Dünya

Takım Başarısı İçin Pozisyonunu Değiştirdi

Maxim Mikhaylov, son on yıldır dünyanın en iyi smaçörleri arasında sayılıyor. Ancak, Betim’deki 2019 FIVB Voleybol Erkekler Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı izleyenler, 31 yaşındaki Rus yıldızın Zenit Kazan için son zamanlarda farklı bir rol oynadığını fark ettiler.
2015 Kulüpler Dünya Şampiyonası’nın En İyi Smaçörü  ödülüne layık görülen Rus yıldız , kulüp öncelikli olarak smaçör olarak oynayan Bulgar sayı makinesi Tsvetan Sokolov’u kadrosuna kattıktan sonra pasör çaprazı pozisyonuna geçti.
Yeni oluşum iyi çalışıyor gibi görünüyor. Mikhaylov ve Sokolov ön hazırlık turunda her biri 36 puan alan en iyi skorerlerdendi.
Mikhaylov, “Sokolov bize katıldığında, ekibin birlikte oynadığımızda hücumda daha güçlü olacağını düşündük, bu yüzden pasör çaprazı olarak oynamaya karar verdim,” dedi. “Takım için daha iyi olacaksa bu şekilde oynamaya ve yardıma hazırım.
Rus spor tarihinin en çok madalya kazanan oyunculardan biri. London 2012 olimpiyat şampiyonluğu, 2011 Dünya Kupası şampiyonluğu, 2018 Voleybol Milletler Ligi altın madalyası ve iki kez Avrupa Şampiyonluğu.
Kulüp seviyesinde, 2010’da Zenit’e katıldığından bu yana sayısız ödül aldı. 2017 Kulüpler Dünya Şampiyonası, 5 Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ve 6 Rusya Ligi şampiyonluğu.
Tüm bunlardan sonra, yeni bir başlangıç için hala açıktı.
“Uzun süredir pasör çaprazı olarak oynamıyorum, bu yüzden buna adapte olduğumu söyleyebilirim” dedi. “Şimdilik, en zor kısım servis karşılama smaçör iken bunu yapmadım. ”Bununla birlikte, Rus veteran, 2012 Londra Olimpiyatları altın madalya karşılaşmasında, pasör çaprazı olarak kariyerinin en önemli üç setini oynadığı için yeni konumuna tam olarak yabancı değil.
Bu anda Zenit’in koçu olan baş antrenör Vladimir Alekno Mikhaylov’u pasör çaprazına çekip orta oyuncu Dmitry Muserskiy’i pasör pozisyonunda oynatmıştı. Sonunda maç Avrupalılar için unutulmaz bir geri dönüşle sonuçlandı ve Brezilya’yı 3-2 mağlup ettiler.
“Bu farklı bir durumdu,” dedi Mikhaylov bu maç hakkında sorulduğunda tepki gösterdi. “Bu özel maç için sadece geçici bir durumdu, şimdi ise bu benim normal pozisyonum. Ama iyi bir oyuncu olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve ekibime bir pasör çaprazı olarak yardım ediyorum. ”

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu