Genel Haberler

Sürekli eğitim koçluğu

Blogunda yer alan bir makalede, Jim Stone sürekli koçluk eğitimi ve gelişimi konusunu gündeme getiriyor. Jim ile Volleyball Coaching Wizards için sporun farklı seviyelerinde önemli deneyime sahip biri olarak röportaj yaptım.

Makalede Jim, voleybol antrenörlüğünde sürekli mesleki gelişim (CPD) eksikliğinden bahsediyor. Aslında, ABD’de (ve muhtemelen başka yerlerde) çok sayıda koçluk işi için küçük resmi eğitim veya sertifikasyonun gerekli olduğu gerçeği söz konusudur.

Bunu düşün. ABD’deki üniversite düzeyinde, iş gereksinimlerinde listelenen standart eğitimdir (Lisans veya Yüksek Lisans derecesi). Bir kolej koçluğu işi için bir kez bile listelenen bir CAP sertifikası görmedim.

Koçluğa başlamam lise düzeyinde oldu. Devlet, koçların koçluk sertifikasına sahip olmasını gerektiriyordu. Bunu elde etmek için ne gerektiğini bilmek ister misiniz? Standart bir Kızıl Haç ilk yardım kursunun tamamlanması. Hepsi bu. Gerçek koçluk hakkında hiçbir şey yok.

ABD Voleybol sistemindeki gençlerin voleybol koçluğu yapmak için sadece IMPACT sertifikasyon kursunu tamamlaması gerekir. Ayrıca, her iki yılda bir SafeSport sertifikası var, ancak bu koçluk ile ilgili değil.

 

Evet, CAP sertifikası alırsanız her 4 yılda bir tekrar onaylatmanız gerekir. Aslında hiç kimse koçluk için CAP’a ihtiyaç duymadığından, bunu yapmak sadece kişisel motivasyona dönüşür. Bu Jim’in sistem ile sorunu.

Ya ABD dışı?

İngiltere

İngiltere’de, Ulusal Lig’de çalışan antrenörlerin Seviye 2 sertifikasına sahip olmaları gerekiyor. Ya da en azından ben oradayken durum buydu. O zamandan beri programda bazı ayarlamalar yaptılar, bu yüzden değişmiş olabilir. Değeri için İngiltere’de bir Seviye 3 koçuyum. 🙂

Her halükarda, sorun zorlamadı. Temel olarak, sigorta kapsamı hakkındaydı. Eğer bir koç doğru seviyede değilse ve bir şey olursa kulüp sıkıntı yaşayabilir. Elbette her şey gerçekten olmadı, bu yüzden hiç kimse bunu test etmedi.

Ancak İngiltere, gereksinimler açısından ABD’den marjinal olarak daha iyi olsa da, hepsi bu. Sürekli bir eğitim zorunluluğu yoktur.

Almanya

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Almanya işleri doğru şekilde yapıyor gibi görünüyor. En azından belirli seviyelerde koçluk için sertifika gereklidir. Bundesliga’da antrenörlük yapmak için A lisansına ihtiyaç olduğunu biliyorum. Bu, CAP III sertifikasına eşdeğerdir.

Ayrıca, antrenörler lisanslarını korumak için ders almak zorundadır. Bazılarını öğreten bir bağlantım var.

O ve / veya bu blogun diğer okuyucularının Bundesliga altındaki lisans ihtiyaçları için belirli ayrıntıları doldurabileceğini biliyorum.

Dünyanın başka yerlerinde

Dürüst olmak gerekirse, diğer ülkelerdeki ve / veya bölgelerdeki gereksinimler hakkında fazla bilgim yok. Bununla ilgili bir şey biliyorsanız, lütfen aşağıya bir yorum bırakarak beni ve okuyucularınızı eğitin.

Yine de, FIVB’nin kendi sertifikasının olduğunu  belirtmeliyim. Bu, temel olarak yerel federasyon tarafından güçlü bir eğitim çabasının bulunmadığı dünyanın bazı bölgelerine yöneliktir. Herhangi bir pozisyon için FIVB sertifikasını zorunlu kılan kimseyi bilmiyorum veya yeniden sertifikasyon gerekliliği de yok.

Bu farklı eğitim önerileri ve gereksinimleri, küresel koçlar birliği fikri için motivasyonun bir parçasıdır.

Kurslar her şey değildir

Tabii ki, sadece birkaç ders almak yeterli değil. Bu Portekizli koç Paulo Cunha’nın onunla yaptığım Wizards röportajında konuştuğu bir şey. Özel yanı, bazı insanların bir ders almanın onları otomatik olarak bir koç yaptığını düşünmesiydi. Ne yazık ki, böyle olmuyor.

Jim, resmi şeylerin ötesine geçmek ve büyümeye devam etmek için yapabileceğimiz birkaç şeyden bahsediyor. Bunun bir kısmı bir akıl hocası bulmak. Bence daha deneyimli koçlar için akıl hocası olmak da bir öğrenme aracıdır. Oyuncuların koçluk yaparak daha iyi oynamayı nasıl öğrenebilecekleri gibi.

Bu arada Jim’in “gevşek tutulan güçlü görüşler” konusundaki düşüncesi kendi felsefemin temelini oluşturuyor. Temel olarak, ne yaptığınıza dair kesin bir mahkumiyetiniz olduğu anlamına gelir, ancak daha iyi bir yol olduğuna dair iyi kanıtlarla sunulduysa bunları değiştirmeye hazır olun.

Kendi sınırlarından çık

Jim’in makalesinde vurgulamak istediğim son bir nokta daha var. ABD U18 takımı koçluğunun  kolejdeki uzun bir kariyerden sonra onu nasıl etkilediğini anlatıyor. Çünkü farklı bir sistemde, farklı bir ortamda çalışmak zorundaydı ve buna uyum sağlamak zorundaydı. Bunun onu daha iyi bir koç haline getirdiğine inanıyor.

Bu tamamen desteklediğim bir şey!

Sürekli olarak farklı bağlamlarda koçluğu keşfediyorum. 2019 Euro Gezim, bunun en dramatik örneklerinden biri.

Volleyball Coaching Wizards projesi de bunun bir uzantısıdır. Çok farklı bakış açılarına sahip bir dizi koçtan öğrenmek için bir fırsat.

Farklı bir seviyede olanlardan öğrenecek bir şeyleri olmadığını düşünmeyen bir koç gördüğümde nefret ediyorum. Umarım böyle olmazsınız. Değilsin, değil mi?

Ne yapabiliriz?

Peki, bunun sonunda soru, uygulanmakta olan değerli bir koçluk sertifikasyon süreci oluşturmak için neler yapabiliriz?

Düşünceler? Fikirler?

 

John FORMAN

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu