Genel HaberlerManşet

TARİHTE BUGÜN 7 Haziran

Tarihte Bugün serimizde voleybolda 7 Haziran tarihinde meydana gelen gelişmeleri paylaşacağız.

7 Haziran 2006  Orkid ile Milli Takım Arasındaki Ana Sponsorluk Anlaşması 3 Yıl Daha Uzatıldı

TVF Başkanı Erol Ünal Karabıyık’ın yürüttüğü müzakereler neticelendi ve ORKID, A Millî Bayan Takımının sponsoru olabilmek için yıllık
200.000.-USD’den başlayan ve başarıya bağlı olarak
artacak şekilde 3 yıllık anlaşma yapmayı kabul etti.

7 Haziran 2006 tarihinde karar altına alınan anlaşma çerçevesinde; 20 Eylül 2006 günü Swissotel`de gerçekleştirilen imza törenine, Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, (A) Milli Bayan Voleybol Takımı teknik heyeti ve oyuncuları katılırken, 3 yıllık yeni anlaşma Karabıyık ve Karpat tarafından imzalandı.

Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık , Orkid ile 2003 yılında başlayan birlikteliklerini 3 yıl daha uzatmaktan duydukları memnuniyeti dile getirirken, voleybol liglerine sponsorlar bulmak için görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat da en mutlu günlerinden birini yaşadığını aydederek, ¨3 yıl önce başlayan sponsorluğumuzun 3 yıl daha devam etmesine karar verdik. Geride kalan 3 yılda çok güzel şeyler yaşadık. Yeni şampiyonlukları ve yeni mutlulukları hedefliyoruz¨ dedi.

7 Haziran 2018  Bursa voleybolunda bir devir sona erdi
BURSA Büyükşehir Belediyespor, TVF Vestel Venüs Sultanlar Ligi ve CEV Challenge Kupası katılım haklarını Aydın Büyükşehir Belediyespor’a devretti.

TVF Vestel Venus Sultanlar Liginin yanı sıra Avrupada da büyük başarılar elde eden Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü, lige katılım hakkını Aydın Büyükşehir Belediyespora devretti. Yapılan görüşmelerde iki taraf Bursa Büyükşehir Belediyesporun lige katılım hakkını satın alma konusunda anlaşma sağladı. Buna göre TVF Vestel Venüs Sultanlar Liginin 2018-2019 sezonunda Bursa Büyükşehir Belediyesporun yerine Aydın Büyükşehir Belediyespor yer alacak. Ayrıca lig haklarının yanı sıra anlaşma sonucunda Aydın Büyükşehir Belediyespor, Bursa Büyükşehir Belediyesporun CEV Challenge Kupası karşılaşmalarına katılım hakkını da devraldı. Bursa Büyükşehir Belediyespor’un altyapıdaki faaliyetlerine ise devam edeceği belirtildi.

TVF Vestel Venus Sultanlar Liginde istikrarlı bir şekilde üst sıraları kovalayan Bursa Büyükşehir Kadın Voleybol Takımı, 2 kez de CEV Challenge Kupasını Türkiyeye getirmişti. Bursa temsilcisi, geçtiğimiz sezon CEV Challenge Kupası’nda ise final oynamıştı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, bütçe sıkıntısı ve ‘erkek voleybolunu canlandırma’ gerekçesiyle kadın voleybol takımını Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin ardından; İnegöl Belediyespor Erkek Voleybol Takımı’nın hakları aldı.

7 Haziran 2016  Tankut Antikacıoğlu vefat Etti

Eski voleybolcu, antrenör ve spor yazarı Mehmet Tankut Antikacıoğlu 77 yaşında aramızdan ayrıldı.

7 Haziran günü vefat eden Antikacıoğlu’nun cenazesi 8 Haziran günü Kızıltoprak Zühtüpaşa Camii’nde kılınan öğle namazı sonrasında Merkeze Efendi’de bulunan Aile Mezarlığında toprağa verildi.

1939 yılında Adapazarı’nda doğdu. 16 yaşındayken Galatasaray genç takımında voleybola başladı. Kısa zamanda sivrilerek ilk altıya girdi ve bu takımı 1956 İstanbul ve Türkiye şampiyonu olurken oynadığı maçlarda yer aldı.

1958’de İstanbul ikinci kümesinde yer alan Mithatpaşa Klübü’ne transfer oldu ve burada takım kaptanlığına kadar yükseldi.

1962 yılında Fenerbahçe’ye geçti. Sezona hazırlık çalışmalarından birinde kolu kırıldı. Tedavi yapan doktor alçıyı sökerek tendonları kopan ele parafin tedavisi uygulanınca sakatlık düzeleceğini kol iyileşmek yerine çok daha da kötüye gitti. Antikacıoğlu voleybol oynamak bir yana kolunu normal işlerde bile kullanamaz duruma düştü. Daha sonra tedaviye üstlenen Dr Ali Uras O’nun kolunu kurtardı.

1963 yılında Galatasaray’a geri döndü. Bir yıl oynadıktan sonra menajer olarak görevlendirildi. 1965’te Kosta Şapov’un açtığı kursa giderek antrenörlük diploması aldı.Galatasaray’ın erkek ve bayan takımları, İstanbul ve Türkiye şampiyonluklarına üst üste adlarını yazdırdığı yıllarda her iki ekibe idari menajer olarak çok büyük hizmetler verdi.
1966’da antrenör Oral Yılmaz, Rasim Paşa’ya geçince ilk defa sarı-kırmızılı takımda antrenör olarak görev aldı. 1967 yılının Avrupa Şampiyon Kulüpler turnuvasında final grubuna ulaşıp en kuvvetli dört takım arasına girmeyi başaran sarı-kırmızılı ekibin başında Tankut Antikacıoğlu bulunuyordu. Takımı sevk ve idarede gösterdiği üstün başarısı yabancı idareciler tarafından bir şilt ile taltif edildi.

Antrenör Oral Yılmaz’ın Galatasaray’a dönmesinden sonra yeniden menajerliğe geri dönen Tankut Antikacıoğlu bu dönemde dağılmak üzere olan kız takımını yeniden toparladı ve bir çok okul ile diyalog kurarak kadroya yepyeni genç kız voleybolcular buldu.

1973-1974 sezon içinde vatani görevini yaparken bu defa da Muhafızgücü menajerliğini getirilmiş ve antrenör Naci Bayamlıoğlu’na yardımcı olmuştur.

Askerlik dönüşü Galatasaray Kulübü’nde menajer olarak 1975 yılına kadar görevini sürdürmüş ve bu yılın kızlar Avrupa Kupa Galipleri karşılaşması; Galatasaray-Dinamo Bükreş maçı sonrası resmi menajerliği bırakmıştır.

Bu tarihten sonra ikinci planda tuttuğu spor yazarlığına ağırlık verdi ve Milliyet’in yazar kadrosuna girdi. 1978’de Naci Bayamlıoğlu başkanlığındaki Voleybol Federasyonu’ndan asbaşkan olarak görev aldı. Ardından gelen Özcan Mutlugil Federasyonu’ndan yine görevde kaldı. 1979 sonunda tekrar göreve gelen Naci Bayamlıoğlu Federasyonu’nda da görevine devam etti ancak bazı anlaşmazlıklar nedeniyle 1982 yılı Mart ayında federasyondaki görevinden istifa etti.

İlk evliliğinden bir kız evladı, ikinci evliliğinden ikiz kızları olan Tankut Antikacıoğlu bunun yanı sıra kariyer olarak gazetecilik mesleği ile de ilgilendi. Gazeteciliğe öğrenimi sırasında başladı ve aralıksız Milliyet Gazetesi’nde sürdürdü. Voleybol ve su sporlarında, özellikle yelken sporlarında ihtisas yaptı.

TSYD’de çeşitli dönemlerde görev aldı. Basın kuruluşlarının gazetecilik yarışmalarında çeşitli dallarda ödülleri olan Antikacıoğlu, değişik dönemlerde Voleybol Federasyonu’nda da çalıştı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu