DünyaManşet

SON DAKİKA | Delta Varyantı Tokyo 2020 Olimpiyatları’nı Vurdu

Japonya hükümetinin, artış trendini koruyan yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarına karşı başkent Tokyo’da Ağustos sonuna kadar olağanüstü hal ilan etmesinin ardından, olimpiyat oyunlarının virüs tedbirleri nedeniyle seyircisiz düzenleneceği bildirildi.

Sabah saatlerinde Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, artan Covid-19 vakaları nedeniyle ülkede 22 Ağustos tarihine kadar OHAL ilan etmişti.

Böylelikle 2020 başından beri Tokyo ve çevresinde dördüncü kez olağanüstü hal uygulaması yürürlüğe girmiş oldu.

Japonya’nın ev sahipliği yapacağı Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın virüs tedbirleri nedeniyle seyircisiz düzenleneceği bildirildi.

Hükümete bağlı Covid-19 Danışman Heyeti Başkanı Omi Şigeru, vakaların yükseliş seyrini koruması halinde Tokyo Oyunları esnasında sağlık altyapısının zorlanabileceğini söylemişti.

Uygulama çerçevesinde restoran ve barların alkol satışı yasaklanacak ve bu işletmelerin 20.00’a kadar açık kalmalarına izin verilecek.

Tokyo Valisi Koike Yuriko da başkentteki vaka seyrini “oldukça ciddi” şeklinde niteledi ve turnuvanın güvenli bir şekilde düzenlenebilmesine yönelik çabaları hızlandıracaklarını belirtmişti.
Daha önce 24 Temmuz-9 Ağustos 2020’de yapılması planlanan ve salgın nedeniyle ertelenen Olimpiyat Oyunları’nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu