Genel Haberler

Smaç Performansı ve Postür Faktörü

Çalışmanın amacı, kadın voleybolcularda postür faktörünün smaç performansına etkisini değerlendirmekti. Sonuç olarak postür bozukluğu olan kadın voleybolcuların smaç performanslarında ortalama başarıyı yakaladıkları tespit edildi ve postür faktörünün smaç performansını %100 etkilemediği gözlendi.

Postür; vücudun her kısmının kendisine bitisik segmente ve bütün vücuda oranla en uygun pozisyonda yerleştirilmesidir Sportif yaşam tarzının, sporcunun fiziksel, fizyolojik, zihinsel, psikolojik ve biyomotorik özelliklerini etkilediği bilinmektedir. Her sporun kazanma felsefesinin yanında, zihinsel şekli (taktik anlayışı) ve hareket dizilimleri farklılık göstermektedir. Farklı hareket dizilimleri, sporcuların fiziksel yapılarını etkilemektedir  Çalışmamızda kadın voleybolcularda bazı postür bozuklukları tespit edildi. Smaç performanslarının ise tamamına yakınında %50 ‘nin üzerinde başarılı oldukları ancak %75 başarının üzerine çıkamadıkları tespit edildi. Sonuç olarak postür bozukluğu olan kadın voleybolcuların smaç performanslarında ortalama başarıyı yakaladıkları ve postür faktörünün smaç performansını %100 etkilemediği tespit edildi.

KADIN VOLEYBOLCULARDA POSTÜR FAKTÖRÜNÜN SMAÇ PERFORMANSINA ETKİSİ

Özgür NALBANT Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Antalya. Geliş Tarihi:23.12.2017 Kabul Tarihi:12.01.2018 SPORMETRE, 2018,16(2),225-236

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu