Dünya

‘Savaşın üzerinden bir yıl geçti, acının değil’

Sporcular UNCHR'ı Destekliyor: Ukrayna ''Savaşın üzerinden bir yıl geçti, acının değil''

Lega Calcio’nun, Serie A ile işbirliği içinde olduğu “Ukrayna Kampı” tanıtımı yapıldı. UNCHR yani Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (United Nations High Commissioner for Refugees) 24 Şubat’ta Serie A’dan Demetrio Albertini, Giuseppe Bergomi ve Alessandro Florenzi’nin yanı sıra voleybolcu Myriam Sylla ve Dazn muhabiri Giorgia Rossi gibi birçok isim olacak.

“Ukrayna. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından 24 Şubat 2022’de başlayan çatışmadan kaçan insanların acil ihtiyaçlarına yanıt vermeye devam etmek için başlatılan ”Savaşın üzerinden bir yıl geçti, acının değil.” sloganı olan farkındalık kampı oluşturuldu.

La Gazetta Della Sport haberinde ”Ne yazık ki, Ukrayna’daki savaşın yarattığı insani acil durum, evlerinden ve sevdiklerinden koparılan milyonlarca insanın acısı halâ devam ediyor. Ukrayna, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da yaşanan en büyük ve en hızlı büyüyen mülteci krizi. Çatışmanın başlangıcından bu yana 8 milyon insan Ukrayna’yı terk etmeye zorlandı ve Avrupa’da mülteci olarak yerleştiler, 5 milyondan fazlası ise ülke içinde yerinden edildi. Şu anda binlerce aile, hasar görmüş evlerde veya kendilerini dondurucu soğuklardan korumaya uygun olmayan, elektrik, ısıtma, su ve geçim araçlarından yoksun evlerde sert bir kışla karşı karşıya. Bu dramatik senaryoda en ufak bir yardımın bile önemi büyüktür. 19 Şubat – 12 Mart 2023 tarihleri ​​arasında kısa mesaj göndererek veya sabit hattan 45588’i arayarak katkıda bulunmak mümkündür. Bu kampanya yeterli geçim kaynağından yoksun ve korku içinde her gün soğukla ​​mücadele edenlerin hayatlarında büyük fark yaratabilecek küçük bir destektir. Aslında, toplanan fonlarla BMMYK kışı idare etmeye devam edebilecek. Aslında, toplanan fonlarla; çatışmalarda evleri hasar gören ailelere destek olmak için belirli temel ihtiyaçlar, battaniyeler, ısıtıcılar, kışlık giysiler; bu şekilde temel giderlerini karşılayabilecek olan en savunmasız ailelere doğrudan ekonomik yardım garanti ediliyor;
Destek veren ünlüler: (eski futbolcular Demetrio Albertini ve Giuseppe Bergomi, AC Milan oyuncusu Alessandro Florenzi, voleybol şampiyonu Myriam Sylla ve gazeteci ve TV sunucusu Giorgia Rossi.)” ifadelerine yer verildi.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu