Temel Koçluk Yetenekleri

0
30

Bu konu, potansiyel blog yazısı konularını içeren arşivimin derinliklerinden geliyor. Yani, potansiyel olarak konuşmam gereken şeyler listesinde uzun süredir duruyor. Yine de oldukça eskimeyen bir konu.

Koç Olmak İçin İhtiyacınız Olan En İyi 10 Nitelik başlıklı bir makalenin konusuna değiniyorum. İngiltere Koçluk web sitesinden alınmıştır, bu nedenle tüm sporlarda geçerli olması amaçlanmıştır. İşte giriş.

Bu aktarılabilir beceriler ve yetenekler herhangi bir koçluk alanına uygulanabilir. Koçluk yaptığınız insanlarla ilişki kurmanıza yardımcı olacak ve deneyimlerini en üst düzeye çıkarmaya önemli ölçüde katkıda bulunacak, hem eğlenceli hem de ödüllendirici olmasını sağlayacak.

İşte buldukları liste.

  1. İletişim
  2. Soru sorma
  3. Kendini Düşünme
  4. Bilgi
  5. Organizasyon
  6. Coşku
  7. Mizah Anlayışı
  8. Yaratıcılık
  9. Aktif Dinleme
  10. Duygusal Zeka

Ben 9 numaranın # 1’in bir parçası olması gerektiğini iddia ediyorum, ancak makale ikincisini sporcuların takımda yapmasını istediğiniz şeyi anlama açısından açıklarken, form size gönderdiklerini anlatıyor. Olaylara bu şekilde bakmakta bir sorunum yok.

Ayrıca # 7’nin kesinlikle gerekli olmadığını da iddia edebilirim, özellikle de sizin için 6 numarayı seçtiyseniz. Ama iyi bir gülüşe sahip olmayı seviyorum, bu yüzden bunu yapmak istiyorsan çok fazla tartışmayacağım.

# 2’yi gördüğümde, arkadaşım Mark Lebedew’in her şeyi sorgulamayı nasıl sevdiğini hemen düşündüm. Yine de buradaki gerçek konu bu değil. Bunun yerine, daha fazla anlayış ve bilgi edinmek için sorular sormakla ilgilidir. Buna karşı çıkmak zor!

Koçluk için sözlü iletişimi anlamak üzerine yaptığım Koçluk Sohbeti, # 3 ile ilgili birçok tartışmayı içeriyordu. Bunu kontrol etmenizi öneririm. Benzer şekilde, Mark ve ben Sue Gozansky ile yaratıcılık konusunda (# 8) güzel bir sohbet yaptık.

Bence # 4 çok açık. 5 numaralı durumda, odak noktası daha geniş idari işlevler yerine uygulama planlamasıdır.

Bu listenin bir sıralama olup olmadığı açık değil. Öyleyse, duygusal zekayı kesinlikle 10. sıradan daha yukarı taşırdım.

Makaleyi kesinlikle okuyun. Size kesinlikle düşünmeniz gereken bazı şeyler verecektir.

John Formann

Key coaching capabilities – Coaching Volleyball (coachingvb.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here