Genel Haberler

‘Sizi destekleyen insanlara güvenin’

Filipinli Mary Joy “Majoy” Baron, voleybol sahalarından moda podyumlarına kadar gitti ve her ikisini de fethetmeyi amaçlıyor. Bu röportajda, hırsları ve kendini nasıl geliştirmeye zorladığı hakkında konuşuyor.

24 yaşındaki oyuncu şu anda Manila’da yaşıyor ve burada F2 Lojistik Kargo Taşıyıcıları için oynuyor ve aynı zamanda bir model olarak çalışıyor. Ayrıca ülkesini Asya Oyunları, Güneydoğu Asya Oyunları ve ASEAN Grand Prix’de temsil etti ve burada iki kez En İyi Orta Engelleyici seçildi.

“Adım Mary Joy Baron“ Majoy ve Tarlac şehrinden bir orta oyuncuyum. Şu anda F2 Lojistik Kargo Taşıyıcıları için oynuyorum. Ayrıca 2019 Güneydoğu Asya Oyunları ve 2018 Asya Oyunları’nda yarışan Filipin kadın voleybol takımının bir parçasıydım.

“Geriye dönüp baktığımda, bana destek olan ve bana inanan insanlara, özellikle eski antrenörlerim ve şu anki koçum Ramil De Jesus’a ve takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Asla kolay olmadı, ama doğrusu, onlar yüzünden hiç de zor olmadı.

“Dürüst olmak gerekirse, voleybolun bana hangi fırsatları sağlayacağını bilmiyordum. Bana De La Salle Üniversitesi’nde (DLSU) iyi eğitim için bir bilet kazandırdı, bu da dünyanın bazı bölgelerini görmeme izin verdi. Tam zamanlı bir iş olabileceğini bilmiyordum. Basitçe oynadım çünkü çok eğlendim. Memleketimdeki küçük bir salonda oynamanın isteyebileceğimden daha fazlasını sağlayacağını düşünmüyordum. Daha da önemlisi, bu tutkunun size güzel ve doyurucu bir hayat verebileceğini bilmiyordum.

“Lisedeki becerilerim beni öne çıkarmak için yeterli değildi, uzun boyluydum ve hepsi buydu. Ulusal bir turnuvadan sonra, sadece iki okul beni kolej için izledi. Tanınmış ve yerleşik voleybol programlarına sahip iki okuldan birden teklif aldığım için minnettarım.

“Üniversite için DLSU’ya gitmek şimdiye kadar verdiğim en iyi kararlardan biri oldu. Hala onlar için oynadığım zamanı hatırlayarak seviniyorum. Bu şampiyonluklar, kupalar ve bireysel ödüller, bitmeyen sıkı çalışmamızın ve spora olan bağlılığımızın meyveleriydi.

“Ama voleybolcu olmadan önce güzellik yarışmasına katılmanın keyfini çıkarıyordum. Filipinler’de güzellik yarışmaları çok popüler. Miss Universe bizim Super Bowl’umuz ve Filipinliler’in her yıl beklediği önemli etkinliklerden biri. Bu enerji ve coşku ile büyümek, yarışmak ve modelleme kolayca ilk aşkım oldu.

“Her seferinde güzel bir tasarımcı elbisesi giyip bir izleyicinin önünde yükselmiş bir rampadan aşağı inerken hayal ettim. En çok keyif aldığım şey, sadece birkaç dakika bile gerçek kendimden tamamen ayrılan farklı bir kişiye dönüşüyor olmamdı.

“Ancak, ülkedeki en iyi voleybol programına kaydolmak, tüm zamanınızı ve daha fazlasını spor ve okula vermek anlamına geliyordu. Ne yazık ki, model olmaya sırtımı dönmeliydim.

“Hiç yetenekli bir voleybol oyuncusu olduğumu düşünmemiştim. Filipin standartları için uzun boyluydum. Uzun zamandır kararlarımı sorguladım. Bütün bunlar ne içindi? Ama günler geçtikçe bana tüm ayrıcalıklar verildiğinde, yoluma devam etmem gerektiğini biliyordum. Üniversitedeyken sporun temellerine hakim oldum. Benden daha tecrübelileri yakalamak için çok çalışma, zaman ve özveri gerekiyordu, ama yaptım.

“Voleybol bedenimi ve zihnimi inşa etti. Kendimi koşullandırmamı ve hazırlanmanın önemini anlamamı sağladı. Size tezahürat eden ve performans göstermenizi bekleyen 18.000 seyirci ile bir salona adım atmak çok zor. Bunu yapmak zorundasınız çünkü yaşamın her günü bir arenada oynamak gibidir – seçtiğiniz arenada elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Voleybol bana oyun sırasında her şeyi vermemi öğretti, böylece oyunlar sırasında doğal olarak gösteriyor.

 

“Üniversiteden sonra, bana fotoğraf çekimleri ve moda şovları için fırsatlar sunan yöneticim ve arkadaşım Suki Salvador aracılığıyla eğitimler arasında boş zaman aralıkları buldum. Ama paslı olduğum ve hazırlığın önemini bildiğim için kademeli bir geri dönüştü.

“İlk başta, düz arka planlarda basit test çekimleri yapardık ve bunlardan birkaçından sonra, kendimi en iyi moda dergileri ve bir modelin isteyebileceği en sevilen iş, dergi kapağı için güzellik editörleri yaparken buldum. Aynı hazırlığı pist modellemesi için de yaptık. İlk olarak, küçük ölçekli defilelerde yürümem için bana güven veren bir pist koçunun temellerini tekrar öğrendik.

“Sonra menajerim kişisel koçum olmak için en iyi pist modeli Ria Bolivar’ı işe aldı. Bana sadece temelleri, farklı yürüyüş türlerini değil, çeşitli kıyafetleri ve durumları nasıl ele alacağını öğretti. Daha da önemlisi, bana nasıl profesyonel olunacağını öğretti. Çalışma grubumun, son üç yıldır ülkenin en iyi tasarımcıları için yürümeyi içerdiğinden mutluyum.

“En gururlu voleybol anım, ASEAN Grand Prix 2019’un hem birinci hem de ikinci ayakları için En İyi Orta Oyuncu ödülüne layık görülmemdi. Sadece uluslararası alanda tanınmıyordum, aynı zamanda sevgili ülkeme gurur ve neşe getirebildim. Modellemede Vogue Italia özelliği vardı. Hayatımın önemli anlarından biriydi, ülkedeki en iyi fotoğrafçılar, editör, stilist ve makyaj sanatçısı ile çalışırken çok küçük hissettim. Benim için en güzel dönemlerden biriydi. Sahne arkasında en iyi insanlara sahip olduğuma sevindim.

“Voleybol bana yapmayı seçtiğiniz herhangi bir işe saygı duymayı öğretti. Bu endüstri standartlarına uymak ve onlarla yaşamak demektir. Dersleri modelleyerek işe başladım. Bir topu engelleme antremanı kadar yürümek ve poz vermekte çok zorladım. Önceliklerinizi bilin, mükemmellik peşinde koşun ve öncekinden daha iyi olmaya çalışın.

“Voleybol bana güven verdi. Her seferinde baskı altında iyi performans göstermem konusunda bana güven verdi. Sahadışında yaptığınız hazırlıklara güvenin ve sizi destekleyen insanlara güvenin. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu