Avrupa

Sponsorsuz Tek Lig: Bundesliga (VBL)

Almanya’nın en başarılı voleybol antrenörü Stelian Moculescu bu ay 70 yaşına girdi. İki yıl önce Berlin koçu olarak BR Volleys şampiyonluğu ile kutladığı profesyonel spordan ayrılmasından bu yana, eski milli koç voleybol ile ilgili olan her şeyi takip ediyor. Ayrıca Volleys yöneticisi Kaweh Niroomand ve ekibi ile Voleybol Bundesliga (VBL) ve Berlinliler arasında Polonya’ya taşınmak için ortaya çıkan bir anlaşmazlık söz konusu.

Bay Moculescu, Kaweh Niroomand’ın ekibini Polonya’nın Plusliga takımına dönüştürme düşünceleri hakkında ne düşünüyorsunuz, çünkü artık Bundesliga’da büyüme görmüyor?

Kaweh’i iyi anlayabiliyorum. VfB Friedrichshafen’e  baskın olduğumuzda da bu fikri vardı. O zaman İtalyan ligiyle konuştuk, Innsbruck da İtalya’ya gitmek istedi. Kaweh’in düşüncelerinin sonu henüz kesin değil. Peki Şampiyonlar Ligi’ni nasıl oynamak istiyor? Ama Polonya’da oynamak istemesini anlayabiliyorum.

Ve Eltmann, Rottenburg ve Innsbruck-Haching gibi üç kulübü kaybeden lig eleştirisi ile uğraşmak yerine Başkan Michael Evers’in ve Genel Müdür Klaus-Peter Jung’un çileden çıktığı VBL’nin tepkisi?

Öfkelenmenin dışında, VBL hiçbir şey yapamaz. Bir antrenörken hep sordum: katma değerim nerede? Kulüpler daha yüksek ve daha yüksek katkılar ödüyor, ancak katma değeri görmüyorum. Lig her zaman planlarını kutluyor ve herhangi bir Mickey Mouse TV’de gösterilmesinin büyük bir başarı olduğuna inanıyor. Lig sponsoru olmayan tek lig biziz.

VBL, iki yıldır erkekler ve kadınlar için seçilen maçlar için bir televizyon ortağı olarak Sport 1’e sahip ve maçlar da yayınlanıyor. Ancak, futbolun aksine, TV sözleşmesi kulüplere çok az doğrudan para getiriyor.

Evet, katkı sıfır. Bu yüzden Mickey Mouse TV diyorum.

Stelian Moculescu, Almanya’nın en başarılı voleybol antrenörü olarak kabul ediliyor. 70 yaşındaki antrenör  Timișoara’da büyüdü ve 1972 Olimpiyat Oyunları sırasında Romen takımından Almanya’ya kaçtı. Oyunculuk kariyerinden sonra Almanya’da çeşitli kulüplerde koç olarak şampiyonluk ve kupa şampiyonluğu kazandı. 1997-2016 yılları arasında Alman şampiyonluğunu ve DVV Kupası’nı 13 kez VfB Friedrichshafen ile kazandı. 2007’de Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Ulusal teknik direktör olarak Almanya’yı 2008 Olimpiyatlarına götürdü. 2018’de Moculescu, BR Volleys Meister ve Yılın Berlins Antrenörü ile seçildi.

Altı kulüp altı yıl önce vazgeçmek zorunda kaldı. Şimdi sadece on tane birinci lig kulübü kaldı. VBL bir daire içinde mi dönüyor?

Tabii ki, bu tütsü hayranlığı … Eğer ligin ne kadar büyük olduğunu, kulüplerin ne kadar büyük olduğunu okursanız, sadece başarı hikayeleri. Anlatıda sansasyoneldir, sizce: boah. Sonra nasıl oynadıklarını ve gördüklerinin arkasına bakıyorum: hiçbir şey. Sadece konuşma.

Frankfurt’taki United Volleys ve Innsbruck-Haching işbirliği son zamanlarda ligi canlandırdı.

Doğal olarak. Ama bunlar iki kulüp. Ama eğer lig olarak kulüplerden bir şey talep edersem, o zaman bir şey vermek zorundayım. Olmaz. Onları takip edersen, Rottenburg gibi olursun.

Almanya’da voleybolun büyümesi ihtimali var mı?

Hayır. Voleybol, 1972’de Almanya’ya geldiğimde olana geri dönüyor: Oyuncular öğrenciydi, akşam işe gitmek zorunda olmadıkları, ancak antrenman yapabildikleri için 400 mark alıyorlardı. Şimdi koçların Alman oyuncularını geliştirebileceklerini gösterme zamanı. 1960’larda Münih’teki gençleri yetiştirdiğimde ve onlardan ulusal oyuncular çıkardığımızda bunu yaptık. Biz böyle baskın olduk – parasız. Eğer antrenörlerin paraları yoksa, daha fazlasını yapmaları gerekir. Bunun Almanya genelinde nasıl geliştiğini merak ediyorum.

İyi genç oyuncular doğrudan Polonya, Rusya, İtalya’ya gidiyorlar.

Burada ayda 1.000 avro kazanırlarsa neden Almanya’da oynamasınlar?

Corona her şeyi hızlandırdı mı?

Fabrikalardaki gibi: Zaten hasta olanlar Ürdün’ü geçti. Halk futbol, ​​buz hokeyi, basketbol ve hentbol hakkında konuşuyor. Voleybol yok.

Sonra Niroomand Polonya fikrini buldu. Ligde ne yardımcı olurdu? VBL top değişimi mi?

Çok geç. Bunu daha önce yapmalıydı. VBL sübvansiyonlu bir şirkettir. Ayrıca Doğu Bloku’nda da sonu olmayan planlar yaptık. Kulüplere ödeme yaptılar ve yukarıdan ne yapmaları gerektiğini söylediler. Ve sonra elektronik bir çete dünya hissi olarak kutlanır. Kulüplerin onlara sahip olup olmadıkları önemli değil, televizyonda görülemezler.

Romen der ki: Voleybol, gürledi ve tüm aptal insanlar bir araya geldi. Ekonomik düşünemeyen ve nereye gitmek istediklerini bilmeyen herkes. Voleybol ütopyadır. VBL master planı Ütopya’dır. Daha küçük adımlar atmalısınız. Bunu nasıl yapacağını bilen tek kişi olarak, ekonomik olarak da Kaweh kaldı. Hala spor için can damarı var.

 

İyi bir takım kurabilir ve iyi bir koçu vardır. 50 yıl önce yalnız olduğum gibi. Her zaman Friedrichshafen ile önde olduğum söyleniyor. Sonra yapmaya başladım. Diğer kulüpler bunu şimdi yapmalı. Ama şimdi 800 avroya çalışan eğitmenleriniz varsa, kalite nereden gelmelidir?

Play off a iki lig maçı kala erteleme hakkında ne düşünüyorsunuz?

İki maç oynanmış olabilirdi. Ancak ara vermeden Stuttgart, Schwerin değil kadınlar arasında birinci olabilirdi. Masa ters çevrilmiş olabilir. Böylece siz de görebilirsiniz.

Avrupa ligi BR Volleys için bir çözüm olabilir mi?

Bunu yapabilirsin. Ama sonuna kadar düşünmek zorundasın. Avrupa ligimiz varsa, Şampiyonlar Ligi düşüyor. O zaman Bundesliga ikinci bölümdür. Herrsching, Lüneburg, Bühl, Rottenburg, Friedrichshafen hepsi küçük kasabalardır. Berlin, Hamburg, Münih, Bonn, Stuttgart’ta Bundesliga voleybolu vardı.

Orada diğer sporlar voleybolun yerini mi aldı?

Evet, 1990’larda kimse basketbol hakkında konuşmazdı. O zamanlar Berlin Sömmeringhalle’de voleybol maçında  basketbolculardan daha fazla seyirci vardı. Ancak basketbol, ​​NBA avantajına sahip olduğu ve sporu bilinir hale getirmek istedikleri için atılımı yaptı.

Voleybolda küçük bir şey oldu.

Hiç yoktan biraz daha iyi oldu, evet.

Berlin yöneticisi Kaweh Niroomand, ligdeki vagonların BR Volleys lokomotifini takip etmediğini söyledi.

Kaweh için özür dilerim. O önde. İlerlemeye devam ediyor. Şimdi benim rolüm var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.