Dünya

Tokyo 2020’ye giden Avrupalı olmayan Yıldızlar

Tarihin en çok beklenen olimpiyat oyunlarından biri yaklaştıkça, dünyanın dört bir yanından voleybol taraftarları coşkuyla hem kendi ülkelerinin yıldızlarını hem de en sevdikleri oyuncuların Japonya’da sahaya çıkıp dünya sporlarındaki en parlak madalyalardan biri olan olimpiyat altını için çabalamasını bekliyorlar.

Tokyo 2020’de Avrupa’yı temsil eden takımlara ve oyunculara baktıktan sonra, biraz daha derine dalarak ve Olimpiyatlarda yer alması beklenen Avrupa dışındaki en büyük voleybol isimlerinden bazılarını bulmaya çalışarak yarışmaya hazırlanmaya devam ediyoruz.

Kadın Voleybolu

İtalya’dan Paola Egonu veya Sırbistan’dan Tijana Bošković gibi Avrupalı yıldızların yanı sıra Avrupa’yı temsil eden ulusların kadrolarında yer alan sayısız muazzam oyuncu ile birlikte bu ayın sonundan itibaren Olimpiyat voleybol salonlarına katılacak olan çok sayıda Avrupalı olmayan yıldız var.

Gabriela Guimarães – Brezilya

VakıfBank’ın pasör çaprazı VNL 2021 Finallerinde ABD’ye mağlup olduktan ve CEV Şampiyonlar Ligi’nde ikinci sıraya yerleşmek zorunda kaldıktan sonra Olimpiyatlara gidiyor.

Bununla birlikte hiç kimse Brezilya’nın Tokyo’da iki kez altın kazanan (2008, 2012) ve iki kez bronz kazanan (1996, 2000) takım olması dolayısı ile her zaman sonuna kadar gidecek favoriler arasında olduğundan madalya kazanma şansına karşı bahse girmeyecek.

Kimberly Hill, Michelle Bartsch-Hackley, Jordyn Poulter ve Micha Hancock – ABD

VNL 2021 kazananları İtalyan Ligi’ndeki rakipler, Kim Hill (Imoco Volley Conegliano), Jordyn Poulter (Busto Arsizio) ve Micha Hancock (Igor Gorgonzola Novara) ve VakıfBank’tan Michelle Bartsch-Hackley, aynı takımda Olimpiyatlara girecekler.

Avrupa’da forma giymiş olan en büyük isimlerden biri olan Jordan Larson, daha önce gümüş (2012) ve bronz (2016) kazandıktan sonra Olimpiyatlarda üçüncü kez boy gösterecek.

Bu listeye, artık Avrupa’da oynamayan ancak kesinlikle kalıcı bir etki bırakan ve bu yaz, ülkeleri için önemli bir rol oynayacak oyunculardan birkaçını da ekledik: Kim Yeon-Koung (Güney Kore), Zhu Ting (Çin), Erika Araki (Japonya).

Erkek Voleybolu

 David Smith, Micah Christenson, Matt Anderson ve Erik Shoji – ABD

Dünyada 3. sırada yer alan ABD erkek voleybol Milli Takımı, kadrolarının çoğu için uzun yıllara dayanan Avrupa deneyiminden yararlanarak kesinlikle Tokyo’daki en güçlü takımlardan biri.

David Smith, geçtiğimiz sezon CEV Şampiyonlar Ligi Voleybolunda Polonyalı Zaksa ile elde edilen inanılmaz başarıyı tekrarlamak isteyen oyunculardan biri ve onun yanında Avrupa Voleybolu’nun zirvesine ulaşmış birkaç oyuncu var.

Ricardo Lucarelli Souza – Brezilya

Trentino’dan Lucarelli, takımının Zaksa’ya karşı SuperFinal’deki yenilgiyi kabul etmek zorunda kalması nedeniyle ne yazık ki Şampiyonlar Ligi hayal kırıklığıyla sonuçlanan bir 2021 kulüp sezonu geçirdi.

Kadınlar yarışmasında olduğu gibi, Brezilya dünya sahnesindeki güç merkezlerinden biri ve Finalde Polonya’ya karşı elde ettikleri VNL 2021 başarıları, Olimpiyat altını iddialarının önceki sezonlarda olduğu kadar geçerli olduğunu kanıtladı.

Avrupa Voleyboluna dönerek yeni sezon için İtalyan Modena takımına katılan ve CEV Kupası’nda oynamaya hazırlanan Bruno Rezende’ninde yer aldığı bu Brezilya kadrosu için özel sözümüz olmalı.

Luciano De Cecco ve Sebastian Solé – Arjantin

Civitanova’dan De Cecco ve Perugia’dan Solé, İtalya Ligi’nde ve Avrupa sahnesinde rakipler ancak bu yaz Arjantin takımının temel direklerinden biri olacaklar. Voleybola en üst düzeyde yabancı olmayan Arjantinli taraftarların umudu, bu son derece yetenekli iki oyuncunun bronz madalya kazandıkları 1988 Seul’den bu yana ülkelerini ilk kez madalyaya götürmeleri olacak.

Erkekler tarafında diğer önemli oyuncular arasında Avrupa’da çoğu kez en üst düzeyde oynayan iki oyuncu olan Allianz PowerVolley Milano’dan İtalyanlar ve Kanada’dan Graham Vigrass ve Nicholas Hoag ile bu sezon Japon Yuki Ishikawa yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu