Avrupa

Süper Final, Avrupa’da Normal Hayata Dönüş Umudu Getiriyor

1Bir yıldan uzun süredir tüm acı, acı, korku ve belirsizliğin ardından CEV Şampiyonlar Ligi Voleybolunun Süper Finalleri geri döndü.

Tuhaf ama harika bir sezon için Avrupa ve dünyadaki taraftarlara sürükleyici heyecanlar veren iki takımın erkekler finali için bir araya gelmesinden daha iyi bir son olamazdı. İtalya’da birden çok şampiyonu olan Trentino Itas ve Polonya’nın nefes kesici ekibi Grupa Azoty Kedzierzyn- Kozle, Cumartesi akşamı Verona’da karşılaşacaklar.
Aslında, salgın nedeniyle sekteye uğrayan ve hiçbir zaman tamamlanmayan 2020 İtalya şampiyonası ile Trentino, bir joker kart verilene kadar 2021 Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya bile hak kazanamamıştı. Avrupa voleybolunun tüm ana güç merkezlerinin doğrudan bir yer garanti ettiği ortamda Trentino bir eleme görevi gören 2. Turdan başlamak zorunda kaldı.
Ve üç kez Avrupa şampiyonu olan İtalyanlar şimdi inanılmaz bir şekilde beşinci Şampiyonlar Ligi finaline ve dördüncü şampiyonluklarına bakıyor.
Diğer köşede, Kedzierzyn-Kozle Cumartesi günkü finalin çaylakları olarak kabul edilebilir. Şampiyonlar Ligi altın madalya maçında ilk kez yer almaları bunun bir nedeni ancak 2003 yılına dayanan bir bronz madalyaları var. Ve eğer bu sefer bunu sonuna kadar taşırlarsa, kupayı kazanan şimdiye kadarki ilk Polonya takımı olmayı hedefliyorlar.
Kedzierzyn-Kozle kesinlikle finale giden kolay yolu seçmedi. Devam etmek için iki kez ‘altın setlere’ başvurmak zorunda kaldılar. Ancak inanılmaz bir şekilde sebat ettiler ve her iki durumda da Avrupa voleybolunun en güçlü takımlarından ikisini elediler: Son şampiyonlar Cucine Lube Civitanova (16-14) ve altı kez Avrupa şampiyonu olan Zenit Kazan (15-13) ile geçtiler.
Bu durum, yenilgiyi kabul etme konusunda inanılmaz bir isteksizlik gösterisiydi. Ama bu kararlılığı Cumartesi günü tekrar gösterebilirler mi?

İki ekip, Şampiyonlar Ligi’nde Trentino’nun 5-3 lük önderliğine karşın dokuzuncu kez mücadele edecekler.
Ama Kedzierzyn-Kozle koçu Nikola Grbic, Trentino’ya yine ters gelebilir mi ? Trentino son kez Verona’da bir final oynadığında bu 2011’de İtalya Kupası içindi ve Cuneo’ya üç sette kaybederken Grbic kazanan taraf için pasörlük yapıyordu.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu