Genel HaberlerManşet

Shining Star Organizasyonunda Mümin Sekman Şampiyonlarla Buluştu

1.250.000 baskıyla Türkiye rekoru kıran Her Şey Seninle Başlar kitabının yazarı Mümin Sekman Türkiye’nin başarılı voleybolcularıyla online seminerde buluştu.

Menajerlik ajansı Shining Stars’ın düzenlediği online seminere, milli takımlarda ve Türkiye profesyonel voleybol liglerinde oynayan başarılı kadın voleybolcular ile antrenörler katıldı. Şampiyonlara konuşmanın heyecan verici olduğunu söyleyen Mümin Sekman, dünya şampiyonlarının 1250 tavsiyesini aktardığı Şampiyon Sözleri kitabından taktikler
anlattı.

“Madalya metalden değil terden yapılır” diyen Sekman, sürdürülebilir başarı, yenilgi yönetimi, potansiyeli performansa çevirmek, irade gücünü geliştirmek, odağı korumak gibi konularda yeni yöntemler paylaştı.

“Yapabileceğimiz en iyi şey ile yaptığımız arasındaki fark, başarı boşluğudur.”

Başarı uzmanı Sekman, seminerde ilk olarak “başarı boşluğu kavramından bahsetti:
“Hayatımızda bazı açıklar vardır. Bunlar içimizde gerilim yaratır. Yapabileceğimiz ile yaptığımız arasındaki fark performans açığıdır. En iyi halimizle şu anki halimiz arasındaki fark gelişim açığıdır. Bu açıklar hayatımızdaki başarı boşluğunu oluşturur.”

“Başarı hayal ettiğinizi hayatınızda görme oranınızdır.” diyen Sekman “Yetenek ile yeteneği yönetme yeteneği ayrı şeydir. Yeteneğinizi yönetme yeteneğinizi geliştirin. Kapasitemizi kullanma kapasitemiz bizi başarılı yapar.” dedi.

Mümin Sekman’ın voleybolculara verdiği bazı başarı önerileri

-”Başarı dört katmandır: İçte başarı, işte başarı, ilişkilerde başarı ve bunların bir araya gelmesiyle oluşan toplumsal başarı. İş ve özel hayatınızdaki ilişkilerde başarılı olmak istiyorsanız, kırılganlığınızı azaltarak, dayanıklılığınızı yükseltmeniz gerekir.

-“Başarı için önce ait olduğun yeri bulmalısın.  Sonra o kariyer alanında iyi işler yapabilmek için kullanacağınız kas hafızasını inşa etmeniz gerekiyor.  İşini en iyi yaptıkça etki halkanız büyüyecek.”

-”Siz kendinizi içeriden görürsünüz, başkaları ise sizi dışarıdan görür. Biz başarımızı içeriden algılarız ama başkaları başarımızı dışarıdan algılar. İnsanlar sonuca, yani ‘skor tabelasına’  bakarlar. Niyetiniz, içsel ikilemleriniz, çabanız dışarıdan fazla görünmez. Algılanan başarı
önemli. İnsan başarıyı algılarken kıyaslama yapar. Başkaları bizi kıyaslarken, biz de başkalarının başarısını kıyaslamalı algılarız. Kıyaslama havuzunun en iyisi olmak başarıdır. Karşılaştırmalı rekabet üstünlüğü geliştirmek önemli.”

-“Yeteneğiniz kemiklerinize benzer, daha güçlü ve sabittir ama modunuz değişebilir. Uzun süre yapılarak, kas hafızasına işlenmiş marifetler, modunuzdan fazla etkilenmez.”

-“Arzu çabayı, çaba başarıyı, başarı mutluluğu getirir. Başarının getirdiği mutluluk ise bir süre sonra azalır ve can sıkıntısı doğar. Can sıkıntısı size ne anlatmaya çalışıyor? Artık el yükseltmeniz gerektiğini! Çünkü hayat hareket üzerine kuruludur. Can sıkıntısı,
kapasitenizi tam kullanmamanın cezasıdır.”

-“3 tür insan vardır: Saydıcılar, rağmenciler ve aynenciler.
Saydıcılar; ‘şartlar şöyle olsaydı’ diye sürekli şikayet eder. Söylenince görevini
yaptığını zanneder.
Sıfırdan zirveye gelmiş insanlar rağmenci insanlardır. İmkan olmamasına rağmen azimle çalışarak sonuç almış kişilerdir.
Aynenciler ise  söyleneni bile dinlemeyip ‘aynen aynen’ diye ölü taklidi yapanlardır. Aynenciler kabiliyetsizlikten çok kayıtsızlıktan kaybederler.”

-” İki şeye ihtiyacımız var: Zeka ve disiplin. Zeka bize neyi yapıp, neyi yapmamamız gerektiğini gösterir. Disiplin ise doğru olanı hayatımıza uygulama gücümüzdür. Zekasız disiplin ve disiplinsiz zeka, tek küreği olan kayık gibi olduğu yerde döner. Hareket vardır ama ilerleme yoktur. ”

-“Her zaman her yerde kullanabileceğiniz bir başarı taktiği önermek isterim. En iyiyi hayal edin, en kötüye hazırlanın, aradaki gelişmeleri kullanın. A planınız en iyi ihtimaller üzerine kurulsun. Z planınız en kötü ihtimaller üzerine kurulsun. G planınız günün getirdiği anlık
fırsatları değerlendirmek üzerine kurulsun.”

-“Eldiven giymiş kedi fare tutamaz” der Benjamin Franklin. Fazla imkan azmi bozar. Önemli olan dış imkanlar değil, iç imkanlardır. Nedir iç imkanlar? Zeka, azim, irade, çaba, motivasyon, strateji gibi kuvvetler iç sermayemiz. Başarının başlangıç sermayesi bu iç güçlerdir. Onları iyi değerlendiren insan şöhret, servet, kudret gibi dış başarı araçlarına da
hükmeder.”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu