Dünya

Son on yılda 30 kupa kaldırdı

Yoandy Leal’in son on yılın en başarılı voleybol kariyerlerinden birine sahip olduğunu iddia etmemek yanlış olur.

Brezilya ve İtalya’da dünyanın en saygın kulüplerinden bazılarında oynayan 32 yaşındaki oyuncu, son on yılda 30 kadar kupa kaldırdı. Ancak yakın zamana kadar burada bir şeyler eksikti.

Küba doğumlu oyuncu, ülkesine 2010 FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandırdıktan sonra, yurtdışında profesyonel olarak oynayabilmek için milli takımdan ayrılmaya karar verdi. Bu, sonraki dokuz yılı uluslararası oynama imkanı olmadan geçirmek zorunda olduğu anlamına geliyordu ve bu fedakarlığı yapmaya istekliydi.

Uzun bir bekleyiş oldu ancak 2019’dan beri Leal, kendisini benimseyen ve zengin voleybol kariyerinin en önemli sayfalarından bazılarını yazmasını sağlayan ülke olan Brezilya bayrağı altında tekrar uluslararası alanda rekabet edebiliyor.

“Brezilya için oynamak harikaydı” diyor. “Uluslararası rekabeti gerçekten özledim. Kulüp seviyesinde bir oyuncu olarak çok büyüdüm, ancak düzenli olarak en iyi milli takımlara meydan okuyabilmek harika bir duygu. Olimpiyatlar benim hayalim. ”

Leal Küba’dan ayrıldıktan sonra Sada Cruzeiro Volei için oynamak üzere Belo Horizonte’ye gitti. Bu, her iki taraf için de mükemmel bir şekilde anlaşma oldu ve kulüpte kaldığı altı sezon boyunca düzinelerce şampiyonluk kazandırdı aynı zamanda oyuncu için hem profesyonel hem de kişisel düzeyde çok fazla gelişme sağladı.

Leal’in Sada Cruzeiro ile bulunduğu süre içinde kaldırdığı 25 kupa arasında, FIVB Voleybol Erkekler Kulübü Dünya Şampiyonası’nda üç şampiyonluk, Güney Amerika Şampiyonası’nda dört ve Brezilya Superliga’da beş şampiyonluk var.

“Sada Cruzeiro ve Marcelo (Takımın baş koçu Mendez) olmasaydı kesinlikle bugün olduğum oyuncu olamazdım” diye düşünüyor. “Her şeyi ondan öğrendim, o benim için bir baba gibiydi. Bir keresinde ona dünyanın en iyi oyuncusu olmak istediğimi söylediğimi ve bunu yapmak için her alanda gelişmem gerektiğini söylediğimi hatırlıyorum. Orada sahip olduğumuz felsefeden dolayı onu anlamayı ve takım oyuncusu olmayı öğrendim. ”

Leal 2018’de başka bir yerde voleybol oynaması zamanının geldiğine karar verdi ve İtalyan devi Cucine Lube Civitanova ile anlaşarak dördüncü kez Erkekler Kulüpler Dünya Şampiyonası’nı, Avrupa Şampiyonlar Ligi, İtalyan Ligi ve İtalyan Kupası’nı kazandı.

Ama muhtemelen Brezilya’da oynadığı altı yılda  kazandığı en değerli şey yeni vatandaşlık ve uluslararası rekabete geri dönme şansıydı.

Bu, 2019’da, Leal’in FIVB Voleybol Milletler Ligi’nde ilk kez oynaması ile gerçekleşti. Polonya’daki ilk Brezilya formalı turnuvası olan Hubert Wagner Memorial’ın MVP’siydi, ancak yılın en önemli etkinliğinde son Olimpiyat şampiyonu için büyük bir rol oynadı.

Ağustos ayında Brezilya, Varna’daki Olimpiyat elemelerinde ev sahibi Bulgaristan’a karşı mücadele ediyordu ve üçüncü sette rakiplerinin maç sayısı kullanması ile kendilerini zor bir durumda buldular. Güney Amerikalılar, beklenmedik bir geri dönüşle maça devam ettiler ve maçı 3-2 kazandılar. Maçta 22 sayı ile oynayan Leal’in güçlü performansıyla Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazandılar.

Brezilya milli takım kaptanı Bruno Rezende, ” Leal’in takıma ne kattığını söylemenin gerekli olduğunu sanmıyorum, o dünyanın her yerinde fark yaratan bir oyuncu ve Bulgaristan’daki maç bunun için harika bir örnek oldu” diyordu.

Bruno Rezende, Lube’de de Leal ile birlikte oynadı. “Başlangıçta, yoğun bir antreman sistemimiz vardı, ancak Leal öğrenmeye çok açıktı, yardım etmeye istekliydi ve her şey gerçekten hızlı bir şekilde yerine oturdu. O harika bir oyuncu ve bizim oyuncu grubumuza çok kolay alıştı, ki bunu görmek de çok güzeldi. Onunla bu birliği inşa etmemiz önemliydi. ”

Yalnızca birkaç ay sonra Brezilya’nın FIVB Dünya Kupası’ndaki zaferini anlatan bir Instagram gönderisi, her şeyi en iyi şekilde özetledi.

Brezilya bayrağını sallarken, “Kalben Brezilyalıyım,” diye yazdı. “Seçtiğim ülke Brezilya ve pişman değilim. Tüm sevginiz ve desteğiniz için teşekkürler, daha pek çok zafer henüz gelmedi. ”

https://www.youtube.com/watch?v=FeQxa7u1PX4

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu