Dünya

Tokyo’daki başarısızlık, Zhu Ting için de değerli bir deneyim oldu

Çin kadın voleybol takımının kaptanı Zhu Ting, profesyonel kariyerinin en düşük noktasına ulaştı, ancak bu başarısızlık onun için hala değerli bir deneyim.

Sakatlıklar arttı, kendine güven azaldı, performansı düştü. Çin’in Tokyo 2020’deki şampiyonluk hırsı, bu yıl elde ettiği en kötü performans olan tamamen beklenmedik bir dokuzuncu sırada yer alması ile sonlandı.

Arka arkaya gelen üç mağlubiyetle, son şampiyon şaşırtıcı bir şekilde elendi. Son iki grup maçında art arda iki galibiyete rağmen bu Çin’in, eleme aşamasına geçmesi için yeterli olmadı. Bileği sargılı olan kaptan Zhu, iki final maçında yedek kaldı.

Ülkenin açılışta iki bayrak taşıyıcısından biri olan Zhu, Çin heyetini Tokyo 2020’nin açılış töreninde Olimpiyat Stadı’na taşıdı. Ve 26 yaşındaki voleybol takımının kaptanı olarak Çin bayrağını başka bir şekilde yükseklere uçurmaya çalışıyordu. Ancak eski bir bilek yaralanması smaçörün bunu yapmasını engelledi.

Çin’in açılış maçında Türkiye tarafından 3-0’lık bir yenilgiyle sarsılması, rekabetin geri kalanı için durumu belirledi.

Maçtan sonra viral olan bir resim, Zhu’nun bileğinin bir atel takılıyken bandajlandığını gösterdi.

Zhu’nun bilek yaralanmasının 2017’deki bir kazadan kaynaklandığı ve yoğun takvimi nedeniyle radikal cerrahi yerine konservatif tedaviyi seçtiği bildirildi.

İkinci maçta, Zhu’nun 17 sayı yapması durumu biraz düzeltti, ancak Çin ABD’ye 3-0’lık skorla kaybettiği için bu yeterli olmadı.

Maçtan sonra Xinhua’ya konuşan Zhu, “Acı, açılışta beni çok etkiledi, acıdığında kendimi güçsüz hissettim.”

Rusya’ya karşı oynanan bir sonraki maçta, sakatlık Zhu’nun performansını gölgede bırakıyor gibiydi, çünkü 17 sayıya rağmen, plaseleri vuruşlara tercih etti ve resepsiyonda iyi bir performans göstermedi.

Teknik direktör Lang Ping, kesin hesaplaşmanın ardından Zhu’nun dinlenme olasılığını dışlamadı. “Zhu sakatlıktan ağır şekilde etkileniyor, topa zar zor vuruyor. Zhu ve sağlık personeli ile daha iyi durumda olan oyuncuları değerlendirmek için görüşeceğiz.”

Lang, 2013’te Çin antrenörlüğüne geri döndükten sonra, Zhu kısa süre sonra A milli voleybol takımına çağrıldı ve yavaş yavaş takımın kilit oyuncusu oldu.

198 cm lik smaçör, neredeyse imkansız yüksekliklere ulaşmak için bir yüksekliğe sahipken, aynı zamanda alçalmak için hızlı hareket etme becerisine sahiptir. Henan Eyaleti kırsalından gelen kız, hatırı sayılır bir yetenek ve sıkı çalışmayla hızla dünyanın üst düzey smaçörler arasına girdi.

Zhu’nun ilk büyük uluslararası yarışması, 2016 Rio Olimpiyatları’nda podyumun en üst basamağına çıktığı unutulmaz bir deneyimin ardından, bir yıl sonra Dünya Kupası’nı kazanmadan önce Çin’in Dünya Şampiyonası  ikinci bitirmesini sağladı.

Agence France-Presse, “Çin’in olimpiyat şampiyonu olan kadın voleybol takımının kaptanı ve lideri olarak Zhu, ülkenin en büyük yıldızlarından biri” diye yazdı.

Hatta bazıları Zhu’yu voleybol tarihindeki en iyi oyunculardan biri olarak belirtiyor ve Lang ile karşılaştırma adına çok şey söylüyorlar, ancak Zhu hala düşük bir performans sergiliyor.

“Lang ve ben farklı dönemlerden geldik, bu da farklı gereksinimler anlamına geliyor, bu yüzden hala öğrenmem ve daha iyisini yapmam gerekiyor.”

Zhu’nun ilerlemesinin ardındaki sır, öğrenmeye devam etme arzusudur. Rio’daki başarısının ardından Zhu, Türk voleybol devi VakıfBank’ a katılmak için yurt dışına taşındı.

Türkiye Ligi, Türkiye Kupası, Türkiye Süper Kupası, CEV Şampiyonlar Ligi. Zhu’nun denizaşırı üç sezonda kariyerine eklemek için her türlü unvan ve ödülü topladığı görüldü.

Voleybol dışında Zhu, Pekin Üniversitesi’nde tarih alanında yüksek lisans eğitimi alarak ufkunu genişletti.

“Tarihe ilgi duyuyorum, bu yüzden kendimi zenginleştirmek için daha fazla şey öğrenmek istedim” dedi.

Ve Tokyo’daki deneyim hayal kırıklığıyla sonuçlansa da, Zhu tarafından sorunlarla nasıl başa çıkılacağına dair bir ders olarak kesinlikle hatırlanacak.

Söylediği gibi, başarısızlık başarının annesidir. Belki de Tokyo’dan alınan dersler üç yıl içinde Paris’te başarıyı doğuracaktır.

KAYNAK : Xinhua

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu