Genel HaberlerManşet

Takım Sporlarında En Çok Hangi Şehirler Temsil Ediliyor

Takım Sporlarında En Çok Hangi Şehirler Temsil Ediliyor. İktidar Gazete’den Ata Bora’nın haberini sizlerle paylaşıyoruz.

En popüler takım sporlarımız olan futbol, basketbol, voleybol, hentbol ve satranç branşlarında ülkemizin şehirlerinin durumlarının nasıl ve ne durumda olduğunu merak edip, hangi branşlarda hangi şehirler temsil ediliyor siz değerli okuyucularımız için belirledik.

Yapılan araştırmada her branşta erkek ve kadın kategorisinde süper lig ve 1. ligde takımı bulunan şehirleri tespit edip haritada yeşile boyadık. Yeşil rengi rastgele seçtiğimizi söyleyemeyiz. Bu rengi seçmemizde özel bir nedenimiz var çünkü bir branş ne kadar çok şehirde temsil edilirse o kadar yayılır: Bu da yeni oyuncuların ve dolayısıyla yeni umutların yeşermesine, spor camiamızın daha fazla oyuncu kazandırmasına yol açar diye düşünmekteyiz.

Ülkemizde en fazla şehirde temsil edilen branş olan Voleybol branşı 35 şehirde temsil edilerek listenin ilk sırasında yer alırken, basketbol 23 şehirle ikinci, hentbol 22 şehirle üçüncü, futbol 21 şehirle dördüncü ve satranç 19 şehirle son sırada yer aldı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya şehirleri bu branşların tamamında temsil edilirken, Sinop, Bartın, Zonguldak, Karabük, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir, Kırklareli, Edirne, Uşak, Burdur, Isparta, Niğde, Osmaniye, Kilis, Erzincan, Tunceli, Bayburt, Diyarbakır, Ardahan, Batman, Siirt, Kars, Iğdır, Ağrı, Van ve Hakkâri şehirlerinin hiçbir branşta temsilcisi bulunmamaktadır. Ayrıca, satranç sporunun Güneydoğu Anadolu bölgemizde hiç bir temsilcisi yoktur.

İşte bölge bölge branşların temsiliyet sayıları…

İşte branş bazında temsil edilen şehirler…

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu