Köşe YazarlarıManşet

Tek Gruplu Ligler Eylül Ayında Başlıyor

Pandemi nedeniyle tamamlanamayan Türkiye Voleybol Ligleri’nde yeni heyecan Eylül ayı başında yapılacak olan Türkiye Kupası mücadelesiyle bu yıl start alacak

Federasyonun Efeler ve Sultanlar Ligi’nde mücadele veren kulüplerle hafta içerisinde İstanbul’da bir araya geldi ve yeni sezonun statüsünü belirledi.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda lig mücadelesi daha önce dillendirildiği gibi 8’erli iki ayrı grupta yapılmayacak. Bunun en büyük nedeni ise uluslararası gruplama sisteminde bütün şampiyonluk adayı olan İstanbul takımlarının bir arada olmaları nedeniyle, toplantı öncesindeki yapılan ikili görüşmelerden sonra bir daha açılmamak üzere rafa kaldırıldı.

Voleybol Federasyonu’nun yeni lig statüsü ile yaptığı oylamaya katılan bütün kulüpler oy birliği ile 16 takımlı tek ligi kabul etti.

Evet, yeni sistem her iki ligde de uygulanacak.

Gelelim yeni düzenlemeye göre lig maçları seyircisiz oynanacak. Aynı futbol maçlarında olduğu gibi karşılamada görev yapacak olan hakem, basın ve emniyet görevlileri ile kulüp sporcuları covit-19 testlerinden geçtikten sonra maçlarda mücadele edip görev yapabilecek.

Pandeminin kalkması sonrasında tribünlere seyirci alınması düşünülüyor.

16 takımlı ligde bilindiği gibi özellikle Kadınların Tokyo Olimpiyatlar’nda yer alacak olması nedeniyle hafta arası maçlar bir hayli fazla olacak gibi görünüyor.

Liglerde son dört sırayı alacak takımlar otomatikman lige veda edecekler. İlk dört sırayı alanlar şampiyonluk, 5-8 arasındaki diğer takımlar ise CEV ve Balkan Kupalarına katılabilmek için yarışacaklar. Ligde 9. ile 12. Sırada yer alacak alan takımlar için ise sezon tamamlanmış olacak ve tatil başlayacak.

KUPA 4 EYLÜL’DE

Erkeklerde mücadele veren hem Bursa Büyükşehir Belediyespor, hem de İnegöl Belediyespor kupa mücadelesini 4 Eylül’de yapacaklar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar üst tura çıkarken, üçüncü ve dördüncü olan takımlar ise kupaya veda edecek.

Bursa Büyükşehir Belediyespor’un kupadaki grubunda İzmir’den Arkas, Altekma ile Tokat Plevne Belediyesi yer alacak. Bursa temsilcisi ilk ikiye girebilme mücadelesi verecek.

Bu arada Bursa Büyükşehir Belediyespor’da yeni sezon kadrosu netleşiyor. İki yabancı geldi. Üçüncü yabancı Gazmend ise haftaya Bursa’da olacak. Takım kondisyon çalışmalarıyla yani koşularla yeni sezonun startını verdi. Ağustos ayı içerisinde ise takım salonda antrenmanlara başlayacak.

Ahmet Cemal Ekentok – Voleybolun Adresi – Tekin Ateşnal

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu