Avrupa

Süperstar Tijana Bošković

Sırbistan ve Eczacıbaşı Dynavit’in başarılı pasör çaprazı süperstar Tijana Bošković, 2018 FIVB Dünya Şampiyonası’nın MVP’si ve iki kez üst üste CEV Yılın Kadın Oyuncusu seçilmişti. Şimdiye kadar, Tijana Sırbistan milli takımlarıyla sekiz madalya kazandı (3 altın, 2 gümüş ve 2 bronz): birer genç ve genç kategorilerinde ve altısı ise A takımı ile.

Henüz çok genç bir oyuncuyken Tijana, Utrecht’teki 2013 Avrupa Gençlik Olimpiyat Festivali’nde gümüş madalya kazandı ve turnuvanın MVP’si ve aynı zamanda En İyi Smaçörü oldu. Genç bayanlar takımıyla 2014 yılında Avrupa şampiyonu oldu ve Finlandiya ile Estonya’nın ortak ev sahipliğinde düzenlenen yarışmanın MVP’si seçildi.

Üst kategoriye geçtikten sonra Bošković, 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarında gümüş, 2018 Dünya Şampiyonasında da altın madalya kazandı ve turnuvanın MVP’si seçildi. Ayrıca, 2015 FIVB Dünya Kupası’nda gümüş madalya ve Final Altı Turnuvasının En İyi Muhabiri olduğu 2017 FIVB Dünya Grand Prix’sinde bronz madalya aldı.

Avrupa Şampiyonasında Tijana, 2015’te bronz, 2017’de de Altın madalya kazandı ve En Değerli Oyuncu ödülünü de aldı.

İki kez Avrupa’da Yılın Oyuncusu seçildi ve sayısız kupa ve madalya kazanandı, bunlardan en önemlisi de geçen yıl Japonya’daki Dünya Şampiyonluğu ve turnuvanın En İyi Oyuncusu seçilmesiydi.

Sırbistan kadın voleybol takımı içerisinde çok sağlıklı bir atmosfer mevcut ve sonuç olarak bu çok önemli. Boskoviç’in şahsi bir uğur algısı yok ancak maç başlamadan önce soyunma odasında çalınan müzik bir çeşit takım ritüeli olarak değerlendirilebilir.

Boskoviç, 2011’de ben 14, ablam 17 yaşındayken Belgrad’a geldiler. Annesiyle babasından ayrılması onun için çok zor olmadı çünkü ablası yanındaydı ve Belgrad’da bir çok akrabası vardı. Sonuç olarak, evden çok uzakta olduğunu hissetmedi. Belgrad’da dört yıl geçirdi ve ardından Türkiye’ye transfer oldu.

Boskoviç’in çocukluk hayali Sırp milli takımında oynamaktı. Hem erkek hem de kadın milli takımlarını takip ediyor ve onlara hayranlık duyuyordu. Sonunda 2013 yılında takımın bir parçası oldu.

Sırbistan milli takımı ile ilk altını ve MVP unvanı 2014’te CEV U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda geldi ve hemen ardından teknik direktörler onu A kadın milli takımına davet etti – ki bu O’nun için sürpriz oldu. Dünya Şampiyonası’nda büyük bayanlar milli takımında ilk kez yer aldı. A takımı ile birkaç hazırlık maçı yaptı ve ardından Dünya Şampiyonasına katılmak için İtalya’ya gittiler.

Dürüst olmak gerekirse, oynamayı beklemiyordu ve arkadaşlarına kendisini sadece milli marşlarda görecekleri şakası yapıyordu. Ancak, ne gariptir ki, Dünya Şampiyonası’ndaki ilk maç, Türkiye’ye karşı sahaya çıktı ve her şey böyle başladı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu