Genel Haberler

Şimdi Profesyonel Bir Voleybol Takımına Koçluk Yapıyorum!

Bu yazı Haziran 2015 İngiltere’den.

Bu sabah ilk profesyonel voleybol koçluk sözleşmesini imzaladım. Resmi olarak İsveç’teki en iyi kadın takımı olan Svedala Volleybollklubb’un teknik direktörüyüm. Bu, geçen haftanın günlük girişinde bahsettiğim iş.

Bana 2000’lerde, NCAA voleyboluna koçluk yaptığım zaman İsveç’te koçluk yapacağım söylense muhtemelen gülerdim. Kuşkusuz, bu noktada küresel voleybol dünyası hakkında biraz bilgisizdim. Aralık ayında iş arama yapmaya başladığımda bile, İsveç’e şans vermezdim. Uzun zaman önce anladığım bir şey de hayatın sizi en az beklenen yöne götürebilmesidir.

Bu iş kesin bir “tanıdığınız” gelişmedir. Geçen yazı birlikte geçirdiğim antrenörlerden biri, ilerlemeye karar vermiş olan son iki sezonun Svedala koçunu tanıyordu. Bu bağlantı aracılığıyla konu hakkında fikir aldım ve bana başvuru için detaylar verildi. İşlerin gerçekleşmesi birkaç hafta sürdü. Kulübün antrenörü olacağım takımın yöneticisi olan kulübün spor direktörü ile bir dizi e-posta alışverişi yaptım ve bu kişi son zamanlarda antrenör yardımcısı olmuş ve bir zamanlar takıma koçluk yapmıştı.

 

Süreç, ilk ilgi göstermem ile 5 Mayıs’ta başladı. Yine de 16 Mayıs’a kadar pek bir şey olmadı. O zaman bana kulübün durumunun ve tasarımlarının bir göstergesi verildi. Koçluk felsefemi özetlemem istendi. Doğal olarak meraklı biri olarak kulüp ve İsveç voleybolu hakkında daha fazla soru sordum. 24 Mayıs’ta, göz önünde bulundurulan en iyi 3-4 aday arasında yer almamın bir parçası olarak bana sözleşme şartlarının bir taslağı verildi. Elbette bunu daha fazla Soru-Cevap takip etti. Daha sonra 1 Haziran’da pozisyon teklif edildi ve 2’de kabul edildi. İster inanın ister inanmayın, tüm süreç boyunca bir telefon görüşmesi yapmadım.

Sözleşme uyarınca, sorumluluklarım şunlardı:

 1. a) Kulübün play-off’lara ulaşma çabalarına tam olarak katılın.
 2. b) Kulüp tarafından düzenlenen elit ekibin uygulamalarını aktif olarak yönetin.
 3. c) Kulüp tarafından düzenlenen sponsorla ilgili etkinliklere katılın.
 4. d) Antrenör ayrıca diğer kulüp faaliyetlerine katılmaya ve kulüpteki toplam koçluk ekibinin bir parçası olmaya hazır olmalıdır.
 5. e) Kulübün topluluktaki genel çalışmasının bir parçası olun
 6. f) Kulüp tarafından yürütülen eğitim, oyunlar ve diğer düzenlemeler sırasında sponsor bilgisiyle belirtilen spor kıyafetleri giyin.
 7. g) Kulüpteki diğer koçlara danışmanlık yapmaya hazır olun
 8. h) İsveç ulusal Voleybol Federasyonu (Svenska Volleybollförbundet) ve FIVB tarafından belirtilen herhangi bir ilacı ilaç veya doping maddesi olarak kabul etmek için kullanmayın.

Gördüğünüz gibi, sadece kulübün en iyi takımına koçluk yapmakla kalmayacağım, aynı zamanda kulübün alt takımlarındaki koçlarla çalışacağım. Doğal olarak, olağan halkla ilişkiler çabaları da vardır.

Kulübün bana karşı sorumluluğu şöyle:

 1. Uygulama ve maçları çevreleyen yapısal destek.
 2. Voleybolla ilgili durumlarda tıbbi destek.
 3. Sağlık ve bakım sigortası en azından ulusal standartlarla uyumlu Sağlık ve bakım sigortası en azından ulusal standartlarla uyumlu
 4. Svedala şehri konaklamaları.
 5. İsveç’e (Kopenhag Havalimanı) gidiş dönüş uçak bileti.

Artı aylık maaşım da tabii ki. Profesyonel ve NCAA koçluğu karşılaştırmamda belirttiğim gibi, Avrupa’da kulübün antrenörlere (ve oyunculara) konaklama ve ulaşım sağlaması standarttır. İsveç daha düşük bir lig ve Svedala küçük bir kulüp, bu yüzden maaş kesinlikle yüksek değil. Eğer bir şeyleri tekrar çalışırsanız, eşdeğer vergi öncesi maaş muhtemelen düşük seviyeli NCAA Bölüm I baş koçluk işi ile aynıdır. Ve bu alt düzey programlar gibi, elimdeki kaynaklar sınırlı olacaktır.

Aslında zaten pozisyonum için görevler yapmaya başladım. 2015-16 yılları arasında işleri belgelemek için yeni bir koçluk günlüğüne başlayacağım. Yakında ilk girişimimi görürsünüz. Kesinlikle yeni bir meydan okuma için sabırsızlanıyorum. İsveç’e hiç gitmemiştim.

https://coachingvb.com/i-now-coach-a-professional-volleyball-team/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.