Genel HaberlerManşet

TARİHTE BUGÜN: 21 Ağustos

Tarihte Bugün serimizde voleybolda 21 Ağustos tarihinde meydana gelen gelişmeleri paylaşacağız.

21 Ağustos 1973 – ECZACIBAŞI SALONUNA KAVUŞTU

Özel sektör kuruluşu tarafından yapılan ilk salon olan Eczacıbaşı Spor Salonu, İstanbul Levent’teki ilaç Fabrikası’nın arkasında yapıldı.

Açılış kurdelesini Beden Terbiyesi Genel Müdürü Hakkı Güngör ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Eczacıbaşı kesti.

Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucularından Aydın Boysan tarafından yapılan tesisteki salon; 24 Temmuz 2001’de Ayazağa’da yapılan salon açılıncaya kadar, bir çok sporcunun yetiştirildiği bir yuva oldu.

 

 

 

 

21 Ağustos 2011 – KIZLARIMIZ DÜNYA ŞAMPİYONU

Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası’nda Yıldız Milli Takım, final maçında Çin’i 3-0 yenerek şampiyon oldu.

Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası final maçında Çin’i 3-0 yenerek kupayı kaldıran Yıldız Milli Takım, Türkiye’ye tarihinin ilk Dünya şampiyonluğunu getirdi.

21 Ağustos günü kazanılan Dünya Şampiyonluğu unvanına giden yolda; kızlarımız 105 gün önce 8 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Şampiyonu tacını da giymişlerdi.

12 Ağustos Cuma günü Türkiye’nin ev sahipliğinde start alan ve 9 gün süren şampiyonada 4 ayrı grupta 16 ülkenin milli takımı mücadele etti.

Yıldız Milli Takım, TVF Başkent Salonu’nda yapılan final maçında baştan sona üstün bir performans sergileyerek, Dünyanın en iyi takımları arasında yer alan Çin’e adeta göz açtırmadı.

Türkiye, 2007 yılında Meksika’da yapılan Dünya Yıldız Kızlar Şampiyonası finalinde Çin’e karşı 3-1 kaybederek Dünya ikincisi olduğu maçın rövanşını set kayıpsız aldı.

TVF Başkent Salonu’nun tamamını dolduran seyirciler, ellerindeki Türk bayraklarıyla maç boyunca Türk Milli Takımı’nı coşkulu bir şekilde desteklediler. Voleybolseverler, TVF Bandosunun çaldığı hareketli parçalara eşlik ederek, takımlarını bir an bile yalnız bırakmadılar.

Salon: TVF Başkent
Hakemler: Paul Albright (ABD), Lourdes Perez Perez (Küba)
Türkiye: Çağla, Şeyma, Kübra, Ece, Damla, Ceylan (Dilara)
Çin: Wu, Zhu, Li, Liu, Xu, Ning Wang (Huang, Yunlu Wang, Chen, Yuan, Tang)
Setler: 25-19, 25-17, 25-22
Süre: 79 dakika (24, 25, 30)

12 Ağustos Cuma günü TVF Başkent ve Ankara Spor Salonlarında yapılan grup maçlarıyla start alan şampiyonada (A) Grubunu yenilgisiz lider tamamlayan Türkiye, 2. tur (E) Grubu’nda ise yaptığı 3 karşılaşmada sadece Çin’e 3-1 yenildi ve grup ikincisi olarak yarı finale yükseldi. Yarı finalde Sırbistan ile eşleşen Yıldız Milli Takım, son derece zorlu geçen bir karşılaşmanın ardından 3-2 galip gelerek finalde Çin’in rakibi oldu.

Tarihinde 5. kez katıldığı şampiyonada bu kez kupayı kaldırmayı başaran Türkiye, 1993’te Slovakya’da 6., 1999’da Portekiz’de 13., 2007’de Meksika’da 2. ve 2009’da Tayland’da 4. sırada yer almıştı.

Türkiye’nin şampiyonluğuyla sona eren organizasyonda, Şahin Çatma antrenörlüğündeki Yıldız Milli Takımı’n tüm maçlarda aldığı sonuçlar şöyle:

1. Tur (A) Grubu:
Türkiye – Cezayir 3 – 0
Mısır – Türkiye 0 – 3
Türkiye – Polonya 3 – 0

2. Tur (E) Grubu:
Türkiye – Almanya 3 – 0
Türkiye – Arjantin 3 – 0
Çin – Türkiye 3 – 1

Yarı final:
Türkiye – Sırbistan 3 – 2

Final:
Türkiye – Çin 3 – 0

Türkiye’nin şampiyonluğuyla sona eren Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası’nda Çin 2., Sırbistan ise 3. oldu.

Şampiyonun ”en”leri arasında 2 Türk Milli Takımı oyuncusu da yer aldı. Kaptan Damla Çakıroğlu, en iyi servis atan ve en değerli oyuncu seçilirken, libero Dilara Bağcı, en iyi manşet alan ve en iyi libero ödüllerine layık görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu