Dünya

Sekiz Takım Ve Bir Bilet

2019 yazında dünya elemelerinde Avrupa’dan İtalya, Rusya ve Sırbistan Tokyo 2020’deki kadın voleybol turnuvasına biletlerini almışlardı. Açıkçası, Olimpiyat özlemleri olan üçten fazla Avrupa takımı var, ancak kıtamızda kalan boş alan sadece bir tane. Sekiz dünya standartlarında Avrupa takımı – Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Almanya, Hollanda, Polonya ve Türkiye – 7-12 Ocak tarihleri arasında Hollanda’nın Apeldoorn kentinde düzenlenecek kıta eleme turnuvasında mücadele edecekler.


AZERBAYCAN

2019’daki son EuroVolley’deki son sıralamaya dayanarak, Azerbaycan’ı Apeldoorn’da mücadele edecek takımlar arasında underdoglardan birine benzetebiliriz. Ancak kadrolarında sahip oldukları kaliteli oyunculara dayanarak, özellikle hafife alındıklarında herhangi bir rakibe tehdit oluşturabilirler. 198 cm boyundaki Polina Rahimova takımın en büyük yıldızı. EuroVolley’de sadece altı maçta 24 ace ile en iyi servis atan oyuncu oldu. Ayrıca en skorer isimler listesinde ilk 10’a girdi. Takım arkadaşı Olena Hasanova, 22 etkili blok ile şampiyonanın dördüncü en iyi orta oyuncusu idi. 2005 ve 2017 EuroVolley yarıfinalleri Azerbaycan’ın en büyük başarıları idi. Olimpiyatlarda hiç oynamadılar, bu yüzden tarihi bir başarıya olan iştahları üst düzeyde.

BELÇİKA
Belçika, olimpiyatlarda hiç yer almadığından motivasyonları hakkında konuşulan başka bir takım. 2019 sezonuna iyi başladılar, VNL’de yedinci oldular ve yol boyunca bazı iyi takımları yendiler. Dünya Olimpiyat elemelerinde iki Avrupa takımı daha aynı gruptaydı ve hem İtalya’ya hem de Hollanda’ya kaybettikten sonra üçüncü oldular. 2019 milli takım sezonunun sonunda EuroVolley’de dokuzuncu sırada yer aldılar. Pasör çaprazı Britt Herbots, bu yarışmaların her birinde takımın en skorer ismi oldu. Elbette, kaptan Ilka Van de Vyver’in tecrübesi ile desteklenmesi, takımın Apeldoorn’daki başarısının anahtarı olabilir. VNL ön turunun en iyi servis atan oyuncusu Marlies Janssens Tokyo 2020’de gerçekçi bir silah olabilir.

BULGARİSTAN

Bulgaristan takımı tartışmasız en öngörülemeyenlerden biri. Lionesses, tarihte sadece bir kez Olimpiyatlara gitti, ancak 1980 de bronzu kaparak podyuma çıktı. 2019 VNL’de iyi iş yapmadılar, ancak daha sonra dünya Olimpiyat elemelerinde ev sahibi ABD’den sansasyonel bir set aldılar ve Tokyo 2020 katılma hesapları yapmaya başladılar. EuroVolley çeyrek finallerinde, 2017 ve son şampiyon Sırbistan’a elendiler. Elde ettikleri sekizincilik 2003’teki yedincilikten sonraki en iyi sonuçtu. Hırslı koç Ivan Petkov’un etkisiyle Bulgar ekibi en gençlerden biri. Dünya çapındaki smaçör Elitsa Vasileva’nın oyunculara liderlik etmesi bekleniyor. Nasya Dimitrova ve Mira Todorova gibi mükemmel orta oyuncularla Bulgaristan’ın bu alanda bir eksikliği yok; yine de doğumdan sonra Hristina Ruseva’nın geri dönüşü takıma çok istenen bir destek verebilir.

HIRVATİSTAN

Apeldoorn’a giden sekiz takım arasında Hırvatistan, EuroVolley 2019 final sıralamasında en düşük sırada (11.) 20. yüzyılın son on yılında üç EuroVolley gümüşü kazanan ve Sydney Olimpiyatları’na giden Hırvat takımı eski günlerinden uzakta. Bu onları turnuvanın açık bir şekilde sürpriz bir takımı yapıyor. Bu Olimpiyat bileti için şansları olmadığı anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır! Buna cevap için Avrupa Şampiyonası’ndaki son maçlarını hatırlamak yeterlidir. Yeterli potansiyelleri vardır ve bunu en güçlü rakiplere karşı bile kullanmaktan çekinmeyeceklerdir. Hırvatistan, ev sahiplerinden ve sonunda gümüş madalya kazanan Türkiye’yi zorladı ve turnuvada en büyük sansasyona neden olacakken karar setini sadece 14-16’lık skorla kaybetti. EuroVolley’nin en iyi servis atan oyuncularından ve en skorer isimlerinden olan 27 yaşındaki Samanta Fabris takımın en büyük silahı ve bunu bu unutulmaz maçta 39 sayı ile oynayarak her şeyin mümkün olabileceğini kanıtladı.

ALMANYA

Apeldoorn, Alman sınırına uzak olmadığı için, antrenör Felix Koslowski takımı Olimpiyat elemeleri sırasında neredeyse kendini evinde hissediyor. Ancak muhtemelen tribünlerden gürültülü bir destek almak, Alman tarafının Olimpiyat vizesi için ciddi adaylardan biri olarak görülmesinin tek nedeni değil. Louisa Lippmann’ın hücum gücü ve pasör Denise Hanke’nin pas vermedeki ustalığıyla vurgulanan her pozisyonda sağlam bir mevcudiyete sahip çok yönlü bir kadroları var. 2019 VNL’deki titrek bir başlangıçtan sonra, Almanlar nispeten dengeli 7-8 kazanç kaybı rekoru ile 10. sırada yer aldı. Güçlü Çin ve Türkiye’ye mağlup olduktan sonra dünya Olimpiyat elemelerinde gruplarında üçüncü oldular. EuroVolley’de Almanya, çeyrek finallerde Polonya’ya beş set sonunda mağlup olarak altıncı oldu. Onlar ve öncülleri 1980’de gümüş madalya kazandılar. ancak son Atina’daki 2004 Oyunlarında yer aldıklarından beri kalifiye olmadılar.

HOLLANDA
Hollanda Olimpiyatlarda üç kez oynadı, 1992’de altıncı, 1996’da beşinci ve 2016’nın son baskısında dördüncü oldu. Bu eğilimi takiben Tokyo 2020’de podyumunu hedefliyorlar. Eğer hak kazanırlarsa, bu … Son sonuçları, iç saha avantajları ve hepsinden önemlisi kadrolarında sahip oldukları birinci sınıf oyuncular göz önüne alındığında, bu olasılık uzak değil. Çok uzun bir 2019 milli takım sezonu öngörerek, yıldız oyuncularına VNL sırasında biraz dinlendiler ve finalleri atladılar. İtalya’daki Dünya Olimpiyat Elemeleri’nde Belçika’yı yendiler ancak finalde ev sahibi İtalya’ya yenildiler. Sezon gelişirken hızlanan Hollanda, ilk altı EuroVolley maçında tek bir set kaybetmedi, ancak bir kez daha ev sahiplerinden Apeldoorn’da birincilik için ana rakip gibi görünen Türkiye’ye çeyrek finalde kaybetti. Yalnız bu kez ev sahibi Hollanda. Birinci sınıf bir hücumcu olarak Lonneke Sloetjes Hollanda için en önemli oyunculardan biri. Orta oyuncu Robin de Kruijf’in smaç ve blok becerileri ile karizması kesinlikle onu büyük bir değer yapıyor. EuroVolley’nin en verimli pasörü Laura Dijkema’nın ustalığı da öyle. Bu yüzden koç Giovanni Caprara Tokyo yolunda olduğu için şanslı.
POLONYA

İlk iki olimpiyatlardaki bronz madalyalardan bu yana, Polonya 2008’de sadece bir kez kalifiye oldu. Şimdi fantastik hayranları kesinlikle bunu tekrarlamanın artık zamanı geldiğini düşünüyor. Polonya’nın 2019 milli takım sezonu öncesinde çok umutları yoktu, ama en başından beri işler biraz “kontrolden çıkmaya” başladı ve sonuçlar gelmeye başladı. VNL’de beşinci, EuroVolley’de dördüncü oldular ve bunlar muhtemelen beklediklerinin ötesindeydi. Son dünya ve Avrupa şampiyonu Sırbistan ile aynı dünya Olimpiyat elemesi grubunda yer almaları şanssızlıktı. Aksi takdirde, herhalde Tokyo’ya giden yollar Apeldoorn’dan geçmeyecekti. Ama söylemeye gerek yok, dünyanın en üretken smaçörlerinden biri olan Malwina Smarzek-Godek’e ve dünyanın en iyi ortalardan biri olan Agnieszka Kakolewska sahip olduğunuzda kadroda ve yeni kulüp dünya şampiyonasının usta oyun kurucusu Joanna Wolosz tarafından besleniyorlar, gelecek parlak görünüyor. Kesinlikle bileti kazanmak için en iyi oranları olan üç takım arasında Polonyalılar artık favoriler rolündedir. Asıl soru, bununla nasıl başa çıkacakları …

TÜRKİYE

Bu turnuvayı kazanmak için büyük bir favori varsa, büyük olasılıkla Türkiye’dir. Tartışmasız dünyanın voleyboldaki en iyi koçu Giovanni Guidetti’nin rehberliğinde, Türkler 2019’da harika bir sezon geçirdi – VNL’de dördüncü ve EuroVolley’de ikinci oldu. Yine de bir aksilik yaşadılar, olimpiyat şampiyonu Çin’ yenilerek Tokyo 2020’ye biletlerini ayırtmak için ilk fırsatı kaçırdılar. İşte ikincisi geliyor ve telafi etmek istiyorlar. 32 yaşındaki kaptan Eda Erdem Dundar sadece deneyimini ve liderliğini değil, aynı zamanda birinci sınıf bir orta oyuncu ile birlikte gelen tüm harika şeylere sahip. Durdurulamaz hücumlar, aşılmaz bloklar ve servis hattından sık sık yaptığı ace ler. Yaş spektrumunun diğer ucunda Ebrar Karakurt var. Sadece 19 yaşında, ama voleybol dünyası evrensel yeteneğinden bahsediyor. Türk takımı her yaştan büyük bir oyuncu derinliğine sahip ve antrenör Guidetti’nin Türk voleybol tarihinde ikinci olacak Olimpiyat rıhtımına nasıl yanaşacağını iyi bildiğinin farkında.

 

NIKOLAY MARKOV

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu