Plaj Voleybolu

Şili’ yi Uluslararası Alana Çıkaran İkili

Son on yılda dünya çapında çok az ülke uluslararası plaj voleybolu sahnesinde Şili’den daha güçlü bir büyüme yaşadı. Ve önemli ölçüde, ulusun yükselişi, Grimalt kuzenler Marco ve Esteban’ın oluşturduğu tek bir ekibin çabalarına bağlanabilir.
Grimalts, 2011’de FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu’nun ilk çıkışını yaptığından beri, Şili yavaş yavaş Güney Amerika bölgesinde çevresel bir güç olmaktan uluslararası düzeyde tutarlı bir madalya yarışmacısına dönüştü.
İlerleme yavaş ve istikrarlıydı, ancak ilk mesaj alabildiği kadar güçlüydü. 2011’de Brezilya’da düzenlenen ilk Dünya Turu etkinliğinin elemelerinde 42. sırada yer alan Marco ve Esteban, iki kez Olimpiyat yaşamış olan Kanadalı Josh Binstock’u ve ortağı Rich VanHuizen’i ana tabloya çıkma yolunda mağlup etti.
Bu sonuçla Arjantin ve Güney Afrika’daki Dünya Turu etkinliklerde arka arkaya kazandıkları gümüş madalyaların yolu açılmış oldu. Grimalt kuzenler, Şili’den Olimpiyatlara katılan ilk plaj voleybolu oyuncusu olarak 2016’da ‘ilkleri’ başka bir seviyeye taşıdılar.
2018’de 30 yaşındaki Marco ve 29 yaşındaki Esteban, uluslararası varlıklarını güçlendirmek için bir adım daha attılar. Japonya’da ilk kez bir Dünya Turu etkinliğinde podyumda zirveye ulaştılar. Sonraki sezon Avustralya ve Katar’da altın madalya kazanan ve Peru’da Pan-Amerikan Oyunlarını kazanan Şilililer için daha da verimli geçti.
Gümüş madalyaların yanı sıra, on yıllık uluslararası rekabet, Grimalt’lere dünya çapında birçok arkadaş kazandırdı. Bunların arasında kuzenlerle doğal ve güçlü bir bağ kuran İspanyol veteranlar Pablo Herrera ve Adrian Gavira var.
Gavira, “Onları bu kadar iyi yapan şey savaşçı olmaları, tutarlı olmaları ve hedeflerine ulaşmak için çok çalışmaları” dedi. “Uzun süredir birlikte olmaları ve sahip oldukları iyi ilişkiler ve kimyalarının bazen en üst düzeydeki fark olması anlamında Pablo ve bana biraz benziyorlar. Bu seviyeye ulaşmak kolay değil ve artık ekip olarak oluşturdukları her şeyden yararlanıyorlar. ”
Şilililerin yaptığı aynı etkinliklerde yarışmak için dünyayı dolaşan Gavira, kuzenlerin Şili plaj voleybolunda yarattığı etkiyi ilk elden anlayarak ülkeyi gururlandırdı ve genç sporculara aynı yolu izlemeleri için ilham verdi.
Gavira, “Plaj voleybolunun Şili’de çok büyümesine yardımcı oldular” diye ekledi. “Biz iyi arkadaşız ve saha dışında her zaman birlikteyiz. Rekabet etmek için gittiğimiz her yerde çok sayıda hayranlarının olması beni etkiliyor. Yurtdışında yaşayan Şilililer, turnuvalarda onlara tezahürat yapmaktan her zaman heyecan ve gurur duyarlar ve bu, sıkı çalışmaları ve alçakgönüllülükleriyle kazandıkları bir şeydir. Onlar, dünyanın en iyileri arasında olmak ve Olimpiyatlarda Şili’yi temsil etmek için savaşan iki genç ve çalışkan adam, tüm ülkeleri için bir örnek. ”
Şili’de plaj voleybolunu ileriye taşıma çabaları karşılığını veriyor gibi görünüyor. Ülke, uluslararası katılımını istikrarlı bir şekilde geliştirmeyi başardı ve FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonasının son üç podyumunun ikisinde iki erkek takımı vardı. Kadınlar 2020’de, Francisca Rivas ve Chris Vorpahl tarafından Litvanya’daki 1 yıldızlı Dünya Turu turnuvasında hak iddia edilen bronz madalyayı, ülkenin ilk uluslararası madalyasını kazanarak ilerleme belirtileri de gösterdiler.
Tokyo Olimpiyatlarını içeren 2021 sezonu, Grimalts için yurttaşlarına gülümsemeler getirmeleri ve umarım daha çok hevesli oyuncuları kuma çekmeleri için başka bir fırsat olabilir.
Ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya hazır olacaklar.
Marco, “Hedeflerimiz gerçekten yüksek ve herşeyi kontrol etmeye devam etmek istiyoruz” dedi. “Olimpiyatlarda tekrar olmak ve Şili’yi elimizden gelen en iyi yere koymak istiyoruz. Rio Olimpiyatları için kalifikasyonumuz, Şili’de plaj voleybolunun gelişmesine çok yardımcı oldu. İnsanları oyun oynamaya teşvik etti ve çalışmaları gençlik ve gençlik seviyelerinde güçlendirdi. Umarız ülkemizde bu spor için buzdağının sadece görünen yüzü oluruz. ”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu