 yenip şampiyonluk kupasıyla köylerine gururla dönen kızlar, başta Valilik olmak üzere tüm Kars’ın ilgisini çekmeyi de başarır.

Şimdi sırada Türkiye yarı finalleri var. ‘Hedef tabi ki şampiyonluk’ diyen Yasin öğretmen, kızlarına güveniyor ve ‘İyi ki o mektuba inanıp Tunceli’ye gelmişiz’ diye de ekliyor.


Şampiyonluk veya voleyboldan öte, öğrencilerine özel bir yaşam formu geliştiren başta Yasin öğretmen ve arkadaşlarını, destek verenleri, aileleri ve tabi ki o güzel genç kızlarımızı tebrik ediyorum.

Kıymetli Okurlarımız,
Bugün de bir köy okulundan çıkan şampiyon voleybolculardan ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu