Köşe YazarlarıManşet

Şimdi Sırada Olimpiyat Oyunları Var

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Milli Takımlar sezonunda sona yaklaşıyoruz. Sezonun son organizasyonu 2024 Paris Olimpiyat Oyunlarına gidecek 6 takımın belirleneceği eleme turnuvası olacak.

Ama o turnuvaya geçmeden önce A Erkek Voleybol Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası’na son 16 turundaki vedasından bahsetmek istiyorum.

Arka Arkaya 4.Kez Gruplardan Çıktık

Filenin Efeleri, bu yıl 12.kez katıldığı CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda D Grubunu dördüncü olarak tamamladı ve son 16 takım arasına kalmayı başardı. Son 16 turunda B Grubunu lider bitiren Slovenya ile karşılaştık. İki harika setin sonunda 2-0 öne geçtiğimiz maçı 3-2 kaybederek Avrupa Şampiyonası’na veda ettik. Bu sezon katıldığı 2 turnuvada altın madalya kazanan Milli Takımımızın bu şekilde veda edişi voleybolseverleri üzdü.  Rakibimiz Slovenya her ne kadar son iki Avrupa Şampiyonasında üst üste finalde yer almış güçlü bir takım olsa da 2-0’dan maçın verilmesine inanmak istemedik.

Avrupa’nın En Büyüğü Belli Oluyor

Bu arada 33. Avrupa Şampiyonası yarı final maçlarında rakiplerini yenen İtalya ve Polonya finale yükseldiler. 16 Eylül Cumartesi günü TSİ 22.00’da oynanacak ve TRT SPOR Yıldız’na naklen yayınlanacak olan maç son şampiyon İtalya’nın 12., Polonya’nın ise 7. finali olacak.

Bizim İçin Paris Yolu Japonya’dan Geçiyor

Şimdi sırada olimpiyat hedefi var. Kadınlarda olimpiyat elemelerine Çin, Japonya ve Polonya, erkeklerde ise Japonya, Çin ile Brezilya ev sahipliği yapacak.

Kadın ve Erkek Milli Takımlarımız Paris bileti almak için eleme maçlarını Japonya’da oynayacaklar. Filenin Efeleri, tarihinde ilk kez yer alacağı olimpiyat elemelerindeki müsabakalarını 30 Eylül-8 Ekim tarihlerinde oynayacağından onlarla ilgili bilgileri daha sonra paylaşacağım.

2024 Paris’e Kimler Katılabilecek?

Ülkeler, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na üç farklı şekilde katılabilecekler.
Toplam 12 takımlık katılımcı listesinde;
Ev sahibi ülke olan Fransa olimpiyatlara doğrudan katılma hakkını kazanıyor.
Geriye kalan 11 kontenjanın 6’sı üç grup halinde oynanacak eleme maçlarında ilk iki sırada yer alan ülkelerden oluşacak.
Kalan 5 kontenjan ise 2024 yılının Haziran ayındaki FIVB Dünya Sıralamasına göre verilecek. Tüm kıtaların temsil edilmesi esasından hareketle elemeyi geçemeyen bir kıta olursa ilk olarak o kıtanın Dünya Sıralamasındaki en üstte olan ülkesine vize verilecek. Yani elemelerden çıkamayan kıtanın Dünya Sıralamasındaki en üst sırada bulunan ülkesi Paris’e gitmeye hak kazanacak.

2012 Londra ve 2020 Tokyo’dan sonra üçüncü kez bu büyük organizasyonda yer almak isteyen
A Kadın Voleybol Milli Takımımız 16-24 Eylül tarihleri arasında B Grubunda mücadele edecek. İlk maçında 16 Eylül Cumartesi sabahı 07.00’de Porto Riko ile karşılaşacak olan Filenin Sultanları, ardından sırasıyla Bulgaristan, Peru, Arjantin, Brezilya, Japonya ve Belçika ile karşılaşacak. Milli Takımımız grubu ilk ikide tamamladığı takdirde 2024 Paris Olimpiyat Oyunları vizesini almış olacak. Ancak ilk ikide yer alamasak bile şansımız büyük ölçüde devam edecek. Zira şu an FIVB Dünya Sıralamasında birinci olan Milli Takımımız, elemelerdeki tüm maçlarını kaybetmezse, ilk beş sıradaki yerini koruyacak ve olimpiyat vizesi alamayan kıtaya verilecek kontenjan sonrası yüksek ihtimalle olimpiyat vizesi alacak. Tabi bunun için 2024 Haziran ayında oynanacak FIVB Milletler Ligi maçlarının büyük önemi olacak.
Benim tahminim, Filenin Sultanları bu ince hesaplara gerek kalmadan Paris biletini alarak ülkemize dönecek.

TRT’ye Özel Teşekkür

Türkiye’de voleybolun bu kadar çok ilgi görmesinin en büyük sebeplerinden biri de yıllardır maçların şifresiz kanallarda yayınlanıyor olmasıdır. Mayıs ayında Antalya’da başlayan Milli Takımlar sezonunda gerek Milli Takımlarımızın gerekse rakiplerinin maçlarını ekranlarına taşıyan TRT, olimpiyat elemeleri maçlarımızın da tamamını yayınlayarak önemli bir kamu görevini yerine getirmiş olacak. Bu bakımdan Türkiye’nin voleybol ülkesi olmasına yaptığı bu önemli katkı sebebiyle tüm TRT Yetkililerine, yayında ve yapımda emeği geçen tüm çalışanlarına ve maçları anlatan spikerler Mehmet Sevinç, Kerem Öncel, Faruk Mutkan, Cüneyt Kıran ve Alper Bakırcıgil’e ve yorumlarıyla katkı sunan eski Mili Voleybolcu Özlem Özçelik’e gönül dolusu teşekkürler…

Kıymetli okurlarımız,

Bu hafta da Milli Takımlar sezonundaki son heyecanımızı yaşayacağımız olimpiyat elemeleri ve statü hakkında ‘Haberiniz Olsun’ istedim. Haftaya bambaşka bir Anadolu hikayesiyle birlikte olana denk kalın sağlıcakla…

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu