Genel Haberler

Savunmanın Değerini Gösteren Libero

Dominik Cumhuriyeti’nin kadın milli takımı konuşulduğunda akla gelen ilk şey, yıllar içinde uluslararası voleybolda en fiziksel ve güçlü smaçörlerden bazılarını içeren Karayiplerin sahip olduğu inanılmaz ateş gücüdür.

Onlarca yıldır savunma, takımın oyun sisteminin anahtarı değildi, ancak bu durum, on yıldan biraz daha uzun bir süre önce Brenda Castillo’nun savunma yeteneklerini eklediğinde değişmeye başladı.

Castillo takıma 2007 yılında henüz 15 yaşındayken katıldı ve takımın geri sahasını yönetme ve Dominikanlara uluslararası etkinliklerde ek bir güç verme rolünü aldı.

De La Cruz, Volleyball World’e “O muhteşem,” dedi. “Onun varlığı, ekibimizin savunma sistemini büyük ölçüde geliştirdi. O doğuştan yetenekli bir savunmacı ve bizim için onun kazmasını izlemek ilham verici ve bizi de geliştiriyor. O geldiğinde ben zaten takımdaydım ve o her zaman beklenenden daha fazlasını yapmaya ve fazladan mesafe kat etmeye istekli bir oyuncu oldu. Kendinden çok emin ve olumlu ve bu da sahada hayatımızı kolaylaştırıyor. ”

Castillo’nun kariyerinde kazandığı düzinelerce bireysel ödül göz önüne alındığında, liberoyu çok iyi düşünen tek kişinin De La Cruz olmadığını söylemek güvenli. 2009 FIVB Voleybol U-20 Dünya Şampiyonası’ndan harika bir örnek geliyor. 17 yaşında olan Castillo, Dominik Cumhuriyeti’ni gümüş madalyaya kadar götürdü ve MVP, en iyi libero, en iyi kazıcı ve en iyi alıcı ödüllerini evine götürdü.

Sadece bir yıl sonra, 1.67 metre boyundaki Castillo, üst düzeydeki aynı performans seviyesini kopyalamaktan çok uzak değildi. Ev sahibi kulübü Mirador için oynarken 2010 FIVB Voleybol Kadınlar Kulübü Dünya Şampiyonası’nın en iyi liberosu seçildi. Ancak en iyisi henüz gelmemişti.

Castillo, Dominik takımının en önemli oyuncularından biri olarak ilk Olimpiyatları olan Londra 2012 Oyunları’na girdi. Ve 20 yaşındaki yıldız tam olarak beklendiği gibi hareket etti ve turnuvayı set başına ortalama 6,1 vuruşla en iyi libero ve aynı zamanda en etkili savunma oyuncusu olarak bitirdi.

Turnuvanın ardından yaptığı röportajda “Bu kadar genç yaşta bu ödülü kazanmak ve bu kadar harika sporcularla rekabet ederken harika bir şey” dedi. Olimpiyatlar benim hedefimdi ve çalıştığım şeydi. Takım olarak kesinlikle daha iyisini yapabilirdik, ancak en iyi libero ödülünü almak asla unutmayacağım bir şey, tarihsel. ”
Dominicans Rio 2016 Oyunlarına katılmada başarısız olsalar da Castillo, etkinliğe öncülük eden yıllarda takımla birlikte harika formunu sürdürdü. 2013 FIVB Voleybol U-23 Dünya Şampiyonası’nın ve 2015 FIVB Voleybol Kadınlar Dünya Kupası’nın en iyi liberosuydu ve aynı zamanda en iyi savunma ödülünü de eve götürdü. Kulüp seviyesinde, 2013-2014 Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde Azerbaycan’ın Rabita Bakü liginde en iyisi seçildi.
Rio ve Tokyo Olimpiyatları arasındaki dört yıl, Castillo için biraz farklı oldu. 2016-2018 yılları arasında Brezilya ve Dominik Cumhuriyeti’nde oynadı, ancak o sezonun ardından Şubat 2019’da ilk kızı Breanna’yı doğurmak için ara verdi.
Ağustos’taki Tokyo Voleybol Eleme turnuvasında Dominik Cumhuriyeti’ne yardım etmek için zamanında sahaya döndü, ancak takımının ev sahibi Brezilya’nın ardından ikinci bitirdiğini gördü. Sonraki hafta Karayipler 2019 Pan-Amerikan Oyunlarında altın madalya kazandı.
Bir ay sonra, ciddi bir araba kazasına karıştı ve sol kolunu kırdı. Ameliyat geçirdi, ancak Santo Domingo’daki bir eleme turnuvasında Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanmak için son girişimlerinde takımla birlikte olmak için zamanında geri döndü. Castillo, ülkesini Oyunların başka bir sürümüne götürme yolunda en iyi libero, en iyi savunma oyuncusu ve en iyi oyuncu ödüllerini talep ederek her zamanki haline döndü.
Milli takım baş antrenörü Marcos Kwiek, “13 yıldan fazla bir süre önce devraldığımdan beri takımın temel ayağı olarak bazı oyuncularım oldu ve Castillo da onlardan biri” dedi. “Kendi konumunda dünyanın en iyilerinden biri, son derece yetenekli ve bize savunma ve savunma konusunda çok ihtiyaç duyulan istikrar sağlıyor. En iyi şekilde oynayabilmek için iyi karşılamaya ihtiyaç duyan çok fiziksel, agresif oyuncularımız var ve Castillo bu konuda bize son derece yardımcı oluyor. Bizim için kilit bir oyuncu ve aynı zamanda tutkusu ve kararlılığı nedeniyle kadronun liderlerinden biri. Bizim için sadece teknik ve taktik olarak değil, duygusal olarak da önemli. ”
Birkaç ay içinde, Tokyo’da, Dominik Cumhuriyeti için yine önemli bir oyuncu olacak ve evet, topa çok sert vurabileceklerini, ancak aynı zamanda gayet iyi kazabileceklerini de gösterecek.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu