Dünya

Tokyo 2020’nin merakla beklenen maçları

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları Tokyo’da 160 günden biraz daha kısa bir süre içinde başlayacak. FIVB, ön turun programını 13 Şubat’ta yayınladı. Altı takımdan dördü her bir gruptan kalifiye olacağından, ön turdan elemelere katılma şansı oldukça yüksek. Ancak en son dörtlü turnuva bu eşleşmelerin biraz dramatik sonuçlara gebe olduğunu gösterdi.

Rio 2016 hem erkek hem de kadın turnuvalarında, son  altın madalya sahipleri Brezilya ve Çin, gruplarından dördüncü sırada çıkmışlardı. Ne olacağını tahmin etmek için henüz çok erken olmakla birlikte, daha sonraki aşamalar için rakiplerin belirlenmesinde hangi maçların etkili olabileceğini tahmin etmek için asla çok erken değil. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 6 ülkeyi temsil eden 8 Avrupa takımı yer alacak ve bu takımlar podyuma hakim olmak istiyorlar. İşte # TeamEurope’in en önemli maçlarından bazıları.

Erkekler – A Grubu

İtalya – Kanada: Kanada smaçörü Sharone Vernon-Evans sağlıklı ve Consar Ravenna için iyi oynuyor. Gord Perrin ve Graham Vigrass sırasıyla Sada Cruzeiro ve Jastrzębski Węgiel ile iyi bir sezon geçiriyorlar. Turnuva başlangıcında Azzurri’yi alt sıralara itebilmek amacı ile İtalya’ya yıkıcı bir ilk yumruk atabilirler. Osmany Juantorena, Lube Civitanova’nın başarısındaki itici güç durumunda ve Simone Gianelli, İranlı Saied Marouf’un dışında gruptaki en iyi pasör. Maç ilk gün gerçekleşse de, son sıralamalar üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Polonya – Japonya: Olimpiyatlar söz konusu olduğunda, kişi kendi topraklarında oynamanın etkisini asla en aza indiremez. Büyük kalabalığın desteği ve muazzam ulusal gurur, takımlara yetenek seviyelerinin üzerinde oynamaları için ilham verebilir. Japonya işte bu durumda. Yuki Ishikawa’nın sadece 20 yaşında olan Yuji Nishida gibi fantastik bir 2019 FIVB Dünya Kupası var. Polonya FIVB Dünya Kupası gümüş madalyası ile geliyor ve dünya Wilfredo Leon’u nihayet voleybolun en büyük sahnesinde görecek. Bu maç 2 Ekim 2019’da olduğu gibi Polonya’nın favori olduğu bir maç, ancak bu noktada Japonya taraftarlarıyla dolu bir salonda çeyrek finallerde yer alma şansı için mücadele ediyor olabilir.

Erkekler – B Grubu

Rusya – ABD : Amerika Birleşik Devletleri, turnuvayı Fransa ve Rusya’ya karşı olan maçlarla açıyor. Kendilerini olimpiyatlara 2 mağlubiyetle girmekten kaçınmaya çalışırken bulan ABD takımının yapısı ile ilgili pek çok bilinmeyen var. Micah Christenson şu anda dünyadaki herhangi bir pasörden daha iyi oynuyor ama kanatlarda sorular var. Taylor Sander, omuz sakatlığından dolayı Dinamo Moskova ile sözleşmesini iptal etti. Aynı pozisyonda Thomas Jaeschke, Dünya Kupası’ndaki omuz sakatlığından sonra Calzedonia Verona ile bir sezon kaçırdı. Aaron Russell şu anda Amerikan hücumunun sol tarafında kalan tek oyuncu. Matt Anderson pasör çaprazı olarak oynuyor, ama ters pozisyona dönmesi gerekecek. Genellikle her uluslararası sezonda en iyi voleybolun oynanabilmesi için zaman gerekir. Rusya, Dünya Kupası’nda Amerika Birleşik Devletleri’ne yenildi, ancak 2019 Voleybol Milletler Ligi finallerinde ABD’yi geride bırakan yıldızlarının çoğu yoktu. Viktor Poletaev, Dmitry Volkov, Egor Kliuka, Igor Kobzar, Denis Butko ve Maksim Mikhailov Dünya Kupası’nda olmayanlar arasındaydı. Bunların hepsi Tokyo’da olmasa da, listede hala bir sürü hücum silahı bulunuyor.

Brezilya – Fransa: Bu maç insana deja vu gibi geliyor. Bu iki takım, ilk turun son maçını 2016’da oynadı ve sadece kazanan takım çeyrek finallere katılmaya hak kazandı. Brezilya altın madalya kazanmadan önce Fransa’yı dört sette yendi. Brezilya inanılmaz derecede zorlu ve çok başarılı bir yaz bekliyor. Bruno, Lucas, Wallace, Lucarelli gibi tüm oyuncular zafere ihtiyaç duyan isimler. Yoandy Leal’in eklenmesi sadece son Olimpiyat ve Dünya Kupası şampiyonlarını daha da güçlendirdi. Earvin N’Gapeth her zaman Fransa kadrosuna liderlik edecek ancak Stephen Boyer’in onunla takımda oynamayacağı açıklandı. Ancak Olimpiyat oyunlarının prestiji söz konusu olduğunda bu durum değişebilir. Ne olursa olsun, Jean Patry tam tersi pozisyonda. Fransa’nın Tokyo’da olmasında çok etkili oldu. Ben Toniutti Polonya’da iyi bir sezon geçiriyor ve ekibinin N’Gapeth’ten başka iyi bir hücum silahına sahip olmayabileceği gerçeğini yönetebilmelidir.

Kadınlar – A Grubu

Sırbistan – Japonya : Bu grup çok basit görünüyor. Sırbistan bu gruptaki tek Avrupa takımı ve Çin, İtalya, ABD ve Rusya’dan kurtulmuş durumda. 2018 FIVB Dünya Şampiyonası’nda MVP seçildikten sonra, Eczacıbaşı VitrA’nın set başına en skorer isminin dışında  CEV Şampiyonlar Ligi’nde oynayan bir oyuncu daha var. Milena Rasic, 2018 FIVB Dünya Şampiyonası’nın En İyi Orta Oyuncusu seçilmişti ve 2018 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda, Vakıfbank forması ile istikrarlı bir performans gösterdi. Whie Kumi Nakada, Sırbistan’ı yıldızları yokken deviren Japonya’nın başında idi. Japonya’nın bu maçı kazanma şansı yok, ancak Dünya Şampiyonuna karşı kendi evinde büyük bir kalabalığın önünde oynamak ilham verdiği bir performansa yol açabilir.

Sırbistan – Brezilya: Bu iki takım muhtemelen birbirleriyle oynadıkları zaman grup sıralamasında en üst sırada olabilirler. Bu maç, çeyrek finallere giden gruptaki ilk takımın kim olacağına karar verebilir. Brezilya, FIVB Uluslararası Eleme Turnuvasında Azerbaycan ve Dominik Cumhuriyeti’ne karşı iki kez beş sete ihtiyaç duyan zor bir eleme etabı geçirdi. Kalifiye Brezilyalı takım, 2016 yılında Rio de Janeiro’da yarışan kadrodan çok farklı görünüyor. Hücumun yükünün çoğu Gabi üzerinde ve böyle önemli bir turnuvada yeterli olup olmadığını görmek ilginç olacak.

Kadınlar – B Grubu

Çin – Rusya: Rusya, Uluslararası Eleme Turnuvasında Kim Yeon Keung’lu Güney Kore’yi beş sette yenerek  Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazandı. Nataliya Goncharova, Irina Koroleva ve Evgenia Startseva liderliğindeki bu Rus takımı, Dünya Kupası için Japonya’ya gitti ve bu Çin’e mağlup oldu. Ding Xia, Zhu Ting liderliğinde baskın bir hücum gücü oluşturuyor. Rusya bu maçta iyi bir sonuca ihtiyaç duyabilir çünkü Türkiye hemen ardında olacak.

Rusya – Türkiye: Türkiye 2019 yılında Voleybol Milletler Ligi’nde başarılı bir yaz sezonu geçirdi. Birinci sınıf bir FIVB turnuvası olarak görülmese de birçok takım tam güçle oynamıyor. Türkiye bu turnuvada Rusya, Sırbistan, Dominik Cumhuriyeti ve ABD’yi yendi. Uluslararası Olimpiyat Eleme Turnuvasında Çin’le karşılaşma talihsizliğine uğradılar ancak Ocak ayında geri dönüp CEV Olimpiyat Eleme Turnuvasını kazandılar. Bu maç, Türkiye veya Rusya’nın gruptan eleme puanı alıp almayacağına karar verebilir. Türkiye Tokyo bileti alırken Hande Baladin ve Meryem Boz’un performansına bel bağladı. Meryem, Almanya’ya karşı finalde bu performansını sürdürdü. Türkiye çeyrek finallere ulaşmayı umuyorsa hücum pozisyonundan ekstra sayılar çıkarması ve iyi bir performans göstermesi gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu