Genel HaberlerManşet

Sporcu Beslenmesinde Su ve Elektrolitlerin Önemi

Suyun yaşamı sürdürebilmek ve vücut işlevlerini yerine getirebilmek için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu sefer suyun atletik performans için önemi hakkında konuşacağız.

Fiziksel Aktivite Esnasında Sıvı Kaybı

Egzersiz yaptığımız esnada kas aktivitemiz artıyor ve vücut ısımız artmaya başlıyor. Aynı zamanda egzersizin yapıldığı koşullar (sıcaklık, nem, rüzgar) ve giyilen kıyafetler de vücut ısısının artmasında rol oynuyor. Vücudumuz ısı kontrolünü sağlamak için ter üretiyor ve biz de bu şekilde fazla ısıyı kaybederek vücudumuzun iç dengesini koruyoruz. İç organlarımız belli bir ısının üstünde çalışamaz , eğer vücut ısısı artışı bu şekilde kontrol edilmeseydi fiziksel aktivitelerimiz ölümle sonuçlanırdı.

Ter, su ile birlikte elektrolit de içerir. Ter ile kaybedilen sıvı yerine konmazsa kişide dehidratasyon görülebilir. Dehidratasyon metabolik olayların bozulmasına yol açan vücut suyu kaybıdır. Su kaybı, su alımını aşarsa belli bir süre sonra kişide baş dönmesi, yorgunluk, genel rahatsızlık gibi belirtiler görülmeye başlar. Dehidratasyon seviyesi yükseldikçe metabolik sıkıntılar artar ve bu durum kişinin ölmesine sebep olabilir.

Atletik Performans ve Su

Sporcularda sıvı kaybının artması performans düşüklüğünü de beraberinde getirir. Yapılan egzersizin süresi ve şiddeti arttıkça sıvı kaybında da artış olur. Belli bir miktarın üzerindeki sıvı kaybı performansı düşürür. Bu noktada sporcuların egzersiz esnasında su molaları vermeleri oldukça önemli. Eğer bir maçta ya da yarışmada isen verilen molalarda su içmeye önem vermelisin. Egzersizden yarım saat önce 500-600 ml su tüketebilirsin, daha fazla su tüketimi yarışma ya da antrenman esnasında idrarının gelmesine ve rahatsızlık duymana neden olabilir. Egzersiz esnasında ise her 15-20 dakikada bir 150-250 ml arası su tüketmelisin.

Atletik Performans ve Elektrolit

Elektrolitler, vücut sıvılarımız içinde bulunan, elektriği iletebilen minerallerdir. Kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum, fosfor, klor gibi mineraller vücudumuzdaki minerallerden bazıları. Vücudumuzda birçok metabolik olayın düzenlenmesinde önemli yerleri vardır. Fazla tüketilmeleri pek çok rahatsızlığa sebep olabilir fakat az tüketilmeleri de pek çok rahatsızlığı beraberinde getirir. Elektrolitler, kasların kasılıp gevşemesinde rol oynar. Eğer elektrolit kayıpları yerine konmazsa önemli hastalıklara ve kas kramplarına sebep olabilir. Sadece su tüketmek elektrolit kayıplarını yerine koymada yeterli olamayabiliyor. Sporcuların yeterli miktarda elektrolit içeren izotonik sporcu içecekleri tüketmeleri ve günlük mineral alımına dikkat etmeleri bu noktada önemli bir yer taşıyor. Ayrıca kendi izotonik içeceğini evde kendin hazırlayabilirsin!

Yeterli Miktarda Su Tüketiyor muyum?

Yeterli miktarda su tüketip tüketmediğini idrar rengine bakarak anlayabilirsin, idrar rengin koyuysa yeterli miktarda su tüketmiyor olabilirsin. Daha profesyonel bir yöntem olarak, sporcuların yeterli miktarda su tüketip tüketmediği refraktometre adı verilen bir alet ile ölçülebiliyor. Eğer idrar yoğunluğu belli bir düzeyin altında ise su tüketimine özellikle dikkat edilmeli.

Su içmek için susamayı bekleme. Su bizim yaşam kaynağımız ve iyi bir performansın da anahtarı. Su tüketmeyi hiçbir zaman ihmal etme!

Sporla kal!

Diyetisyen İrem Merve Türk

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu