Avrupa

Şevki Pehlivanoğlu Hollanda’da şampiyonluk peşinde

Oyuncu olarak yaşayamadığı duyguyu antrenör olarak yaşıyor

Eskişehir DSİ Bent Spor alt yapısında yetişip Galatasaray A takımına kadar yükselip, sarı kırmızılı takım dışında çeşitli takımların formalarıyla mücadele etmiş olan Şevki Pehlivanoğlu şimdi yurt dışında antrenör olarak başka bir maceraya atılmış durumda.

Şevki Pehlivanoğlu, şimdi Hollanda 2.Liginde yer alan VC 058 Leeuwarden takımını çalıştırıyor. Takımın hedefi ilk önce play off daha sonra da 1.Lig yükselmek.

VC 058 Leeuwarden, Hollanda da çeşitli liglerde yer alan 8 tane aynı kulüp altında takıma sahip. Bu takımlar, alt yapı ya çok önem veriyor.

Şevki Pehlivanoğlu’nun başında olduğu takım çoğu oyuncu yeni olduğu için sene başında uyum sorunu yaşadı ve bu sorunu kısa sürede aşmaya çalıştı. Şu anda ligde 5 maçta 3 galibiyet 2 mağlubiyet ile 6.ncı sıradalar.

VC 058 Leeuwarden’in bulunduğu ligde 12 takım var ayrıca maçlar çok yoğun ve sert geçiyor. Şevki Pehlivanoğlu’nun göreve başladıktan sonra yaptığı en önemli değişiklik, bazı oyuncu pozisyonlarını ve antrenman programlarını değiştirmek oldu, Hollanda’daki oyuncuların yada insanların genetik olarak çok uzun boylu olduklarını ama bunu kullanmadığını gördü be bu durum ona çok ilginç geldi.

Artık antrenmanlarda daha hızı bir voleybol oynamaya çalışıyorlar ve kondisyon egzersizleri de genelde patlayıcı kuvvet üzerine oluyor. Fizik güçlerinin arttığını görünce oyuncularda motive oluyorlar ve şimdiye kadar kimse onlara bunu anlatmamış.

Kulüpte işleyiş, çoğu sponsorlar vasıtası ile sağlanıyor ve maçlara ilgi büyük oluyor. Salonların içindeki kafelerde maçlardan sonra oturup eğlenmek söz konusu.

Kulübün ana hedefi, sezon sonunda play off’dan çıkmak ve son 8’e kalmak.  VC 058 Leeuwarden’in de yer aldığı 4 grup var. Sezon Nisan ayında bitiyor.

Şevki Pehlivanoğlu için yurtdışı deneyimi yaşamak gerçekten çok önemli çünkü bu duyguyu oyuncu olarak yaşayamamıştı.  Şimdi ise bu duyguyu antrenör olarak yaşamak ve ülkesini temsil etmekten gurur duyuyor. Oyuncularının antrenman a gelirken Türkiye tişörtü giymesi, kendisine milli Takım oyuncularını sormaları ve maçlarını izlemeleri geldiğimiz nokta açısından çok önemli diye düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu