Genel Haberler

Sorunların Çözüm Yolları

Bu makale ve diğer yardımcı koçluk araçları Coach Dawn Writes’te bulunabilir.

Dawn Redd-Kelly, Beloit Koleji Baş Voleybol Antrenörü.

Russ Rose, John Wooden ve Phil Jackson gibi koçlardan bu kadar etkilenmemizin nedeni sadece galibiyetler ve mağlubiyetler açısından inanılmaz derecede başarılı olmaları değil. Dahası, takımların ve sezonların normal iniş çıkışlarını, görünüşte hiçbir şeyi kaçırmadan değerlendirebiliyorlar. Harvard Business Review’un bloğunda, Kültür Değişimi Hakkında Konuşalım adlı harika bir makale var ve istediğiniz kültürü yaratmak için yapılabilecek şeyler hakkında konuştu. Okuduktan sonra, ekiplerle ilgili yaygın sorunların bir listesini ve bunları çözmenin yollarını beyin fırtınası yaptım. Bunu kontrol et!

Çoğu takımın bir noktada karşılaşacağı sorunlara 7 çözüm

Problem 1: Ekibinizde korkunç bir “kız draması” var.

Çözüm: Bu biraz aldatıcı, çünkü bu cümlenin büyük bir hayranı değilim… ama bunu söylediğimde neden bahsettiğimi anlayacağınızı biliyorum. Kadın takımınızın ne zaman kavga ettiğinden, birbirlerinin arkasından konuştuğundan, birlikte çalışmak istemediğinden, üyeler arasında dedikodu yaptığından bahsediyorum… tüm bunlar. Drama genellikle oyuncuların bir çatışması olduğunda başlar, ancak her biriyle bu konuda konuşmayı reddeder. Sonra diğer takım arkadaşlarıyla ittifaklar kurarak herkesi taraf seçmeye zorlarlar. Antrenörler kendilerini bu durumlara sokmamalı ve iki sporcuyu konuşmaya zorlamalıdır. Gerçekten bu kadar basit, çünkü muhtemelen neden  iletişimsizliktir.

Problem # 2: Takımınız her zaman kaybediyor…

Çözüm: Ah, bu acı verici. Çok fazla meslek, koçlar gibi toplum içinde başarılarını ve başarısızlıklarını yaşamak zorunda değil. Kronik kaybetmek dokunsaldır çünkü genellikle pek çok şeyin ters gitmesinin sonucudur. Koçluk felsefeme geri döner ve bunu ekibimle paylaşırdım. Bir takımın amacı oyun oynamak için bir araya gelmekten daha fazlasıdır, takım çalışmasını, liderliği ve hedef belirlemeyi öğretmektir… Takımınızla aynı hedefte olun ve işler daha iyi hale gelecektir.

Sorun 3: Ekip liderleriniz yeni başlayanları seçiyor

Çözüm: Öyleyse kaptanlarınız ve liderleriniz genç oyuncularınızı takım kimyası adına seçiyor, ha? Dr. Phil’in sözleriyle, bu sizin için nasıl çalışıyor? Sanırım hepimiz “bana yapıldı, bu yüzden başkalarına yapacağım” bahanesinin zayıf ve kusurlu olduğunun farkındayız, değil mi? Yeni başlayanlara homurdanma iş yükleyip sonra hepimizin bu işin içindeyiz demek zor olduğunu düşünüyorum. Takıma zaman ayırmanın avantajlarının olmaması gerektiğini söylemiyorum… ama bu, yeni olmakla ilişkili sorumluluklar olması gerektiğini söylemekten farklı bir konuşma.

Sorun 4: Oyuncularınız takımda olmayı ciddiye almıyor.

Çözüm: Bunu bazen herkesin bir takımda olmaya zorlandığı ortaokul takımlarında ve ayrıca başlangıç olmayanlarla her seviyedeki takımlarda görüyoruz. Oynamayacaklarını biliyorlar ya da bu onlar için o kadar önemli değil, bu yüzden uygun şekilde yemek yemiyorlar, yeterince uyumuyorlar ya da büyük oyundan ev ödevi yapmadan önce bütün gece ayakta kalıyorlar. Antrenörler, maçlarda sahaya çıkmasalar bile her oyuncuya meşru bir rol vermek zorundadır. Her oyuncuya zamanını ve enerjisini takımın iyileştirilmesi için harcaması için bir neden vermeliyiz, yoksa onları kaybedeceğiz. Kitap kurdu oyuncularınız istatistikleri tutabilir, gelecekteki koçlarınız rakip eğilimlerini takip edebilir, dışa dönükler, sizin spor salonundaki en gürültülü takım olduğunuzdan emin olabilir. Herkes için bir şeyler var… yeter ki yatırım yapmalarını sağlayın.

Sorun 5: Ekibiniz rekabetçi değil.

Çözüm: Rakiplere karşı rekabet etmekten bahsetmiyorum, onların rekabetin kendisine ters düşmesinden bahsediyorum. Eminim rekabet etmek istemeyen birinin neden bir takımda olmak isteyeceğini merak ediyorsunuzdur. Pek çok neden var. Forma girmek isteyebilirler, arkadaşları takımda olabilirler, sporun tadını çıkarabilirler… ama bunun rekabetçi yönünü değil. Bu takımların koçları, takımlarındaki oyuncuları neyin motive ettiğini bulmalıdır. Ne olduğunu öğrendikten sonra, rekabeti karışıma dahil etmeye başlayabilir ve onlara rekabetin olumsuz olmadığını, çok olumlu ve eğlenceli olduğunu gösterebilirsiniz.

Sorun 6: Siz ve yardımcı koçlarınız aynı düşüncede değilsiniz.

Çözüm: Ugh, bu iyi değil… özellikle oyuncularınız söyleyebilirse. Takımınız tarafından birbirinize karşı oynanan kan davalı ebeveynler gibi olmak istemezsiniz. Asistanlarınızı işe aldığınızda, onlara koçluk tarzınızın ve felsefenizin ne olduğunu bildirmelisiniz… bu şekilde, her şeye katılmasalar bile sizi destekleyebilirler. Haftalık toplantılar, herkesin aynı sayfada kalmasına yardımcı olacak ve yeni fikirlere açık bir baş koç olmak, asistanlarınızın odaklanmasını ve iyimser olmasını sağlayacaktır.

Sorun 7: Oyuncularınız sizinle bağlantı kurmuyor.

Çözüm: Ekibinizle arkadaş ve Facebook arkadaşı olmanız gerektiğini kesinlikle söylemiyorum… Aslında bunun kötü bir fikir olduğunu düşünüyorum. Koçlar güçlü bir konumdadır, bu nedenle sporcularınızla arkadaş olmanın gerçek bir yolu yoktur. Bu, ekiplerimizdeki her bir oyuncuyla bağlantı kurma konusunda kasıtlı olamayacağımız anlamına gelmez. Bence en iyi yol, spor dışındaki şeylerle bağlantı kurmaktır… o zaman sporla ilgili olduğunda sizi dinlemeye daha istekli olacaklardır. Onlarla dersleri, erkek arkadaşları veya kız arkadaşları, kendi zamanlarında dahil oldukları kulüpler hakkında konuşun. Daha iyi? Performanslarına veya yarışmalarına gidin, takdir edeceklerdir!

 

Workable Solutions to Common Problems

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu