Dünya

Sorun atılan serviste mi seyircide mi?

Hugh McCutcheon’un Değiştirmek İstediği Üç Şey

Yakın tarihli bir röportajda Hugh’a voleybolda değiştireceği üç şey soruldu. Makalenin tamamından anlaşılan üç şey:

  1. Baş üzerinde servis karşılamayı yasaklayın, koçları yüzen servis attırmaya teşvik edin. Böylece “gerçek bir sorun” olan servis hatalarını azaltın.
  2. Topu açık el ile tiplemeyi yasaklayın. Bu suretle tüm hücumların plaj voleybolu stilinde yapılması gerekecek. Bu oyuncuların kendilerini kurtarmak için blok üzerinden tiplemeye izin vermez ve sporcuları daha iyi kararlar vermeye zorlar.
  3. Bütün çift vuruşlar (top taşıma hariç) legal olmalı.

Bazı düşüncelerim var…

  1. Servis hataları ‘sorunu’, bir servis hatasının yok olan bir ralli olduğu görüşünde belirtilmiştir.  Bu görüşe katılmamak kaydıyla kayıttayım. Servis hataları rallileri yok etmez. Duygusal inişler ve çıkışlar ile tam ralliler ve sadece bir temas için sürecek olan kalabalık etkileşimi gerektirir.  Her defasında Zaytsev / Atanasijevic / Williams servis atmaya hazırlandığında, tribünlerdeki her insan oturduğu yerden öne doğru hareket ediyor ve o an tam konsantre durumdadır. Eğer bir ace olursa, kalabalık çılgına döner. Eğer bir hata ise, inilti ve / veya sesli bir rahatlama hissi vardır.  Volvich ekibi için daha fazla sayı alsa bile, kalabalık Volvich servis atmaya gittiğinde aynı şekilde tepki göstermiyor. Servisle ilgili riski azaltan herhangi bir şey, karşılamayı daha kolay / daha iyi hale getirecek, bu da rallileri daha öngörülebilir hale getirecektir. Eğer insanlar servis hatalarının rallileri yok ettiğini düşünüyorlarsa, kuralları değiştirmek yerine hayranları eğitmeliyiz. Bunu anlayan birçok taraftar olmasına rağmen, eğer kalabalığın içinde oturuyorsanız, bunu zaten anlarsınız.
    Genel olarak top karşılama kurallarının değiştirilmesi, koçların daha fazla yüzen servis kullandırmasını teşvik eder, ancak bu özel değildir. Bu yüzden “hastalık” olduğu konusunda hemfikir olmayabilirim, ancak “tedavi” faydalı olabilir.
  2. Hücum oyuncularının sahip olduğu çözüm sayısı, erkek voleybolunun ilgi çekici faktörlerinden biridir. Bir smaçör için seçeneklerin sayısını azaltmak, aslında daha uzun mitinglere neden olabilir. Şayet smaçörler birden fazla oyunda 4 veya 5 daha az seçeneğe sahipse blok ve savunma daha basit bir ortamda çalışır. Daha öngörülebilir hücumlar savunmayı kolaylaştıracak, ancak beklenmedik hareketlerin ve izlenmesi zevk veren hareketlerin sayısını da azaltacaktır. Smaçörlerin problem çözmedeki hayal gücü oyunun en çekici bölümlerinden biridir.
  3. Tamamen katılıyorum.

Mark Lebedew

İlgili haberin linki: https://marklebedew.com/2019/08/29/the-three-things-hugh-mccutcheon-would-change-in-volleyball/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.