Köşe Yazarları

Sarıyer Belediyespor Karşıyaka’yı Evinde Yenen İlk Takım Oldu

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu Karşıyaka – Sarıyer Belediyespor maçı İzmir Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda sekiz yüze yakın Karşıyaka taraftarı vardı. Maçın başından sonuna kadar “Kaf Kaf Kaf Sin Sin Sin Kaf Sin Kaf Sin Kaf” tezahüratıyla salonu inlettiler. Karşıyaka taraftarı yedinci oyuncudur. Kazansa da takımın yanında, kaybetse de takımının yanında. Taraftar, maç sonunda takımı tribün önüne çağırdı.

Karşıyaka; Ayşegül Girgin, Simay Akdağ, Ayça Ceyna Yavuz, Liray Akpınar, Buket Yılmaz, Ece Kozdere ve (Lara Uyar – L) altısıyla maça başladı.

Sarıyer Belediyespor; Gizem Mısra Aşçı, Nıkalına Bashnakova, Ceren Nur Domaç, Katerina Zhıdkova, Miniriye Vatansever, Ecenur Aksoy, (Gizem Çerağ Düzeltir – L) altısıyla maça başladı.

Maçı, Sarıyer Belediyespor 3-0 kazandı. Setler 13-25  /  25-27  /  10-25 sonuçlandı;

Sarıyer Belediyespor’da, süper ligden Nilüfer Belediyespor’dan sezon ortasında transfer ettiği pasör çaprazı Katerina Zhıdkova ilk altıda maça başladı. İlk maçta, çok üstün bir performans sergilemediyse de takıma katkı yaptı. 2 numaradan açık topları çok iyi değerlendirdi. Özellikle topu blok üstünden vuruyor. Rakip takımın savunma dengesini bozdu.

Sarıyer Belediyespor;

İlk yarıdaki oyununun üstüne koyarak ilerliyor. İlk yarının son maçında İzmir BŞB’ye neredeyse yeniliyorlardı. Bu arayı iyi değerlendirmişler. Özellikle, öndeyken orta oyunculardan Ecenur Aksoy ile Ceren Nur Domaç yanındaki ikinci oyuncuyla çok etkili blok yaptılar. Rakibin, hücumlarını bloklarla durdurdular.

Arkaya düşen topları, libero Gizem ve arkadaki oyuncular iyi topladılar. Rakibin arka savunma bölgesine attığı toplarla çok sayı buldular. Daha hızlı ve organize oynuyorlar.

Oyunu çok iyi takip ettiler. Oyun konsantrasyonları çok yüksek. Her oyuncu nerede durması gerekiyorsa, orada duruyor ve görevini yapıyor. Çok etkili servis attılar. Çok iyi manşet aldılar.

İkinci sette biraz oyundan düşer gibi oldular. Bu sette Karşıyaka’nın etkili bir oyun ortaya koymasıyla, skor olarak zorlandılar.

Karşıyaka;

Taraftar desteğiyle maça başladılar. Taraftar, maçın başından sonuna kadar yanlarındaydı. Mücadele ettiler, savaştılar, kazanmak için varlarını yoklarını ortaya koydular. İkinci sette, daha etkili bir oyun ortaya koydular. Geriden gelip rakibi de yakaladılar. Seti uzatmaya da götürdüler, olmadı… Bu set alınsaydı oyunun gidişatı değişir miydi, değişebilirdi. Bu sette daha dikkatli oynadılar, daha fazla yardımlaşma vardı.

Dört numaradan hücum eden oyuncular, topu bloklardan kendi sahalarına düşürdüler. Rakip çok iyi blok savunma yaptı. Rakip orta oyuncuları ve smaçörleri uzun boyluydu. Karşıyaka bu kadar uzun file önü savunmayı aşamadı. Ortadan Ece Kozdere ile hücum etti. Ece Kozdere ortadan ve yana açılarak tek ayak vuruşlarında başarılı oldu.

Daha önceden de yazdım, arka savunma bölgesinde iyi manşet alınamadı.  Çok manşet hatası yaptılar. Bu kadar manşet hatası ve zamanlama hatası yapılmamalı. Üstelik bunun üstüne birde etkili olmayan ve hatalı servisler eklenince, oyunun inisiyatifini rakibe verdiler.

Şunu da belirteyim, Karşıyaka gerçek gücünü sahaya yansıtamadı. Evinde oynadığı daha önceki maçlardaki gibi oynasaydı. Bugün bu sonuç yerine daha başka bir sonuç ortaya çıkabilirdi. Oyun konsantrasyonunda ve oyun takibinde biraz sorun var. Moral ve motivasyon eksikliği var.

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu