Avrupa

Trentino’da Bir Ace Canavarı

Trentino Itas, Erkekler CEV Şampiyonlar Ligi Voleybolu 2021 çeyrek finallerine yükselmek için mücadele ettiği E Grubu’nda kesin bir üstünlük kurdu. Bu zafere giden yolda İtalyan takımının en büyük yıldızı Hollandalı Nimir Abdel-Aziz oldu.

Voleybol kariyerinin ilk günlerinde pasör olan Nimir, ev sahibi takımın her iki normal pasörü de yarışmaya müsait olmadığından, Trento’daki ilk E Grubu turnuvasında oyun kurucu rolüne geri dönmek zorunda kaldı. O zamanlar, 201 cm boyundaki atlet, şovunu sadece Trentino hücum organizasyonundaki mükemmel performansıyla değil, aynı zamanda muhteşem servisiyle de yaptı ve takımın üç galibiyetine 13 ace ile katkıda bulundu.

Yaklaşık iki ay sonra Nimir, ikinci üç günlük etkinlik için tam tersi pozisyona geri döndü. Turnuvanın hemen öncesinde şaka yollu ama kibarca takımın Trento’da yaptıkları kadar iyi performans göstereceğine dair şüphelerini dile getirdi. “Aralık ayında üç maçı da kazanmada çok iyiydik çünkü iki normal pasörümüz olmadan oynadık, ancak bu şu anda yolumuzun yokuş aşağı olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Kesinlikle değildi. Karantina nedeniyle turnuvadan çekilen ev sahibi VfB Friedrichshafen ile Trentino, Almanya’daki ilk yarışma gecesinde bir sonraki en zorlu mücadelesi olan Rus şampiyonu Lokomotiv Novosibirsk ile yüzleşmek zorunda kaldı. Dört gün önce 29 yaşına giren Hollandalı yıldız, maçta üç ace dahil olmak üzere en yüksek 17 sayıya ulaştı ve takımı, Trentino’nun çeyrek finale kadar olan biletini damgalayan ve MVP sahibi olan empatik düz bir galibiyete götürdü.
Nimir, ertesi gün Çekya’nın CEZ Karlovarsko’ya karşı maçın skorer tablosunda birinci olmak için 20 sayı daha (bu sefer “sadece” iki ace) daha yaptı. Trentino, grup aşamasını yenilmeden bitirdiğinden emin olduğu maçı 3-1 kazandı. Aslında, İtalyan takımı Şampiyonlar Ligi sezonunun başlangıcından bu yana 10 maçlık galibiyet serisine sahip çünkü yarışmanın ilk iki turunda da bir miktar galibiyet almak zorunda kaldı.

E Grubu’nda oynanan beş maçta 18 ace ile oynayan Nimir Abdel-Aziz açık ara en iyi servis kullanan oyuncu oldu. İlk iki raunttaki direkt servis puanları da eklenirse, Nimir’in ace sayısı fantastik bir toplam 28’e kadar yükselir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu