Genel Haberler

Sistem Dışı Eğitim Alıyor Musunuz?

Takımınız maçlar sırasında ne sıklıkla sistem dışı (OOS)na çıkar? Yüzde hakkında iyi bir fikriniz yoksa, bunu anlamanın yolunu bulmanız gerekir. Gösterimlere güvenmeyin. Çok yanlış olabilirler.

Şimdi, OOS yüzdesi hakkında iyi bir fikir sahibi olduğunuzu varsayarsak, bu pratikte harcadığınız zamanla nasıl karşılaştırılır? Benzer bir şey mi yoksa oldukça farklı mı? Eğer ikinciyse, muhtemelen bir şeyleri değiştirmek istersiniz.

Koçlar arasında, yapılandırılmış oyun üzerinde çalışma eğilimi güçlüdür. Bununla demek istediğim, servis karşılamak ve hücum gibi geçiş oyunlarıdır. Elbette bu unsurlar üzerinde çalışmak zorundayız, ancak her şeyin uygun bir dengede yapılması gerekiyor.

OOS’un bu kadar önemli olduğunu düşünmüyor musunuz? Tekrar düşünün. Ekibinizin servis yaparken skor yapabilmesini istiyorsanız, OOS sırasında etkili olmanız gerekir. En azından hücumda bir miktar kaliteye sahip takımlarla karşılaşırsanız durum böyle.

İyi OOS elde etmenin iki temel yönü vardır. Birincisi, pasör yapamadığı zaman ikinci topu kimin alacağını belirlemektir. Genellikle libero olan takımların çoğunluğu için bu bir kural değildir. Ekibiniz için en iyi olanı bulun.

İkinci unsur ekibinizi eğitmektir. Daha önce egzersiz oyunlarınızda OOS durumlarını nasıl oluşturabileceğiniz hakkında yazmıştım. Bunu yapmak yeterince kolay bir şey. Bununla birlikte, önemli olan, ilgili kritik becerileri de geliştirmeniz gerekir. Yani, hücuma uygun bir plan oluşturmak ve iyi biçimlendirilmiş bloklara karşı yüksek topları vurmak.

Takımın sadece top kendinde olduğunda bir hücumda sayı üretmesine ilişkin bir oyun çalışması deneyin. Bunu 2018 Midwestern State bahar mevsiminde yaptım. Bir sürü çirkin şey vardı. Oyuncular kesinlikle rahatlık alanlarının dışındaydı. Ama hepsini el ile çalışmaya zorladım. Ayrıca, hücumcular için farklı çözümler üretmeye zorlayan birçok alt optimal saldırı durumu yaratıldı.

 

John Forman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu