Plaj Voleybolu

 Stam Ve Schoon King Of The Court’da

Hollandalı çift Katja Stam ve Raïsa Schoon, 9-12 Eylül tarihleri arasında Hollanda’nın Utrecht kentinde yapılacak King of the Court turnuvasında yarışacak.

Beklenmediklerle dolu bir yazın ortasında, Katja Stam ve Raïsa Schoon, geçen hafta Scheveningen’de 2018 Avrupa Şampiyonu Sanne Keizer ve Madeline Meppelink’i üç setlik heyecan verici bir finalde yenerek Hollanda ulusal şampiyonasını kazanmak için en iyi formu buldu. Stam bize “eşleşmeden daha fazlası gelecek ve dünyaya yeni bir takımın geldiğini göstermek için sabırsızlanıyor” dedi.

İyi sonuçlarıyla dikkatleri üzerine toplayan gençler için harika bir “kısa” sezon oldu. Henüz sadece 21 yaşında olan 192 cm’lik solak bir blokçu olan Stam, Schoon’da henüz 19 yaşındaki bir defans oyuncusu ile eşleşti, Hollandalı taraftarların çok heyecanlanacak başka bir takımı olduğu anlamına geliyor.

Stam, sezonun en zorlu hava koşullarında oynanan, yağmur, çok rüzgar ve hatta biraz dolu içeren finalin baskısını nasıl sevdiğini bize açıklıyor. Bu koşullar, galibiyeti daha da “özel” hale getirdi.

“Koşullarda bile oldukça iyi oynadık. Beş maç oynadık ve iki set kaybettik, bunlardan biri finaldi. Üçüncü set çılgıncaydı! 14-12 gerideydik, bu yüzden maç neredeyse bitmişti ama Raisa ve ben mücadeleye devam etti ve onlar için üç maç puanı aldıktan sonra, ilk maçımızı yaptık ve oyunu 15-17 galibiyetle bitirdik. İşte bu şekilde bir final oynamak istiyorum, oyunun sonunda o gerçek baskıyla. ”

Stam ve Schoon geçen hafta sonu Schevenigen’de galip gelmekle kalmadı, aynı zamanda Covid’in kesintiye uğradığı sezonun önceki üç ulusal tur durağını da kazandı. Hollanda voleybolunda büyük bir açıklama, ancak Stam hala Sanne Keizer ve Madelein Meppelink’in beğenileriyle eşleşmek için hala bazı büyüme, deneyim ve unvanlar olduğunu düşünüyor.

“Şu anda, bu yıl ve bu son ulusal şampiyonun üç Hollanda turunu kazandık. Sanırım bunun bir açıklama olduğunu söyleyebilirsin. Yine de, Keizer / Meppelink gibi bir takımın olduğu hiçbir şeye yakın olmadığımızı bile biliyorum. elde etti. Bu nedenle, tüm sonuçlarımızdan ve her hafta yaptığımız iyileştirmelerden memnunum, ancak gerçekten dünyanın zirvesine ulaşmadan önce daha yapılacak çok şey ve eğitilecek çok şey olduğunu biliyorum. ”

Stam açıkça daha yapılacak çok iş olduğunun farkında ama kendine olan güveni kesinlikle artıyor ve kampın içinden kendisinin ve Schoon’un bir sonraki aşamada rekabet etmeye hazır olduğuna dair bir his var.

“Sanırım artık FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turunda daha yüksek bir seviyede yarışmaya hazırım. Bununla başlamak ve herkese yeni bir üst düzey takımın geleceğini göstermek için sabırsızlanıyorum.”

Eşleşme, 2020 sezonunun başında birleşme nedeniyle henüz Dünya Turunda birlikte oynama şansı bulamamıştı, ancak şimdiye kadarki yurtiçi başarılarının sırrı sorulduğunda, Stam bunun nedeni ile oynadıklarından emindi. yüzlerinde bir gülümseme.

“Bence ikimiz de sahada çok eğlendik. İkimiz de plaj voleybolunu seviyoruz. Bu yüzden sahaya adım atar atmaz kazanmak istiyoruz ama attığımız her noktadan da keyif alıyoruz. Geçen hafta sonu yağmurda bile biz sadece gülenler. ”

Stam and Schoon’un başarısı bir süredir Hollanda federasyonu tarafından her iki sporcunun da Hollanda’yı temsil etmesiyle beslendi. Her iki oyuncu da Avrupa ve Dünya yaş kategorisi yarışmalarına katılarak deneyim kazanmıştır. Schoon ayrıca Emi van Driel ile birkaç Dünya Turu zaferi kazandı.

Eşleştirme ve koçları başarıları için çok çalıştılar, ancak 2020’deki durum nedeniyle Stam, başarılarını aşırı planlanmaya ve dönemlendirilmeye indirgemiyor, ancak yerel kilitlemeler ve karantina nedeniyle geç bir planın parçası. takım uyum sağlamak ve başarılı olmanın bir yolunu bulmak zorundaydı.

“Bir planın parçasıydı, ancak Mart ve Nisan aylarında karantinaya sahip olduğumuzda bir plan yoktu. Hatta bu yıl turnuva olmayacağını bile düşündüm. Sonra aniden değişti. 26 Haziran’da 1 Temmuz’da bir turnuva ilan ettiler ve başka turnuvalarda da çalışıyorlardı. Yani beş gün içinde planlar tamamen değişti.Ama şu anda kısa bir sezon var, çok az turnuva var, bu yüzden çok iyi performans gösterirsen kolay olur, başarılı bir sezon geçirirsin. Ama aynı zamanda tam tersi. Yani bir veya iki turnuvada bile başarısız olursan, neredeyse kötü bir sezon. Bunu öğrenir öğrenmez başarılı olmak istedim. bu yıl. Ve bu şekilde gidiyor olması gerçekten harika bir duygu! ”

Başarılı olmayı isteme duygusu, Stam’ın etrafında olmaktan hissettiğiniz bir şeydir ve Hollanda sezonunun kısalması, Stam’in voleybol oynamasından keyif almasını engellemeyen bazı fiziksel zorluklar, zorluklar getirir.

“Normalde sezonumuz Hollanda şampiyonalarından sonra sona erdi. Ama şimdi daha yeni başladı. Çok kısa olmasına rağmen, birkaç hafta içinde pek çok turnuva var. Normalde turnuvalar arasında birkaç dinlenme haftamız var, ama bu yıl fiziksel olarak hissedebileceğim büyük bir turnuva serisi. Ama hala formda hissediyorum ve oynayabileceğim her turnuvanın tadını çıkarıyorum! ”

Hollanda Turu, Stam ve Schoon’un antrenman yaptığı tek etkinlik değil. The King of The Court, 9-12 Eylül tarihleri arasında Utrecht’te gerçekleşecek ve yeni taçlandırılan Hollandalı şampiyonlara, oyunun farklı bir formatında uluslararası muhalefete karşı kendilerini test etmeleri için büyük bir fırsat sunuyor.

“Her hafta tekrar en iyisi olmak için zorlu bir mücadele ve gelecek ay Utrecht’teki KOTC sayesinde nihayet biraz uluslararası bir duyguya kapılıyoruz. İnanılmaz stadyumda oynayacakları için çok heyecanlıyım! Umarım iki yıl önceki kadar başarılı olur. ”

2020 kesinlikle bir test yılıydı, ancak Katja Stam ve Raïsa Schoon için de hatırlanması gereken bir yıl oldu ve yolculuklarının King Of The Court 2020’de iki haftadan kısa bir süre içinde nasıl ilerlediğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu