Şili’den Kadınlarda Elitler Dünyasına İlk Adım

0
25

Şili, son on yılda erkekler plaj voleybolu elitleri arasında yerini aldıktan sonra, ülkenin ilk FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu madalyasını bir kadın takımla kazandığı geçen hafta sonu kadınlar arasında aynı şeyi başarma yolunda önemli bir adım attı.

Tarihsel sonuç, 32 yaşındaki Francisca Rivas ve 30 yaşındaki Chris Vorpahl’ın yarı finalde İtalyan Margherita Bianchin ve Claudia Scampoli’yle karşılaştığı Litvanya’nın Vilnius kentinden geldi ve ekip bronz alarak Dünya Turu podyumuna adım atan ilk Şilili kadınlar oldu.

Rivas Şili Voleybol Federasyonu web sitesiyle yaptığı röportajda “Uzun zamandır beklediğimiz gündü,” dedi. “Sadece biz değil, turnuvada oynayan diğer takımlar (Pilar Mardones ve beşinci bitiren Paula Vallejos) ve eve dönen genç sporcular, tüm milli takımın yaptığı işten çok memnunuz. Bu fırsata sahip olduğumuz için çok şanslıyız ve ülkenin bize olan güvenini ödemek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. ”

Oyuncular arasında umut, Litvanya’da elde edilen tarihsel sonucun ülkenin uluslararası düzeyde katılımını artırmaya yardımcı olması ve uzun vadede Güney Amerika ulusunu kadın takımlarından birinin aynı bitirişe sahip olduğu bir konuma itmesidir. Grimalt kuzenleri Marco ve Esteban son yedi yıldır başarıyorlar.

Şu anda ülkede Dünya Turu tecrübesi olan 19 kadın oyuncu var ve üç kez Pan-Amerikan Oyunları katılımcısı olan Rivas kemerinin altındaki 13 etkinlikle en tecrübeli olanı. Vorpahl ise Litvanya’da ilk kez bir Dünya Turu etkinliğinde oynadı.

“Bu sonuç bizi çok heyecanlandırıyor, ”diye ekledi Vorpahl. “Şans eseri olmadı, koyduğumuz bir hedefti ve bunun için çalıştık. Her zaman daha fazlasını arıyoruz, ancak doğru yönde ilerlediğimizi görmek çok güven verici. Şili’yi daha da ileri götürmek için çalışmaya devam edeceğiz. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here